Adet Sancısına En Etkili Çözüm Zencefil

Adet Sancısına En Etkili Çözüm Zencefil

1926 görüntülenme

Hemen her kadının her ay yaşadığı adet kasılmalarını hangi doğal yöntemlerle hafifletebilirsiniz? Adet sancılarına hangi besinler iyi gelir? Zencefilin adet ağrılarına olumlu etkileri, hepsini ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz…

Doğal yöntemlerle adet sancılarında kurtulmak istiyorsanız dereotu, Papatya çayı gibi bitkiler başta olmak üzere bazı egzersizler yapıp sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Adet kartlarından kurtaran birçok doğal yöntem var. Özellikle magnezyum açısından zengin yiyecekler tüketmek ve akupresür uygulamak bu sancıların en aza indirilmesine yardımcı olur.

Ağrılı adet krampları birçok kadın için oldukça zorlayıcıdır. Fakat, kadınların her ay bu krampları çekmesi gerekmiyor.

Evinizde elinizin altında bulunan malzemelerle bu kramplardan kurtulmak ve adet dönemlerini daha rahat şekilde geçirmek mümkün. Her zaman duyduğunuz bir şey var. Evinizde bulunan birçok malzeme birçok sorunun çözümünde sizlere yardımcı oluyor. Eğer adet dönemi öncesi fazlasıyla acı çekiyorsanız Şimdi size vereceğimiz listedeki ilaçları mutlaka deneyin. Sizin için hazırladığımız bu listede sadece ev ilaçları değil aynı zamanda soğuk kompres ve egzersiz gibi yapacağınız başka yöntemler de var.

İşte adet kramplarından kurtulmanın yolları;

SICAK KOMPRES

Daha önce spor salonuna gidenler ilk defa egzersiz yaptıklarında genellikle kas ağrısı çekerler. Öyle durumlarda ağrıları doldurmak için ısı sıkıştırma özelliği kullanılır. Özellikle adet ağrıları döneminde sıcak sıkıştırma yöntemini kullanır ya da saunada zaman geçirirseniz ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. O uygulama ertesi gün yaşayacağınız ağrıları da azaltacaktır. Sauna da zaman geçirmek bütün vücuttaki krampları durdurmaya yardımcı olur. Aynı zamanda sıcak su şişesini karnınızın alt bölümüne uygulamak ya da olup bir bezle kompres yapmak da Size yardımcı olacaktır.

PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı stres ve kavgzamanayı önlemek için doğal bir ilaç olarak kabul edilir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir özelliği bulunan papatya çayı aynı zamanda adet kramplarının azaltılmasında da size imkan sağlar. Antienflamatuar özellikleri bulunan papatya çayını Adet döneminde tüketmek bu dönemi daha sakin ve huzurlu geçirmenizi aynı zamanda ağrısız olmanıza yardımcı olur. Bilimsel olarak da papatya çayının adet kramplarını azalttığı kanıtlanmıştır.

EGZERSİZ YAPMAK

Genellikle kadınlar adet dönemlerinde egzersiz yapmaktan uzak dururlar. Fakat, Adet sancılarının azaltılması için bu büyük bir hatadır. Doğal ağrı kesici görevi gören egzersiz en güçlü yardımcılarınızdan biri olacaktır. Özellikle karın bölgesindeki dolaşımı arttıran egzersiz Adet döneminde dökülmenin daha hızlı olmasını sağlar. Adet kramplarından hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

DEREOTU

Genellikle yemekleri arama ve tat katması için kullanılan dereotu, Dünyanın her yerinde tercih edilen sağlıklı bitkilerden biridir. Adet kramplarını doğal yollarla rahatlatmak istiyorsanız kesinlikle dereotunun yardımını almalısınız. Doğrudan ağrı ve iltihabı hafifletmek konusunda yetenekli dereotu aynı zamanda sakinleştirir ve güzel kokusu sayesinde insana rahatlama verir.

YETERİNCE SU İÇMEK

Adet döneminde suyun tutulmasına çok fazla su içmenin katkı sağlayacağı konusunda yanlış bir inanış var. Tam aksine Adet döneminde Yeterince su içmek Krampları azaltmaya hem de kanın daha hızlı dökülmesine yardımcı olur. Elektrolitler üzerindeki etkisiyle suyun kendini dengeleme yolu vardır. Kanda bol miktarda sodyum olduğu zaman, vücut idrarlı suyla yıkanarak bertaraf etmeye çalışır. Bununla birlikte, sodyumun uzaklaştırılması denemesi yapıldıktan sonra, su kaybı olur, bu da dehidrasyonu gerçekleştiğinden krampları kötüleştirebilir. Sık sık su içmek ve potasyum bakımından zengin yiyeceklerinizi gün içinde almanızı sağlamak, aşırı kramp oluşma olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır.

BALIK YAĞI TÜKETİN

Normal yağlar genellikle Adet döneminde tavsiye edilmiyor. Çünkü normal yağların ağrıyı kötüleştirir diye biliniyor. Ancak doğal bir antienflamatuar olan balık yağı kesinlikle bu konuda size yardımcı olacak. Sadece tek başına bütün ağrıyı kesmesi beklenmesi de Diğer ilaçları ile birlikte kullanılması halinde bir etki yaratabilir.

ESANSİYEL YAĞ MASAJI UYGULAYIN

Krampları yaşadığınız sırada esansiyel yağ kullanarak mesaj yapmanız durumunda ağrıyor hafifletmenin olasıdır. Onun için lavanta ve mercanköşk gibi ağrı kesici özellikleri bulunan yağları tercih etmenizde fayda vardır. Aynı şekilde Papatya yağı da sakinleştirici etkiye sahiptir ve ağrının azaltılması da yardımcı olur. Esansiyel yağlarla yapılan masajlar aynı zamanda kan akışını hızlandırır ve ağrı süresini azaltır.

ZENCEFİL ÇAYI İÇİN

Ağrıyı hafifletme ve iltihabı azaltma konusunda bilinen en iyi bitkilerden biri de zencefildir. Sıcak suyun içerisinde bir miktar zencefilli 5 - 10 dakika kadar beklettikten sonra tüketmek Size iyi gelecektir. İsterseniz zencefilli tatlandırmak için biraz Bal Kullanabilirsiniz. Aynı zamanda geleneksel Tıp konusunda çok tercih edilen zencefil, Adet döneminde uterus duvarı dokusunun dökülmesini teşvik eden bitkilerden biridir. Adet kanatlarını azaltan zencefil adet süresini kısaltır.

MAGNEZYUM YÖNÜNDEN ZENGİN GIDALAR TÜKETMEK

Adet dönemi sırasında magnezyum yönünden zengin olan besinler tüketmek herkes için iyidir. Sinir ve kas tansiyonu modülü konusunda yardımcı olan magnezyum aynı zamanda ağrıyı hafifletmek için doğal bir mineral olarak tüketilebilir. Adet kramplarının temelinde ağrılı kas kasılmaları yer aldığından fonksiyonları düzenlemeye yardımcı olan şeyler tercih edilmesi önerilir. Başta avokado olmak üzere magnezyum bakımından zengin olan besinleri diyetinize ekleyin ve adet kramplarınızı azaltın.

AKUPRESSURE

Akupunktur olarak da bilinen bu yöntem Deride bulunan elektrik kanallarının manipülasyonu yoluyla gerçekleşir. Elbette bu yöntemi kullanmak için özel bir eğitim almak gerekir. Bunu yaptırmaya imkanı olmayanlar masaj yöntemini de aynı şekilde kullanabilir. Çin tıbbında çok fazla kullanılan bu yöntemi ağrıyı hafifletmek için tercih edebilirsiniz.

NOT: Kadınlar için adet krampları neredeyse kaçınılmaz durumdadır. Onları yok etmek daha ne kadar mümkün olmasa da ağrıyı biraz hafifletmek ve önlem almak mümkün. Yukarıda sizin için hazırladığımız tedaviler tamamen bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi önerme yetkisi bulunmamaktadır. Yukarıda saydıklarımızdan birine alerjiniz varsa ya da Kronik bir rahatsızlığınız Bulunuyorsa doktora başvurmadan bu yöntemleri uygulamayın.

İlgili Etiketler: Kadınsal Sağlık Sorunları

0 Yorum

İlginizi Çekebilir