Adet Öncesi Sendromu Nedir Ne İyi Gelir?

Adet Öncesi Sendromu Nedir Ne İyi Gelir?

1645 görüntülenme

Adet öncesi sendromu diğer bir adıyla PMS, gerçekten kadınların korkulu rüyası. Bu dönemlerde kadınlarda kilo alma, Karın bölgesinde şişkinlik, göğüslerde aşırı hassasiyet, cilt bozukluğu, çok sık bir şekilde yemek yeme, uyku sorunları, tatlıya karşı aşırı istek, Karın bölgesinde yaşanan kramplar, kızarıklıklar ya da sivilceler, aniden sıcak basma durumu, ani gelen titreme, baş ağrısı, ani gelen çarpıntı, bel ağrısı, saçların bir türlü fön tutmaması ve kabızlık gibi sorunlar görülebilir. Bunlar adet öncesi sendromu sadece fiziksel belirtileridir. Ama asıl ve rahim olan adet öncesi sendromu ruhsal belirtileri.

Çünkü kadınlar adet öncesi dönemde çok sık duygusal dalgalanmalar Yaşar ve bu da hem günlük ilişkilerine Hem de özel ilişkilerini olumsuz etkiler. Adet öncesinde kadınlarda en çok görülen duygusal bozukluklar ise sıklıkla gelen olumsuz düşünceler, kolay Bir şekilde ağlamak, halsizlik, yorgunluk, ani panik ataklar, ani gelen öfke krizleri ya da gerginlik nöbetleri, sakarlık, hiçbir sebep yokken hissedilen düşmanlık duygusu, kıskançlık, cinsel istekler de ani değişiklikler, huzursuzluk, kendini bir türlü çekici bulamama, kendine olan güvenin azalması, ani gelen Ağlama nöbetleri, bir türlü konsantre olamama, ve unutkanlıktır. Kadınlar Bu dönemlerde genel olarak psikolojik sorunlar nedeniyle daha çok zorlanır. Hatta bazı ülkelerde adet öncesi dönemde cinayet işleyen kadınlara ceza bile verilmez.

Adet Öncesi Sendromunun %80’inde Görülen Belirtiler

Adet öncesi dönemde bu rahatsızlığı yaşayanların en az yüzde 80 lik dilimi uyku sorunları panik ataklar huzursuzluk ve sinirlilik hali yaşamaktadır. Aslında yaşanan bu belirtiler genellikle kişinin vücudundaki östrojen hormonunun artmasından ve progesteron hormonunun azalmasından kaynaklanır. Bu tür belirtilerin artmasına bu dönemde tüketilen tatlı ve şekerli yiyecekler ile süt ürünleri de neden olabilir. Kadınların regl dönemi öncesinde sendromları azaltmak için b vitamini bakımından zengin besinler ve beslenmesi gerekir.

Adet Öncesi Sendromunun %60’ında Görülen Belirtiler

Adet öncesi sendromunda kadınların yüzde 60'lık bir kısmı ise sık sık idrara çıkma kabızlık bağırsaklarda sorun kilo alma vücudun su tutması karın bölgesinde görülen şişlik, göğüslerde hassasiyet şikayeti olmaktadır. Bunun gibi sorunlardan şikayetçi olan kadınlar ise e vitamini ve b vitamini bakımından zengin olan ve krom minerali içeren gıdaları elinin altında bulundurmalıdır. Böyle dönemlerde özellikle kahve kola çay tuz ve çikolatadan mutlaka uzak durmak gerekir.

Adet Öncesi Sendromunun %40’ında Görülen Belirtiler

Adet öncesinde kadınların %40 hisse bayılma çarpıntı migren çikolataya aşırı düşkünlük baş dönmesi iştahın artması ve halsizlik gibi sorunlardan şikayet eder. Kan şekeri dengesinin bozulması böyle sorunları ortaya çıkarabilir. Bu nedenle bu tür şikayetleri olan kişilerin magnezyum mineralleri ve krom minerallerinin yanı sıra temel yağ asitlerinden yararlanması gerekir.

Adet Öncesi Sendromunun %20’inde Görülen Belirtiler

Adet dönemi öncesinde kadınların en az yüzde 20 lik bölümünde ise kafa karışıklığı unutkanlık perspektif kaybı depresyon koordinasyon bozukluğu uykusuzluk ve ağlama krizleri gözlemlenir. Kanda bulunan progesteron seviyesinin normali Üzerine çıkması nedeniyle bu belirtiler ortaya çıkmaktadır. Siz de böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka B vitamini bakımından zengin olan Selenyum magnezyum ve kalsiyum içeren besinleri tüketmelisiniz.

Adet döneminde Yukarıda saydığımız sorunları yaşıyorsanız ya da baş edemeyeceğiniz derecede ruh hali bozukluklarıyla boğuşuyorsanız, mutlaka bir uzman yardımı almalısınız. Özellikle depresyon gibi sorunlarda bir uzmana başvurmadan kendiniz çözüm ararsanız olumlu sonuçlar alamayabilirsiniz.

İlgili Etiketler: Kadınsal Sağlık Sorunları

0 Yorumİlginizi Çekebilir