Akne Lekelerinin Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Akne Lekelerinin Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

1139 görüntülenme

Özellikle ergenlik dönemindeki birçok insanın karşılaştığı sorunlar arasında yer alan akne lekeleri son yıllarda yetişkinlerde de oldukça sık görülmektedir. Cildin alt dokusunda yağ oranının yüksek olduğu yerlerde oluşan akneler şekil olarak hafif şişkindir ve kırmızı renktedir. Fakat akneler kist ya da siyah nokta olarak da ortaya çıkabilir. Cilt üzerinde aknelerin büyüklüğü ya da sıkılması sonucunda bazı değeri deformasyonları ve lekeler oluşabilir.

Yüz bölgesinde yoğun olarak çıkan aknelerin nedeni yüzdeki derinin ince ve hassas olmasıdır. Bu hassas deri üzerinde yaralar birikir ve bu nedenle tıkanıklık oluşur, bu da akneye davetiye çıkarır. Ergenlik döneminde olanlar için ciddi bir sorun olan akne hakkında Bugün size detaylı bilgiler vereceğiz.

Yüzün yeterince temizlenmemesi, hormonal bozukluklar, bazı kimyasal ürünler, stres, kalıtsal yatkınlık, aşırı yağlı deri yapısı akne oluşumu için nedenler arasında sayılabilir. Aknenin derinliği ve tipi akne lekelerinin tedavisinde oldukça önemlidir. İşte akne lekelerinin tedavisinde kullanılan bazı yöntemler;

Lazerle Akne İzi Tedavisi

Son yıllarda birçok alanda oldukça sık kullanılan ve etkili sonuç veren lazer tedavisi akne izi konusunda da en iyi sonuç veren tedavi yöntemlerinden biridir. Cildi ileri derecede teknolojik lazer cihazları ile uygulanan Bu yöntemle cildi soyan ve soymayan iki çeşit lazer türü vardır. Lazer tedavisi sırasında lazer ışınları cilt üzerinde belli bir derinliğe iner ve buradaki kolejini uyararak çoğaltır. Her ne kadar iyileşme süresi oldukça kısa olsa da lazer tedavisinin maliyeti oldukça yüksektir Bu nedenle az tercih edilir.

Kimyasal Peeling ile Akne İzi Tedavisi

Özellikle küçük yüzeylerde bulunan akne lekelerini gidermede oldukça etkili olan kimyasal peeling yöntemi, büyük ve derin akne İzlerinde az bir etkiye sahiptir. Ciltte oluşan Siyah noktaların temizlenmesinde kimyasal peeling yöntemi kullanılabilir. Ayrıca kimyasal peeling yöntemi sayesinde yeni akne oluşumlarının engellenmesi de görülebilir. Birkaç seans uygulanması durumunda bu tedaviden sonuç alındığı bilinmektedir. Fakat gerçekten başarıya ulaşmak için uzun süreli bir tedavi gerekir.

İlaç Tedavisi

Leke oluşumundan önce kullanılan bir yöntem olan ilaç tedavisi haplar ya da kremlerle uygulanmaktadır. Henüz layık değilken kullanılan bu hap ya da kremlerle lekelerine engellenmesi hedeflenir. Fakat ilaç tedavisi sırasında cildin Güneş ışınlarından iyi korunması gerekir. Aynı zamanda kullanılan ilaçların dozu doktor tarafından kontrol ederek ayarlanmalıdır. Bu da oldukça uzun bir tedavi süreci gerektiren yöntemdir.

Doğal Yöntemler

Akne lekelerinin tedavisi için elbette doğal yöntemlerden de yararlanılabilir. Özellikle bitkisel kürler ve maskeler oldukça işe yaramaktadır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken hem cildinize temiz tutmak hem de cildinize uygun kürleri ve maskeleri seçmektir.

Yine haklı oluşumunu önlemek için cilde zarar veren ve yağ oranını arttıran yiyeceklerden uzak durabilirsiniz. Bu sayede cildimizdeki gözenekleri tıkanıklığını da azaltırsınız. Burada saydığımız yöntemler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Ciddi anlamda bir akne ve akne lekesi sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir uzman yardımı almalısınız. Bunun dışında cildinize her gün temizleyerek de sonuç almanız mümkün.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir