Biberiye Yağı ile Besleyici ve Güçlendirici Saç Serumu Yapımı

Biberiye Yağı ile Besleyici ve Güçlendirici Saç Serumu Yapımı

1072 görüntülenme

Saç bakımı için en az saç maskeleri kadar etki gösteren diğer bir bakım ürünü olan saç serumları mutlaka kullanılmalıdır. Bu konuda size saçları yağlandırmadan besleyen jojoba yağı ve saç uzamasında büyük bir etkiye sahip olan Biberiye yağı çok yardımcı olacaktır.

Saçların beslenmesi ve ihtiyaca göre saç kırıklarının giderilerek saçların güçlenmesi için düzenli olarak saç maskesi uygulamak oldukça mükemmel bir seçenektir. Ancak saç maskelerinin içerisinde avokado, muz, yumurta gibi malzemeler kullanılır ve bu malzemelerin saçtan temizlenmesi Bir Hayli Zaman alır. Her seferinde maske yapmak yerine ara sıra da olsa maskeler kadar etkili bir diğer seçenek olan saç serumlarından yardım alabilirsiniz. Üstelik piyasada bulunan pahalı saç serumları kullanmak yerine kendiniz evde yapabileceğiniz doğal saç serumu da işinizi görecektir.

Eğer uzun, kabaran ve kalın bir saç yapınız varsa mutlaka saç serumu tercih etmeli ve kökten uca kadar bu Serumun faydalarından yararlanmalısınız. Saçlarınız kısa olsa da bu serumları kullanabilir bu serumlar sayesinde Saç uçlarının kırılmasını önleyebilirsiniz. Üstelik Sadece bir iki damla kısa saçlar için yeterli olacaktır. Şimdi sizlere tamamen saç uzunluğuna ve yapısına göre kullanabileceğiniz doğal serum önerisi vereceğiz.

Doğal Saç Serumu Yapımı

Malzemeler:

Jojoba yağı;

Aslında ona sadece bir yağ demek doğru değildir. Bitkisel ve sıvı Balmumu olarak da adlandırılan bilen ve saç derisinin üretilse buna benzer bir yapıya sahip olan jojoba yağı, kıl foliküllerini tıkamaz. Bu özelliği sayesinde bütün saç tipleri için uygundur. Aynı zamanda jojoba yağı Kuru saçlar için hem saç kremi görevi görür hem de saçların uzamasına yardımcı olur.

Argan yağı;

Kuru bir yağ Oğlan Argan yağı hafiftir ve çabuk emilir. Antioksidanlar, yağ asitleri ve e vitamini bakımından oldukça zengin olan Argan yağı hasar görmüş ve kuru saçlar için mükemmel bir nemlendiricidir.

Biberiye esansiyel yağı;

Saç büyümesi ve uzaması için oldukça teşvik edici bir yağ olan biberiye esansiyel yağı saç derisine masaj yapılarak uygulanabilir. Bu sayede Hem yeni saç çıkması hem de saçların uzaması desteklenir. Aynı zamanda Bu yağın kepek tedavisine yardımcı olduğu ve canlandırıcı olduğu da bilinmektedir.

Lavanta esans yağı;

Kepek ve Saçlardaki yağlanma ile mücadele etmek istiyorsanız her hafta düzenli olarak saç derisine bu yağ ile masaj yapmanızda yarar vardır.

Hazırlanışı:

Bu yağları karıştırarak saç bakımı için harika bir serum hazırlayabilirsiniz. Fakat serumu koymak için damlalıklı bir şişe tercih ederseniz kullanmanız daha kolay olacaktır. Karışımı avucunuza birkaç damla damlattıktan sonra tüm saça uygulayarak kullanabilirsiniz. Eğer çok kuru bir yapıya sahip olan saçlarınız yoksa bu saç serumunu saçlarınızın orta bölümünden uçlara kadar uygulamanız yeter. Saç serumunu 2-3 günde bir uygulayabilirsiniz.

Yine saç sağlığına yardımcı olması açısından haftada en az 1 defa saç derisi masajı eşliğinde bu serumdan birkaç damla saç köklerinde de kullanmanızda yarar var. Özellikle geceleri bu bakımı yaparsanız saçlarınız Gece boyunca bu yağdan faydalanabilir. İsterseniz gece bu şekilde uyuyabilir ve saçlarınızı sabah yıkayabilirsiniz. Maskeyi birkaç defa kullandıktan sonra saçlarınızın saç kremi neye ihtiyacı olmadığını göreceksiniz.

Biberiye Yağı ile Saç Serumu Yapımı

Malzemeler;

 • 6 Damla Biberiye yağı
 • 6 Damla lavanta yağı
 • Bir çorba kaşığı jojoba yağı
 • 4 Damla Sandal ağacı yağı
 • Bir çorba kaşığı argan yağı
 • Damlalıklı şişe

Yapılışı:

 • Yağları belirtilen ölçülerde damlalıklı cam şişenin içerisinde alın ve hafif bir şekilde çalkalayın.
 • Daha sonra avucunuzun içerisine birkaç damla damlatın saçlarınız ıslak ya da kuruyken ortasından uçlarına kadar yağı parmak uçlarınızla uygulayın.
 • Serum olarak bu ürünü haftada 2-3 defa kullanabileceğiniz gibi haftada en az 1 defa saç derisi masajı yapmak için de bu serumdan faydalanabilirsiniz.
 • Eğer Saçlarınız çok kuru ise serumu saçlarınızı uygulayarak bir gece bekletin.
 • Her zaman belirttiğimiz gibi her ne kadar sizlere önerdiğimiz yağlar doğal olsa da bazı cilt tiplerinde alerjiye neden olabiliyor. Bu nedenle uygulamayın yapmadan önce küçük bir test yapmanızda yarar var. Eğer Alerjik bir cilt tipine sahipseniz veya Kronik bir hastalığınız varsa uygulamayı yapmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız da yarar var.

Bir önceki yazımız olan Stres Erkeklerin Cinsel İsteğini Olumsuz Etkiliyor başlıklı makalemizde, Cinsel Sağlık Sorunları başlıklı konuya yer verilmiştir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir