Beslenme Düzenini Değiştirmek Sivilceleri Etkiler Mi?

Beslenme Düzenini Değiştirmek Sivilceleri Etkiler Mi?

1102 görüntülenme

Sivilcelerin gelişiminde beslenme düzenini etkili olduğu bilinse de bu konuda Aslında daha fazla araştırma yapmaya gerek var. Bazı verilere göre çok fazla Omega 3 Yağ asidi tüketmek daha az süt ürünü tüketimi ve daha yüksek glisemik indeksi gıda tüketimi sivilce problemine hafifletebilir.

Her yıl sadece ABD'de 50 milyon su sivilce sorunları ile mücadele ediyor. Verilere göre bu sorun ergenlik döneminde başlıyor ve 12 - 24 yaş arasında Ciddi bir sorun kaynağı oluyor. Cildin yağlanmasına neden olan sivilceler aynı zamanda lezyonlara ve diğer sorunlara da davetiye çıkarıyor. Sivilce belirtileri özellikle kişinin sosyal hayat kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Henüz akneye karşı bulunan tam bir tedavi olmasa da reçeteli ilaçlar ve jeller ile bir noktaya kadar başarı elde etmek mümkün. Ayrıca kişinin Hayat tarzında yapacağı bazı değişimlerde sivilce belirtilerini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

BESLENME SİVİLCE KONUSUNDA ROL OYNAR MI?

Bazı kişilere göre ise beslenme düzeni sivilce oluşumunda oldukça önemli bir rol oynuyor. 2016 yılında yapılan bir ankete göre katılımcıların yüzde 71 kızarmış ve yağlı gıdaların akneye nedeni olduğunu düşündüğünü söyledi. Bazı katılımcılar ise süt ürünleri çikolata ve gazlı içecekleri suçlu buldu. Bu konuda Tıp dünyasında ise ciddi tartışmalar yaşanıyor. Uzmanlardan bazıları beslenmenin sivilce gelişimi konusunda bir rol oynama düşünse de bazıları Bunun tam tersini düşünüyor.

BESLENME CİLDİ NASIL ETKİLER?

Ciltteki gözeneklerin bakteriler ölü hücreler ya da her ikisi ile birlikte tıkanmaları sonucu sivilceler ortaya çıkar. Cilt gözenekleri aynı zamanda vücudun fazla sebum üretimi nedeniyle de tıkanabilir. Durumda da tıkanan gözenekler de enflamasyon meydana gelir ve lezyon oluşur. Insan bedeni ergenlik döneminde insülin benzeri bir büyüme faktörü hormonu daha fazla salgılar ve bazı çalışmalarda bu hormonun sebum üretimini arttırabildiğini ortaya çıkarmıştır. Bu hormonun salgılanmasını arttıran bazı gıdalarda bulunmaktadır.

KAÇINILACAK GIDALAR

2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre aşağıda Sevdamız gıdaların sebum üretimini artırdıklarını görülmektedir.

Yüksek glisemik endeksi ve yüke sahip gıdalar

  • Süt ürünleri

Tabii ki bunun yanı sıra Kan şekerinin çok hızlı şekilde yükselmesine neden olan gıdalardan da uzak durmakta yarar var. Genel olarak Glisemik endeksi yüksek gıdaları yüksek olan gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Tatlandırılmış kahvaltılık gevrekler

  • Beyaz ekmek
  • Bazı Kahvaltılık gevrek ürünleri
  • Karpuz, kavun, Balkabağı, ananas, patates başta olmak üzere bazı Sebze ve meyveler.
  • Zenginleştirilmiş papağanı çeşitleri
  • Hamur işleri
  • Patlamış mısır
  • Kısa zincirli Beyaz pirinç

Sebum hormonunu yükselten süt ürünleri arasında ise peynir, süt, dondurma ve yoğurt gibi ürünleri saymak mümkün. Yüksek şeker içeren çikolatalar Doğa problemini genelde daha kötü hale getiren gıdalar arasında yer alıyor. Fakat yapılan küçük bir çalışmada %100 kakao içeren tatlandırılmamış çikolatanın sivilce Geçmiş olan genç erkeklerde belirtileri kötüleştirdiği görüldü. Her ne kadar Bunlar bir seçenek olsa daha yağlı gıdaların sivilceye sebep olduğuna dair şu anda çok az kanıt bulunuyor. Yağlı cildin kaynağında bulunan yağ bezleri ise gıdalardan alınan yağlar değil. Fakat yine de yağlı yiyeceklerden uzak durmakta yarar var.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir