Adet Sancısı ile Baş Etmenize Yardımcı Olacak Öneriler

Adet Sancısı ile Baş Etmenize Yardımcı Olacak Öneriler

1085 görüntülenme

Hemen hemen her Kadın adet sancısından kurtulmak için çareler ararsın. Ayın belirli dönemlerinde Her kadının başına gelen adet sancısı gerçekten zorlayıcı bir sancıdır. Fakat her ay Ağrı'yı çekmenize hiç gerek yok. Bugün sizlerle bir bütün kadınların bilmesi gereken birkaç tüyoyu paylaşacağız.

Adet sancısı yüzünden ayın belli günlerini kabus gibi geçirenlerden misiniz? Adet olduğunuz gün ya da olmadan bir gün önce acı içerisinde kıvranıyor ve bunun yollarını mı arıyorsunuz? İşte şu anda doğru yerdesiniz. Bugün sizlere Adet sancısını hafifletmek için etkili yollardan bahsedeceğiz…

Adet Sancısı Neden Olur?

Her kadının başına gelen ve “dismenore” olarak adlandırılan adet sancıları başta da belirttiğimiz gibi oldukça zorlayıcı ağrılardır. Bu kramplar adet döngüsü Öncesinde veya sırasında yaşanabilir. Genel olarak alt karın bölgesi ve sırtın alt kısmında kramp ya da sabit bir ağrı olarak görülen bu sancı kadından kadına değişiklik gösterebilen bir durumdur. Bazı kadınlar yoğunluğu hafif ve anlık kramplar yaşarken Bazı kadınlar için normal Günlük aktiviteleri etkileyecek kadar yoğun ağrılar meydana gelebilir. Adet sancısı adet döngüsü sırasında Rahim duvarlarının dökülerek kendilerini yenilemesi sırasında ortaya çıkan ağrılardır. aynı zamanda Adet sancısını Endometriozis ve adenomyozis gibi sağlık sorunları da tetikleyebilir. Başta da belirttiğimiz gibi Adet sancısını hafifletmenin çeşitli yolları bulunuyor.

Fakat bu durumda acıyı yaşayan kadına ve ağrının derecesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Mesela reçetesiz olarak alabileceğiniz doğum kontrol hapları bazı sağlık sorunlarından kaynaklanan Adet sancısını azaltabilir Fakat bu tip ilaçların kullanımı mutlaka Doktor kararıyla olmalıdır. Eğer adet sancısı bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyor satacak kompresler Ağrının geçmesi için yardımcı olacaktır. Fakat bu yöntemlerin yanı sıra denemek istediğiniz doğal yöntemler de olabilir.

Epsom Tuzu İle Sıcak Bir Banyo Yapın

Epsom tuzu Birçok sağlık sorununa iyi geldiği gibi Adet sancısına da iyi geliyor. Eğer Adet sancısını hafifletmek ve süresini kısaltmak istiyorsanız kesinlikle hem düşük maliyetle hem de dinlendirici bir çözüm olacak olan Epsom tuzunu sıcak suyun içerisine ekleyerek banyo yapabilirsiniz. Bu yöntem sporcularda kas ağrıları tedavi etmek için de kullanılabilir. Zaten adet sancılarında sıcak su etkili bir rahatlama sağlarken aynı zamanda içerisine bu tuzun eklenmesi ile birlikte adet sancısı hafifler ve kan dolaşımı hızlanır. Evinizde küvet varsa içerisini sıcak suyla doldurarak Epsom tuzu dökün sonra da bu suyun içerisine girerek bir kıza rahatlayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor ama Adet sancısına iyi gelme özelliği de ona evde bulundurmak için başka bir neden. Adet döneminde ilaç kullanmak istemiyorsanız kesinlikle Zeytinyağı ile bu sorunu çözebilirsiniz. Adet tarihinden 2 hafta önce 25 mililitre veya 5 çay kaşığı sızma zeytinyağını günlük olarak tüketmeniz gerekiyor. Bu durumda adet sancısının azaldığını göreceksiniz.

Balık Yağı Takviyesi

Omega 3 yağ asitleri adet sancılarına kurtulmak konusunda oldukça etkilidir. Sağlık için vazgeçilmez olan bu asitler beden tarafından üretilmez. Bu nedenle balık yağı gibi ürünlerle beslenerek ya da diyetinize ekleyerek Adet sancısını azaltma şansına ulaşabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda Adet döneminde 1000 miligram balık yağı takviyesi alan kadınların ağrıları başladığında diğer kadınlara oranla daha az sancı yaşadığı görülmüştür.

Daha Fazla Uyku

Kadınlar genellikle adet dönemi boyunca daha fazla yorgun hisseder. Hormonlarda yaşanan değişiklikler bu yorgunluğa neden olabilir. Yapılan araştırmalarda kadınların %30 unu Adet döneminde rahat uyku uyuyamadığı belirlenmiştir. Eğer adet dönemi boyunca Düzenli uyku sorunu yaşıyorsanız bunun çözümü için yollar arayabilirsiniz. Özellikle Adet döneminde kaygı ve depresyon gibi sorunlar uyku uyumanızı ve dinlemenizi zorlaştırır. Bu nedenle yatarken kitap okumayı ve elektronik cihazlardan uzaklaşmayı denemelisiniz.

Öz Yağlar

Güzel kokuları ve faydaları ile çok konuşulan Öz yağlar aynı zamanda adet sancısından doğal olarak kurtulmanızı sağlayacak yöntemlerden biridir. Bazı Öz yağları günlük yaşantınıza adet dönemi boyunca eklerseniz gerçekten ağrılarınızın hafiflediğini ve rahatladığını görürsünüz.

Akupunktur

Zaten ağrılı olduğunuz bir dönemde vücudunuza iğne batırılması size çok çekici gelmeyebilir. Geleneksel Çin tıbbında uzun yıllardan beri kullanılan akupunktur kronik Ağrı tedavisinde oldukça etkilidir. 2000 yılı aşkın süreden beri kronik Ağrı tedavisinde uygulanan Bu yöntem acılı bir adet döngüsü sırasında da size yardımcı olabilir. Avustralya ve Yeni Zelanda dışında küçük bir araştırma ile kadınlarda baş ağrısı ve mide bulantısı gibi 2. semptomlarda dahil olmak üzere akupunktur tedavisinin Adet sancısını hafiflettiği ortaya çıkarıldı.

Bir önceki yazımız olan Bodrum'a Gidip Müdavimi Olacağınız 14 Mekan başlıklı makalemizde, Bodrum Rehberi başlıklı konuya yer verilmiştir.

İlgili Etiketler: Kadınsal Sağlık Sorunları

0 Yorum



İlginizi Çekebilir