Dikkat Bu Gıdalar Yaşlanma Sürecini Hızlandırıyor

Dikkat Bu Gıdalar Yaşlanma Sürecini Hızlandırıyor

1050 görüntülenme

Hepimiz biliyoruz ki yaşlanmaya karşı koymak mümkün değil! Fakat karşı koyamıyoruz diye bu süreci hızlandırmanın da hiçbir anlamı yok. Farkında bile değilim ama tükettiğimiz bazı gıdalar yaşlanmayı hızlandırıyor.

Bugün sizlere yaşlanma sürecini ekstradan hızlandıran ve bir an önce hayatınızdan çıkarmanız gereken besinlerden bahsedeceğiz. İşte yaşlanma sürecini hızlandıran gıdalar;

Margarin

Daha önce de birçok defa Margarinin zararlı olduğunu duymuşsunuzdur. Buna rağmen hala Margarini hayatınızdan çıkartma duysanız biran önce çıkartın. Çünkü margarin tüketebileceğiniz en zararlı katı yağ alternatiflerinden biri. Margarin içerisinde bulunan trans yağlar nedeniyle hidrasyon yok oluyor. Bu durumda da cildinizin Emine kaybediyor ve mimik izleri ile kırışıklar daha kolay oluşuyor.

Mikrodalga Yemekleri

Muhteşem bir teknoloji olan mikrodalga bir o kadar da zararlı. Evet, akşam evinize geldiğinizde buzdolabından çıkardığınız yemeği Sadece bir dakika gibi kısa bir süre içerisinde ısıtıyor ve serviste diyorsunuz ama özellikle süper marketlerden aldığınız dondurulmuş ürünler sodyum bakımından oldukça yüksek içerikler taşır. Bu durumda da kilo alırsınız ve daha fazlası tutarsınız. Bunun sonucunda da cildinize elastikiyetini kaybeder ve sarkar.

Enerji İçecekleri

Aslında bu içecekler tüketmenin gelecek için hiçbir yararı yok Tam aksine zararı var. Asit ve şeker bakımından oldukça yüksek olan enerji içecekleri başta dişleriniz olmak üzere vücudumuzda birçok şeye zarar verir. Enerji içeceği nedeniyle meydana gelebilecek olan Dehidrasyon sonucunda sevdiğiniz daha yaşlı görünür. Eğer cildinizde bir Dehidrasyon varsa mutlaka günde 810 bardak su içmelisiniz aynı zamanda alkolik geçiyor ya da egzersiz yapıyorsanız daha da fazla su içmeniz gerekir.

Unlu Mamüller

Unlu mamüller diş sağlığınızı bozulmaya neden olabilecek ve aynı zamanda kilo almanızı sağlayacak basit şekerler ve Yağ bakımından zengin besinlerdir. Tabii ki bu saydıklarımız nedeniyle yaşlanma süreci de hızlanabilir. Yine kilo almanızın sonucu olarak cildiniz gerilir ve çatlaklar ortaya çıkabilir.

Salam, Jambon ve Sosis

Sofranızda hiçbir zaman salam sosis ya da jambon ben eksik olmuyor orta çocuklarınızla bunu çok seviyorsa bir an önce bu alışkanlıktan onları vazgeçirmeye bakın. Çünkü bu besinler işlenmiş etlerden oluşur ve içerisinde koruyucular kullanılır. Bu koruyucular nedeniyle de vücudunuzda serbest radikaller. Serbest radikaller nedeniyle başta Kanser olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

İşlenmiş yiyecekler ve atıştırmalıklarını içerisinde bulunan bu yapışkan madde uzak durmanız gereken şeylerden biridir. Çok fazla şekerli olan bu madde cildinizin daha yaşlı görünmesine neden olur. Bu maddeyi tüketmek aynı zamanda cildinizin elastikiyetine ve kalojenine zarar verir.

Şeker

Hala cilt sorunlarında Şekerim bir payı var mı tartışmaları sürüp dururken, Aslında şeker bütün vücuda zarar vermeye devam ediyor. Şeker tüketimi vücutta iltihaplanmaya neden oluyor ve cildinizin temiz ve güzel görünmesini engelliyor.

Yüksek Glisemik İndeks Karbonhidratlar

Eğer makarnadan vazgeçemeyenler dersiniz bir an önce vazgeçelim. Makarna, mısır gevreği, poğaça, yulaf ezmesi ve simit gibi birçok gıdanın içerisinde yaşlanma sürecini hızlandıran besinler bulunuyor. Ayrıca bu gıdalar nedeniyle rosacea hastalığı ortaya çıkabiliyor.

Şekerli Kokteyller

Mojito ya da Margarita gibi şekerli kokteyllerde bir an önce bırakmanız gereken şeyler arasında yer alıyor. Çünkü bu kokteyllerin içerisinde de basit şeker bulunuyor Ve bu şeker vücuttaki proteinlerle birleşerek cildin kalojenine zarar veriyor.

Alkol

Bazen kafanıza estiğinde iki kadeh şarap içebilirsiniz bunun cildinize herhangi bir zararı bulunmaz ancak aşırı şekerli alkol tüketmeye dikkat etmeniz gerekir. Eğer mutlaka alkol içmeniz gereken bir ortamda alsanız votka ya da şampanya gibi ilave şeker içermeyen Alkollü içecekleri tercih edin. Alkolün size susuz bıraktı unutmayın ve her alkollü içecek karşılık bir bardak su için.

Aşırı Tuzlu Gıdalar

Aşırı tuzlu yiyecekler tüketmeniz vücudumuzun su tutmasına ve şişkinlik hissi neden olur. Bu durumda da cildiniz daha yorgun ve kabarık görünür. Ayrıca aşırı tuzlu gıdalar tüketimi Dehidrasyon tetikler ve de yanınıza zarar verir. Bu nedenle aşırı tuzlu tüketmekten kaçınmak da yarar vardır.

Derin Yağda Kızarmış Gıdalar

Patates kızartması, soğan halkaları ya da peynir çubukları derin yağda kızarmış gıdalar arasında yer alır ve cildinizin en büyük düşmanlarıdır. Çünkü bu gıdalar aşırı derece yüksek sıcaklıklara maruz bırakılan yağı içerisinde kızarırlar ve serbest radikallere neden olurlar.

Fast Food

Fast Food yiyecekler tüketmenin ne kadar zararlı olduğundan bahsetmeye hiç gerek yok. Zararlı olduğunu bilmemize rağmen bayıla bayıla tüketiyoruz. Fakat Fast foof ürünler sadece cilt sağlığı için değil aynı zamanda genel sağlık içinde çok zararlı. Bu nedenle bir an önce bu sağlıksız besinlerden uzak durmanız da yarar var.

Yanmış Etler

Çok pişmiş ya da kömürleşmiş et dediğimiz etler vücutta iltihaplanma sebebi olabilir. Bu durumda da ciltteki kolajen miktarı azalır ve daha çabuk yaşlanmaya neden olur.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir