Çiftler Arasında En Çok Görülen Cinsel Fobiler

Çiftler Arasında En Çok Görülen Cinsel Fobiler

1616 görüntülenme

Romantik bir akşam yemeğinin ardından cinsel temasının sırasında olumsuz davranabilir ve onu reddedebilirsiniz. Bunun başka nedenleri olabileceği gibi cinsel fobileriniz de olabilir. Uzmanlar cinsel fobiler hakkında detaylı bilgileri sizler için verdi.

Kişilerin günlük hayatında deneyimleri ya da sosyal çevreleri nedeniyle oluşan korkuları bulunuyor. Bu korkular sadece günlük hayatta değil aynı zamanda cinsel hayatın içerisinde de olabiliyor. Normalin üzerine çıkan ve bazen mantıksız nedenlere de dayanılabilen bu korkulara fobi bir adı da veriliyor. Fakat fobiler, kişinin hayat akışını ya da sosyal durumunu etkilemeye başladıktan sonra ruhsal bir rahatsızlık kapsamına giriyor. Yükseklik fobisi, örümcek fobisi, kapalı alanda kalma fobisi gibi en bilinen fobilerin yanı sıra tedavi edilmemesi durumunda çok ciddi sorunlara yol açabilen cinsel fobilerde var. Hadi gelin en sık görülen cinsel fobiler neler bakalım;

Vajinismus

Kadınların korkulu rüyası olan vajinismus, kadının cinsel ilişki istemesine rağmen girememesi durumudur. Böyle bir sorun yaşayan kadına karşı partnerinin anlayışlı davranması gerekir çünkü kadın bunu iradesi dışında yapar. Vajinismus ülkemizde her 10 kadından birinde görünmekte ve psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğu olarak bilinmektedir.

Genofobi – Seks Korkusu

Psikolojik olarak cinsel ilişkiden korkma durumuna verilen addır. Sadece cinsel ilişki sırasında değil partnerle yaşanan romantik anlar sırasında da bu Sorun yaşanabilir. Böyle bir rahatsızlığı sahip olanlar genellikle yakınlaşmaktan korkar ve bu nedenle de partnerlerinden uzak dururlar. Tabii ki bu durum bir süre sonra Kişinin kendini yalnız hissetmesine neden olabilir. Genellikle geçmişinde taciz ya da cinsel istismara uğrayan kişilerde genofobinin görüldüğü söylenmektedir.

Androfobi – Erkeklerden Korkma

Anormal derecede erkeklerden nefret etme ve korkma halidir. Kadınlar bu durumu yaşamaları halinde bir erkeğin kendisine her türlü yaklaşımlarını bir oyun olarak görür. Yani Erkekler kendilerine Gülümsese bile kadınlar bunu kendilerine yaklaşmak için yapılan bir oyun olarak algılar ve erkeklerle temas kurmaktan kaçarlar.

Agrafobi – Cinsel İstismar Korkusu

Kişi geçmişte yaşadığı taciz ya da cinsel istismar gibi bir durum nedeni ile her an cinsel istismara uğramak korkusu yaşayabilir. Böyle bir fobiye sahip olan kişiler kendisine herkesten zarar geleceğini düşünür ve bu nedenle sağlıklı ilişki kuramazlar. Bir film ya da diziden etkilenerek cinsel istismar korkusu da bazı kişiler de oluşabilir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir