Artık Öldürmeyen Meme Kanseri Tedavisi Yüz Güldürüyor

Artık Öldürmeyen Meme Kanseri Tedavisi Yüz Güldürüyor

1220 görüntülenme

Meme kanserinde, önceden önlem alabilmek ve hastalığı tanıyabilmek için, önce meme kanseri nedir? Konusundaki bilincin oluşturulması gerekmektedir. Meme kanseri, sütü memeye taşıyan kanalardaki hücrelerde gelişmektedir. Aynı zamanda Meme kanseri nedir? Konusunda bilinmesi gerekenlerden biri de, meme kanserinde genetik faktörlerin de önemli olduğudur. Yine de meme kanserinin sebepleri, genetik faktörler dışında net olarak saptanamamıştır.

Meme Kansere çağımızda kadınların korkulu rüyası. Ayrıca yapılan son araştırmalarda meme kanseri nedeniyle sadece kadınların değil erkeklerin de muzdarip olduğu ortaya çıktı. Bu kanser türünün diğer kanser türlerine oranla tedavi edilebilir olması ise sevindirici haber. Hatta son araştırmalarda meme kanseri tedavisinde kemoterapiye gerek olmadığı bile ortaya çıktı. Meme kanseri konusunda bilinmesi gerekenler...

Meme Kanserinde Belirtiler

Meme kanserinde erken tanı büyük önem taşımaktadır. Erken tanı için meme kanseri belirtileri şu şekildedir;

  • Koltuk altı ya da memede, ele gelebilen sertlik, şişlik ya da kitle.
  • Memeden kanlı ya da şeffaf akıntı.
  • Memenin dıştan içe doğru çökme durumu, ya da meme şeklinde bozukluk.
  • Memenin baş bölümünde soyulma ve kabuk tutma.
  • Memenin büyümesi, renginin değişmesi ya da asimetrik duruşu.

Meme Kanserinde Tedavi ve Sonuçlar

Eskiden meme kanseri sebebiyle göğsünü kaybetme korkusu yaşayan kadınlar, artık bu korkudan kurtuldular. Gelişmiş tedavi yöntemlerinden biri olan ışın tedavisi ile meme kanseri yaşayan kadınlar, çaresiz kalmıyorlar. Meme kanseri tedavisi 2.000’li yılların başlarında, göğsün tamamının alınması şeklinde uygulanıyordu. Meme kanseri tedavisi için devrim niteliği taşıyan ışın tedavisi, kanserli dokular alındıktan sonra uygulanıyor ve göğsü alınan hastalar ile aynı ömür süresine sahip olunabiliyor. Meme kanseri tedavisi için artık göğsün tamamının alınması gibi bir uygulamaya gerek kalmıyor.

Yine de sık sık kendinizi muayene edebilmeniz için; Sağ kolunuzu kaldırarak sol eliniz ile sağ göğsünüzün her noktasını yoklayabilirsiniz. Bir kitlenin varlığını ya da ciltteki değişikliği hissetmek için, nazik olmanız gerekmektedir. Daha sonra sol kolunuzu kaldırın ve aynı işlemi sağ eliniz ile yapın.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir