Bıldırcın Yumurtasının Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Bıldırcın Yumurtasının Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

2519 görüntülenme

Daha önce tüketmeyi muhtemelen denemediğiniz ve tavuk yumurtasından çok daha faydası bulunan bıldırcın yumurtasının sağlığa muhteşem faydalarını ve besin değerlerini sizler için araştırdık. Bıldırcın yumurtasının sağlığa etkileyici faydalarını yazımızda bulabilirsiniz…

Yumurtalara gelince, tartışmasız en popüler çeşitlilik tavuklardan elde edilenler olmalıdır. Bununla birlikte, hala birçok kişi tarafından yapılan bir yenilik olarak kabul edilmekle birlikte, bıldırcın yumurtası, dünyanın bazı bölgelerinde, özellikle Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'nın bazı bölgelerinde olduğu gibi, son derece popülerdir. Ne olursa olsun, tavuk yumurtası kadar büyük olmasalar da, sizi denemeye ikna etmesi gereken çeşitli yararları vardır.

BILDIRCIN YUMURTASI NEDİR?

Bıldırcın yumurtası, adından da anladığınız gibi, çeşitli bıldırcın türlerinin ürettiği yumurtalardır. Bu yumurtalar tavuk yumurtalarından çok daha küçüktür ve standart yumurtalardan daha büyük bir yumurta sarısı albümin oranına sahiptir. Bunun anlamı, beslenme yoğunluğunun bazı bakımlardan tavuk yumurtasından daha büyük olması;

Bıldırcın Yumurtası Beslenme Değerleri; (Yumurta Başına)

 • Kalori - 14
 • Toplam Yağ - 1.0g
 • Doymuş Yağ - 0.3g
 • Tekli Doymamış Yağ - 0.4g
 • Çoklu Doymamış Yağ - 0.1g
 • Protein - 1.2g
 • A Vitamini - 48.9IU
 • E Vitamini (Alfa Tokoferol) 0.1mg
 • Riboflavin - 0.1mg4%
 • B - 60mg
 • Folat - 5.9mcg
 • Vitamin B1 - 20.1mcg
 • Pantotenik Asit - 0.2mg
 • Kalsiyum - 5.8mg
 • Demir - 0.3mg
 • Magnezyum -1.2mg
 • Fosfor - 20.3mg
 • Potasyum - 12mg
 • Çinko - 0.1mg
 • Selenyum - 2.9mgg

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Genel olarak yumurtalar, nörotransmiterasetilkolinin sentezinde rol alan kolin adıyla harika bir madde kaynağıdır. Bu nörotransmitter, hafıza için çok önemlidir, daha iyi seviyede hafızada tutma ve uzun süreli güçlü hafıza. Bıldırcın yumurtası, özellikle demansın erken belirtilerinden muzdarip olan yaşlı bireyler için yararlıdır, çünkü diyetlerini kolin bakımından zengin besinler ile güçlendirmek bellek üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

KOLESTROLU DENGELER

Özellikle yağ ve yumurtaların, kolesterol söz konusu olduğunda kötü bir üne sahip oldukları doğru olsa da, gerçekte, yumurtaların genel kolesterol seviyelerine hiçbir şekilde zararı yoktur. Bunun nedeni, yumurtalarda bulunan kolesterolün vücuttaki hormonların sentezini desteklemek için gerekli olması ve ayrıca HDL profilini güçlendirmesidir yani yumurtalardaki kolesterol iyi olarak bilinir. Bıldırcın yumurtası, yüksek yumurta sarısı oranı nedeniyle, tavuk yumurtalarından daha fazla yağa sahiptir ve HDL üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabilir. HDL ayrıca dolaşan LDL ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesine de katkıda bulunur ve bu, bu yumurtalar gibi daha fazla HDL bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesi için harika bir fikirdir.

KAS BÜYÜMESİNİ DESTEKLER

Tavuk yumurtası genel protein içeriği bakımından muhtemelen daha iyi performans gösterir, ancak bıldırcın yumurtasını kas büyümesine yardımcı olmak için harika kılan, içerdiği yağ ve protein dengesidir. Yağlar, testosteron sentezine yardımcı olurken, kas iyileşmesini ve büyümesini başlatmak için proteini kullanır. Tek dezavantajı, bir bıldırcın yumurtasının, bir oturuşta birkaçını tüketmeye hazırlanmak için sadece 1 g'dan biraz protein sağlamasıdır.

ALLERJİ HASSASİYETLERİNİ AZALTIR

Yumurta sarısından çok sayıda aşı yapıldığını biliyor muydunuz? Bunun nedeni, vücutta anti-alerjik özellikler uygulayan özel protein tipi varlığıdır. Bu, bağışıklık sisteminizin aktivitesini değiştirmede, bilinen tetikleyicilerle temas ettikten sonra alerjik reaksiyonlar yaşama olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir. Bu özellikle alerjenlere cevap olarak solunum güçlüğü sıkılaştırıcı ve solunum zorluğuna neden olan aşırı duyarlı havayollarına sahip astımlılar için faydalıdır.

metaBOLİZMA HIZINI ARTIRIR

Protein bakımından zengin tüm yiyecekler dolaylı olarak metabolizma hızınızı arttırır, çünkü bu makro besin için yağ veya karbonhidratlardan daha fazla enerji gerekir. Yani tüm bıldırcın yumurtası onlar için gidiyor; B vitaminlerinin yoğunluğu aynı zamanda tüketilen yiyecekleri parçalayan metabolik işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılması anlamına gelir. Buna karşılık, gün boyunca daha fazla kilo ve daha fazla enerji harcanması muhtemeldir.

SAĞLIKLI GEBELİĞİ DESTEKLEMEYE YARDIM EDER

Yumurtalar, hamile bir kadının, yumurtaların doğal kokusundan rahatsızlık hissetmediği için tüketebileceği en iyi yiyeceklerden biridir. Bıldırcın yumurtası, aslında bir kadının hayatının bu döneminde özellikle tavuk yumurtasının çok daha pahalı olabileceği düşük gelirli ülkelerde mükemmel bir beslenme kaynağıdır. Bıldırcın yumurtası fetal beynin sağlığı ve gelişen omurganın sağlığı için çok önemli olan folik asit içerir. Folik asit takviyesi aynı zamanda ilk klinik ziyaretleriniz sırasında bir doğum uzmanının yaptığı ilk önerilerden biridir. Yağ ve proteinin varlığı da artan diyet gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamak için uzun bir yol kat eder.

KANSIZLIĞI ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR

Bıldırcın yumurtası yüksek miktarda B vitamini yoğunluğu ile birleştiğinde anemi semptomlarını gidermek için ideal kılan iyi miktarda demir içerir. Anemiye demir eksikliği veya bir veya daha fazla B vitamini neden olabilir. Emilimini artırmak için yumurtaları tüketirken diyetinize C vitamini kaynağı eklediğinizden emin olun.

EREKTİL DİSFONKSİYON BELİRTİLERİ GELİŞTİRMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Erektildisfonksiyon, erkekler için çok utanç vericidir ve kesinlikle gerekli olmadıkça ilaç ihtiyacından kaçınılarak sıklıkla beslenme müdahalesine değinilebilir. Bıldırcın yumurtası, bir erkeğin D , E vitamini ve L-arginin gibi amino asitlerin varlığı sayesinde vücuttaki kan akışını iyileştirir. Bıldırcın yumurtası ayrıca testosteron sentezi ve spermatogenezine yardımcı olan selenyum ve çinko gibi mikro besinleri de içerir . Bu, sağlıklı olduğunuzu ve önceden var olan kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olmadığınızı düşünerek tüketmeyi ideal kılar.

CİLT VE SAÇ SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Mükemmel protein, yağ ve vitamin kaynağı olan besinler, bağ dokusunun sağlığını koruyarak vücudunuzun güzelliğini desteklemek için mükemmel bir kokteyldir. Bu doku tiplerinin her ikisi de kolajen daha fazla yapısal bütünlük gerektirir. Kollajen sentezini arttırmanın bir yolu, bu proteini oluşturan daha fazla amino asit tüketmektir. Sekonder olarak, yağ, hücre zarlarını güçlendirir ve aşırı nem kaybını önler ve mikrobiyal istilaya engel teşkil eder. Bu aynı zamanda protein veya hayvansal yağ ürünleri alımında yetersiz olan vejeteryanların bu organların sağlığını ve güzelliğini korumak için daha zor bir zaman geçirebilmelerini de açıklar.

DEPRESİF HASTALIK BELİRTİLERİNİ AZALTMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Bıldırcın yumurtasını reçeteli ilaçların yerine kullanacağınızı savunmasak da, nörotransmiterserotonin ve dopamin üretimine yardım ederek depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilirler. Depresyon teşhisi konan insan beyni bu iki önemli kimyasal maddenin dengesizliklerini gösteriyor ve bugün mevcut çoğu ilaç beyin içindeki seviyelerini ayarlamakta rol oynuyor. Bu nedenle, bıldırcın yumurtasının bozukluğun tedavisine yardımcı olma sözü verdiğini mükemmel bir şekilde ifade eder.

GÖZ SAĞLIĞINI DESTEKLER

Bıldırcın yumurtası gözlerinizin sağlığını desteklemek, gece görüşünü geliştirmek ve erken makuladejenerasyonu yaşama riskinizi azaltmak için A vitamini içerir. Etrafınızdaki en zengin A vitamini kaynağı olmasa da, günlük önerilen alım miktarını karşılama hedefinizi destekleme konusunda mükemmel bir iş çıkarır. A Vitamini, serbest radikallerin gözlerdeki yapılar üzerindeki etkisini azaltmak için çok şey yapan güçlü bir antioksidandır.

NOT: Daha önce hiç bıldırcın yumurtası almadıysanız, şimdi denemek için daha iyi bir zaman yoktur. Tadı daha yoğundur ve gerçek yumurta sarısı yoğunluğu sayesinde daha etkili olarak kabul edilebilir ve tavuk yumurtalarına alerjisi olan kişiler için de mükemmel bir ikamedir. Bunun nedeni, ikisinin aynı amino asit profillerini paylaşmamasıdır, bu nedenle birine alerjisi olması, diğerine alerjik olacağınızı garanti etmez.

Popülerlik arttıkça ve satın alınabilirliği sayesinde, daha fazla insanın teklif etmek zorunda olduklarından yararlanmaya başlaması olasıdır. Sen de yapmalısın!

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir