Daha Uzun Bir Ömür İçin Denenmiş ve Kanıtlanmış 5 Yöntem

Daha Uzun Bir Ömür İçin Denenmiş ve Kanıtlanmış 5 Yöntem

988 görüntülenme

Sağlıkla ilgili her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Yeni bilgiler ortaya çıktıkça da bazen Eskiden sağlıklı olarak bildiğimiz şeylerin aslında ne kadar sağlıksız olduğunu ve sağlıksız olarak yediğimiz şeylerin ise çok sağlıklı olduğunu öğreniyoruz. İnsan hayatının daha uzun olması için sağlıklı görülen şeyler her geçen gün değişiklik gösteriyor.

Fakat Sağlıklı ve uzun bir ömür için son 30 yıllık veriler göz önünde bulundurulduğunda yapılan araştırmalar sonucunda sadece 5 yeni alışkanlık ile yaşam beklentisi ne 10 yıldan fazla uzatmanın mümkün olduğu görülüyor. Peki, yaşam beklentisi arttırılabilir mi? eğer düşük riskli yaşam tarzı faktörlerini denerseniz bunu yapmak mümkün.

Özellikle sigara içmeme, sağlıklı beslenme, düzenli spor, alkol tüketimini kısıtlama ve ideal vücut ağırlığını koruma gibi Detaylara dikkat etmek ömrü uzatıyor. Bu saydığımız düşük risk faktörleri ölüm sebebi risklerini azaltıyor. Bu sağlıklı yaşam tarzlarını seçmeniz durumunda özellikle kanser ve kalp damar hastalıkları riski azalıyor. Uzmanlara göre bu 5 faktörü uygulayanların ölüm üstlerinde yüzde 74 azalma görülüyor. İsterseniz bu beş faktörü detaylı olarak inceleyelim.

1- Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor. Peki, sağlıklı beslenme nedir? Öncelikle işlenmiş gıdalardan uzak durmanız sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme şekli belirlemeniz gerekiyor. Japonlar tarafından çok sık uygulanan Okinawa diyeti ile 100 yaşına kadar yaşar mümkün. Yine Akdeniz diyetini uygulayanlar ise bitkiler ve sağlıklı yağlar sayesinde kalp hastalıklarından kendilerini koruyabiliyorlar. Unutmayın ki bedeniniz işlenmiş gıdalardan herhangi bir enerji ve besin değeri almıyor. Bu nedenle de vücudunuzda inflamasyon ortaya çıkıyor. Bu da birçok hastalığın nedeni olarak görülüyor. Bedeninizin doğru fonksiyon göstermesi için yeterince vitamin ve mineral almanız şart. Aksi halde vücudumuzda besin eksiklikleri, hastalıklar ve obezite görülebilir. Eğer sağlıklı beslenme konusunda Kafanız karıştıysa daha çok organik tavuk ve kırmızı etler, taze sebze ve meyveler, yüksek kaliteli süt ürünleri, Hindistan cevizi yağı, avokado, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, kuruyemişler ve taze balıklar tüketebilirsiniz.

2- Sigara İçmeyin

Sigaranın sağlığa çok zararlı olduğunu yıllardır biliyoruz. Sigara insan hayatında önlenemez hastalıkları ve ölümlerini en büyük nedenlerinden biri. Sigara kullanılanlarda kullanmayanlara oranla kalp ve akciğer hastalıkları daha çok görülüyor ve Kanserde ortaya çıkıyor. İnsan sağlığı için sigarayı bırakmak kesinlikle çok önemli. Sigarayı bıraktıktan çok kısa bir süre sonra, sigaranın negatif etkilerini ne kadar hızlı bir şekilde hayatınızdan çıktığını görecek sessizde gerçekten çok şaşıracaksınız.

3- Düzenli Spor

Her gün 30 dakika ortalıkta spor yapmak insan hayatından ölümü Bir Hayli uzak tutuyor. Tabii ki spor yapın da erken bütün gününüzü spor salonlarında geçirin demiyoruz. Her gün tempolu bir yürüyüş yapmak bile sizin için yeterli olacaktır. Spor yapmak Sadece kilo kontrolü ve iyi hissetmek anlamına gelmiyor. Spor yapmak sayesinde kanser riski ve kronik hastalıklar sizden uzak duruyor. Bu nedenle doğru bir spor şeklini hayatınızda Her anlamda sokmanızda yarar var.

4- Alkolü Sınırlandırın

Sağlık için sigarayı tamamen bırakmak en doğru tercih olacak. Fakat alkol konusunda Durum tam olarak bu şekilde değil. Bildiğiniz üzere özellikle Kırmızı şarabın içerisinde bulunan bileşenler kalp sağlığını ciddi anlamda koruyor ve alzaymır hastalığının sizden uzak tutuyor. Kırmızı şarap yararlı diye çok fazla tüketmek gerekmiyor. Eğer siz de kırmızı şarap tüketmek istiyorsanız mutlaka Bonus sınırlı bir şekilde tutmalısınız. Özellikle 65 yaşından büyük olanların günde bir kadeh daha fazla kırmızı şarap içmemesi öneriliyor. Daha genç olanların ise günde içecekleri şarap kadehini 2 ile sınırlı tutmaları şart.

5- Sağlıklı Bir Ağırlığa Sahip Olun

Kilo kontrolü sağlık için oldukça önemli. Eğer uzun yıllara yaşamak istiyorsanız mutlaka sağlıklı bir Vücut ağırlığına sahip olmanız gerekiyor. Kanser ve birçok hastalık aşırı obezite nedeniyle tekniklenebiliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda vücut kitle endeksi 18.5 ile 24.9 arasında olanların erken ölüm riskinin daha az olduğu görülüyor. Özellikle bel yağlanması gibi durumlarda erken ölüm riski daha da artıyor. Yani buradan da Anlayacağınız üzere cinsiyetiniz e göre doğru ağırlıkta olmak çok önemli Fakat bunun yanısıra yağlanma olan bölgelere de dikkat etmek şart.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir