Aşırı Yeme İsteği Nasıl Engellenir?

Aşırı Yeme İsteği Nasıl Engellenir?

1263 görüntülenme

Aşırı yemek yeme isteği yaptığı fazla kiloların yanı sıra ciddi Sağlık sorunlarına da neden olabilir. Yemek yeme dürtüsü psikolojik bir bozukluk olabileceği gibi aynı zamanda hastalıklardan da kaynaklanabilir. Peki, aşırı yemek yeme isteği nasıl bastırılır? İşte aşırı yemek yemeyi engellemenin yolları...

Sürekli kilo alan ve bunu durduramayan kişilerden sık sık duyduğunuz şeylerden biri “kendimi durduramıyorum” sözüdür. Aşırı yeme isteği bazen hormon düzensizlikleri stres uyku eksikliğinde kullanılan ilaçlar gibi nedenlerden kaynaklanabileceği gibi psikolojik bir sorun da olabilir. Bazen insanlar gün içerisinde kendilerini oyalayacak bir şey bulamadıkları için sürekli yerler. Kısa vadede aşırı yeme isteği gözle görülür zararlar ortaya çıkarması da uzun vadede kilo alımına bunun yanı sıra Tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok sağlık sorununa davetiye çıkarır.

Eğer siz de böyle bir sorun yaşıyor ve istemsizce aşırı yemek yiyorsanız zihinsel sağlıkla ilgili bir sorun da ortaya çıkabilir. Aşırı yemek yeme sonucunda hissettiğiniz suçluluk duygusu ve olumsuz iç konuşmalar sizin stresinizi iki kat arttırır ve daha fazla yemeye yönlendirebilir. Birçok yöntemle fazla yemek yemeyi önleyebilirsiniz fakat haplar kullanmaktan kesinlikle uzak durmalısınız. Bugün sizlere iştahınız azaltacak doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Aşırı Yeme İsteğini Engelleme Yolları

1. Doğal yiyecekler ve baharatlarla iştahınızı bastırın

Birçok kişi diyet sırasında hap kullanmayı daha ilgi çekici ve kolay buluyor. Fakat bu hapların yan etkisi olduğunu ve tehlikeli olduklarını kesinlikle unutmayın. Özellikle yemek yaparken faydalı baharatları tercih ederek metabolizmanızı hızlandırabilir ve vücudunuzu yakmaya teşvik edebilirsiniz.

2. Uçucu Yağlar Kullanın.

Gıdalar yolu ile iştahı azaltabileceğini gibi bazı doğal Uçucu yağlardan da bu konuda olur yardım alabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda greyfurt yağı iştah azaltma ve beslenme isteklerini azaltma gibi özellikleriyle öne çıkmıştır. Birkaç damla greyfurt yağını difüzere ekleyerek, isterseniz içerisine Tatlı badem yağı ve Hindistan cevizi yağı ilave edip içinize çekebilir ya da bu yağlarla cildinize masaj yapabilirsiniz.

3. Daha Fazla Su İçin

Eğer yeteri miktarda su içmeyi olsanız bu vücudumuzun kurumasına neden olur metabolizmanız da daha yavaş çalışır. Uyku sırasında da metabolik fonksiyonlar yavaşlar sabah uyandığınızda su içmez senin vücudunu saatlerde susuz kalarak kurur. Eğer uyandıktan hemen sonra su içerseniz hem enerjimiz artacak hem de iştahınız daha az olacaktır.

4. Stresi Yönetin / Yardım Alın.

Kişinin sağladığını çeşitli şekillerde etkileyen kronik stres aynı zamanda aşırı yemek yemeyi de tetikler. Stresi azaltmak aynı zamanda iştah azaltmanın en önemli yollarından biridir. Artık geçmişe ya da Geleceğe yönelik endişeler barındırmak yerine sadece ana odaklanmayı deneyin. Stresle mücadele etmek için nefes egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz.

5. Her Gece 7-8 Saat Uykuyu Hedefleyin.

Özellikle uykunuzu iyi almadığınız günlerde kendinizi daha hissedersiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda kişinin bir gece bile uykusuz kalmasının iştah hormonlarını ciddi anlamda etkilediği ortaya çıkmıştır. Düzenli ve kaliteli uyku Hem ishal hem de stres düzeyinde önemli rol oynar.

6. Yemeklerden Kaçmayın.

Diyet yapan kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri aşırı yolla yorulana kadar ciddi anlamda yemek yemeyi kısıtlama arttır. Fakat kalori alımını bu kadar kısıtlamanın durumunda vücut çalışmak için daha fazla açık dünya göndermeye başlar. Kişi bu durumda Normalde yiyeceğinden pop daha fazla yemek yer. Diyet yapsanız bile kesinlikle öğün atlamayın.

7. Sağlıklı Yağ Yiyin.

Sağlık uzmanları tarafından yapılan geniş kapsamlı araştırmalar sonucunda her türlü yağdan kaçınmanın en iyi yol olmadığı ortaya çıkmıştır. Bazı yağ türleri sağlığa ciddi anlamda katkı sağlar. Bu nedenle beslenme düzeninizi içerisine mutlaka sağlıklı yağlar eklemelisiniz. Tabii ki sizlere patates kızartması geyiğin demiyoruz fakat avokado, Zeytin ve Hindistan cevizi yağı, tohum, Fıstık ve balık gibi gıdalarla yağ ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir