D Vitamin'inin Sağlık İçin Önemi ve Faydaları

D Vitamin'inin Sağlık İçin Önemi ve Faydaları

440 görüntülenme

Güneş ışığı hormonu olarak da bilinen D vitamininin eksik olması durumunda kronik iltihap sorunları, otoimmün hastalıkları, bağırsak sorunları, kanser, kısırlık, Tiroid sorunları, çocuklarda gelişimsel sorunlar ve doğum sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden kişilerin mutlaka D vitamini seviyesini kontrol altında tutulması gerekir. Bugün sizlere D vitamini hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

D Vitamini Nedir?

D vitamini adından da Anlayacağınız üzere Hem bir orman hem de bir vitamindir. Vücudun sağlık işlevlerini doğru şekilde yerine getirebilmesi için D vitamini oldukça önemlidir. Güneşle birlikte insan vücuduna giren D vitamini vücut tarafından emilir ve kullanılabilir bir kolesterol haline gelir. Sağlık için elbette bütün besinler gereklidir fakat özellikle D vitamini kas sistemi, endokrin, mide sistemi ve kardiyovasküler sistem için olmazsa olmazlardandır. Vücut, D vitamini sayesinde beslenir, kronik hastalıklara yakalanma riski azalır ve genler korunur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda D vitamininin erkeklerde sperm sayısını arttırdığı ortaya çıkmıştır.

D Vitamini Eksikliği Nedir?

D vitamini eksikliği, yeterli D vitamini alınmaması durumudur. Özellikle hamilelikte D vitamini eksikliği erken doğum riskini ve diyabet riskini arttırır. D vitamini eksikliği bebek için de tehlikelidir. Henüz doğmamış olan bebeğin sağlık durumu D vitamini eksikliği nedeniyle kötüleşebilir ve düşük kiloda olabilir. Hatta D vitamini eksikliği durumunda bebeğin bilişsel fonksiyonlarının düşük olması ve obezite riski de artar. D vitamininin yeterli olması durumunda bebeklerde astım olma riski yüzde 40’a kadar azalır. Aynı zamanda anne sütünün kalitesi de D vitamini sayesinde artar. Vücut için en önemli bezlerden biri olan tiroid ile D vitamininin yakın ilişkisi vardır. Sağlıklı hamilelik dönemi geçirmek isteyenlerin tiroid bezinin sağlığını korunması gerekir. Aynı zamanda saç ve Deri sağlığı için de oldukça önemli olan tiroid D vitamini eksikliğinde tehlikeye girer.

Yeterli D Vitamini Alımı Nasıl Olur?

D vitamininin vücut için oldukça önemli olduğundan yukarıda da bahsettik. Yeterli D vitamini almak için yapmamız gerekenler ise; Gün Işığında yeteri kadar kalmak... Bunun yeterli olmaması durumunda ise Destek olarak D3 vitamini ve K2 vitamini almak.

Bir önceki yazımız olan Beyin Sağlığı İçin Önemli Tavsiyeler ve Gelişimi başlıklı makalemizde, Beyin Sağlığı, Beyin Gelişimi & Beyin Hastalıkları başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir