D Vitamin'inin Sağlık İçin Önemi ve Faydaları

D Vitamin'inin Sağlık İçin Önemi ve Faydaları

1221 görüntülenme

Güneş ışığı hormonu olarak da bilinen D vitamininin eksik olması durumunda kronik iltihap sorunları, otoimmün hastalıkları, bağırsak sorunları, kanser, kısırlık, Tiroid sorunları, çocuklarda gelişimsel sorunlar ve doğum sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden kişilerin mutlaka D vitamini seviyesini kontrol altında tutulması gerekir. Bugün sizlere D vitamini hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

D Vitamini Nedir?

D vitamini adından da Anlayacağınız üzere Hem bir orman hem de bir vitamindir. Vücudun sağlık işlevlerini doğru şekilde yerine getirebilmesi için D vitamini oldukça önemlidir. Güneşle birlikte insan vücuduna giren D vitamini vücut tarafından emilir ve kullanılabilir bir kolesterol haline gelir. Sağlık için elbette bütün besinler gereklidir fakat özellikle D vitamini kas sistemi, endokrin, mide sistemi ve kardiyovasküler sistem için olmazsa olmazlardandır. Vücut, D vitamini sayesinde beslenir, kronik hastalıklara yakalanma riski azalır ve genler korunur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda D vitamininin erkeklerde sperm sayısını arttırdığı ortaya çıkmıştır.

D Vitamini Eksikliği Nedir?

D vitamini eksikliği, yeterli D vitamini alınmaması durumudur. Özellikle hamilelikte D vitamini eksikliği erken doğum riskini ve diyabet riskini arttırır. D vitamini eksikliği bebek için de tehlikelidir. Henüz doğmamış olan bebeğin sağlık durumu D vitamini eksikliği nedeniyle kötüleşebilir ve düşük kiloda olabilir. Hatta D vitamini eksikliği durumunda bebeğin bilişsel fonksiyonlarının düşük olması ve obezite riski de artar. D vitamininin yeterli olması durumunda bebeklerde astım olma riski yüzde 40’a kadar azalır. Aynı zamanda anne sütünün kalitesi de D vitamini sayesinde artar. Vücut için en önemli bezlerden biri olan tiroid ile D vitamininin yakın ilişkisi vardır. Sağlıklı hamilelik dönemi geçirmek isteyenlerin tiroid bezinin sağlığını korunması gerekir. Aynı zamanda saç ve Deri sağlığı için de oldukça önemli olan tiroid D vitamini eksikliğinde tehlikeye girer.

Yeterli D Vitamini Alımı Nasıl Olur?

D vitamininin vücut için oldukça önemli olduğundan yukarıda da bahsettik. Yeterli D vitamini almak için yapmamız gerekenler ise; Gün Işığında yeteri kadar kalmak... Bunun yeterli olmaması durumunda ise Destek olarak D3 vitamini ve K2 vitamini almak.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir