Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

1129 görüntülenme

Sağlık için birçok etkisi bulunan karanfil yağı en çok diş ağrısı için kullanılıyor. Peki, karanfil yağı diş ağrılarına iyi geliyor mu? Diş ağrısı için karanfil yağı nasıl kullanılır? Karanfil yağını diş ağrısı için kullanmak isteyenler bütün detayları yazımızda bulabilirler...

Türk mutfaklarında yaygın olarak yer bulan baharatlardan biri olan Karanfil aynı zamanda başta Asya ve Afrika olmak üzere birkaç Ortadoğu mutfağında da popülerdir. Baharat karışımın içinde, etlerde, turşularda ve Hatta bazı Sıcak içecekler de lezzet verici bir araması vardır. Aynı zamanda Karanfil baharatının sindirim sorunlarına büyük ölçüde tedavi etme ve diğer bedensel fonksiyonları iyileştirme konusunda da yardımcı olduğu bilinmektedir. Karanfil baharatının kullandığı oldu başka bir nokta ise diş ağrılarıdır.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda karanfil yağının sayısız faydaları ortaya çıkmıştır. Karanfil yağının içerisinde bulunan eugenol adı verilen bir birleşik anti-enflamatuar ajan olarak oldukça önemlidir. Cildinize yaşadığınız sivilce ve leke gibi rahatsızlıkların tedavisinde de yardımcı olan karanfil yağı aynı zamanda antioksidanlar bakımından son derece zengindir ve sağlığa birçok farklı faydası bulunur. İsterseniz sizlere şimdi karanfil yağının diş ağrısı için nasıl kullanıldığından bahsedelim.

Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Eugenol/Öjenol isimli bileşen Içeren karanfil yağı ağız içerisinde oluşan iltihaba azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda karanfil yağının içerisinde anestetik ve antiseptik özellikler bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda Oral ameliyatlar ve diş çekimi söz konusu olduğunda özel diğer analjeziklerin daha çok etkili olduğu belirlenmiştir. Bu kadar faydası bulunan Karanfil ve karanfil yağının Çok da hoş olmayan bir tada sahip olduğunu ve bazı yan etkileri bulunduğunu aklınızdan çıkarmalısınız da yarar var. Karanfil yağı yutmayacak şekilde sadece yetişkinlerde kullanılmalıdır. Sorunlu bölgeyi uyuşturan Eugenol/Öjenol ameliyatında kolaylaşmasını sağlar.

Diş Ağrısı için Bütün Karanfil Kullanımı - 1

Bir iki parça Karanfil Ağrıya neden olan dişin yanına yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde bir süre bekledikten sonra Karanfil parçaları yavaş yavaş yumuşaktır. Yumuşayan karanfilleri yavaşça dilinizle Ezin. Bu sayede Karanfil yağları ağzınıza da kalacak ve etkilenen bölgedeki iltihap ve ağrı hafifleyecektir. Ezdiğiniz Karanfil parçalarını 20 dakika boyunca ilgili bölgede tutabilirsiniz. Aynı zamanda Karanfil parçalarını yeme ve çiğneme özelliği de vardır. Eğer çiğnemek ve yemek istemiyorsanız ağzınızı olup bir tuz solüsyonu ile durulayıp bu parçaları dışarıya atabilirsiniz. 10 dakika içerisinde ağzınızda yaşadığınız karıncalanma hissi geçecektir.

Tarçın-Karanfil İçeceği Yapımı

Malzemeler;

  • Bir bardak su
  • 1/4 bardak şeker
  • Bir bardak parçalara bölünmüş tarçın
  • Bir yemek kaşığı bütün ya da parçalanmış Karanfil

Yapılışı;

Küçük bir tencerenin içerisinde bütün malzemeleri birleştirin. Daha sonra tencerenin içerisindeki şeker eriyene kadar iyice karıştırın ve kaynatın. Daha sonra ocağınız bunun üzerinden aldığımız tencereye 10 dakika demlenmeye bırakın. Karışım soğuduktan sonra içerisindeki Tarçın ve karanfilleri süzün. Bir Cam kabın içerisine aldığınız bu şurubu içeceklere güç eklemek için kullanabilirsiniz.

Diş Ağrısı için Çekilmiş Karanfil Kullanımı - 2

Bir kasenin içerisine 1/8 çay kaşığı kadar çekilmiş Karanfil alın. Bu karanfilin içerisine 1/4 çay kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra ağzımızdaki iltihaplı bölgeye bir kulak pamuğu yardımıyla uygulayın. Yaklaşık 20 dakika boyunca kulak pamuğu nu ilgili diş üzerinde bekletebilirsiniz. Daha sonra tükürün ve ağzınızı ılık su ile temizleyin.

Elbette diş ağrıları için bu yöntemler yeterli gelmeyebilir. Böyle durumlarda daha etkili bir tedavi için bir Diş hekimine başvurmanızda yarar vardır.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir