Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

1402 görüntülenme

Boğaz ağrısı özellikle kış aylarında oldukça sık karşılaştığımız bir durum. Nefes almakta bile zorlandığımız boğaz ağrısı sorunu durumunda hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurmakta yarar var. Fakat nefes alışverişinizi engellemeyecek kadar büyük boyutlarda bir boğaz ağrısı sorun yaşamıyorsanız evinizde de bazı tedavi yöntemlerine uygulayabilirsiniz. İşte boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler...

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Reçeteler

Gün içerisinde bol miktarda ıhlamur çayı tüketmeye dikkat edin. Ihlamur çayını demlemek için 200 mililitre kadar kaynar suyun içerisine bir yemek kaşığı Ihlamur çiçeği ekleyin. Yaklaşık 20 dakika kadar bu şekilde çayı demle aldırdıktan sonra tüketebilirsiniz.

Böğürtlen Çayı da boğaz ağrısına iyi gelen diğer bir çaydır. İsterseniz marketlerde hazır olarak satılan böğürtlen çaylarından alabilir ve boğaz ağrısı tedavisinde kullanabilirsiniz.

Boğaz ağrısına iyi gelen başka bir çay tarifi ise 200 mililitre kaynar suyun içerisine 30 gram kadar kuru ahududu eklemek ve yarım saat kadar demlenmeye bırakmak. Günde 3 defa olmak üzere toplam 200 mililitreyi geçmeyecek kadar bu çayı içebilirsiniz.

Eğer boğaz ağrısı nedeniyle ses kısılma sorunu yaşamaya başladıysanız 100 mililitre kadar taze havuç suyu sıkın ve içerisine 300 mililitre kadar ılık süt ekleyerek iyice karıştırın. Günde 3 defa 100 mililitre olacak şekilde Bu karışımı içebilirsiniz.

Güzelce yıkadığınız orta boy iki tane limonu eşit olacak şekilde 2 parçaya bölün. Daha sonra limonların çekirdeklerini temizleyin ve kabuklarını soymadan blender içerisine atın. İçerisine bir tatlı kaşığı bal ekledikten sonra blender da limonları iyice karıştırın. Bu karışımdan bir tatlı kaşığı kadar alarak yutmadan boğazınıza iyice yayılması için ağzınızın içerisinde bir süre bekletin ve daha sonra yutun. Limonlu ve ballı Bu yöntem sayesinde sesinizin bir gün içerisinde düzeldiğini göreceksiniz. Siz yine de tedaviye uygulamanıza rağmen üç gün boyunca sesinizi fazla zorlamayın.

Ses kısıklığı için uygulayabileceğiniz başka bir yöntemse elma çayı. 1.30 kadar kurutulmuş elma yaprağını 400 mililitre kadar kaynamış suyun içerisine ilave ederek yaklaşık yarım saat demleyin. Daha sonra bu çaydan her 2 saatte bir olmak üzere ve sadece 100 mililitre kadar için. Çayı sıcak sıcak olarak içmeye Özen gösterin.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir