Dış Gebelik Nedir Nedenleri Nelerdir?

Dış Gebelik Nedir Nedenleri Nelerdir?

1204 görüntülenme

Dış gebelik rahim dışında yerleşmiş olan gebelere verilen isimdir. Bu durumda gebelik normal bir süreçte bağışlar tüpün hareket ile yumurtanın rahim içine taşınır ve normal şekilde ilerler. Fakat yumurtanın rahimin iç bölgesine geçişinin gecikmesi ya da rahmin iç bölgesine geçişi önlenmesi durumunda dış gebelik oluşur. Her 100 gebelik durumundan birinde dış gebelik durumu görülebilir. Görülme sıklığı oldukça fazla olan dış gebelik nedeniyle anne ölümleri oldukça yüksektir.

Dış Gebelik Nedenleri

Dış gebelik nedenleri arasında ilk olarak kadındaki tüplerin bağlanmasının ya da kadında bağlanan tüplerin cerrahi bir müdahale ile yeniden açılmasının ardından başlayan gebelikler yer alır. 2. sırada ise kadındaki Türklerin iltihap kapması sonucu tüpün iç yüzeyine zarar görmesi ve tüpün kısmen ya da tamamen tıkanması dış gebelik nedenleri arasındadır.

Karında Herhangi bir nedenle ameliyat geçiren kadınların karnının içinde organlara ait olan yapışkanlık durumu da dış gebelik nedenleri arasında sayılabilir.

Protein içeren doğum kontrol hapları, Ertesi gün haplarının çok sık kullanılması, Yumurtlama tedavilerinin yan etkileri, Vajinal duş, çok fazla sigara içme, Kısırlık, Ama tedavileri ve ilerleyen yaş, korunma yöntemini de yaşanan başarısızlıklar da dış gebelik nedenleri arasında sayılabilir.

Dış Gebelik Süreci

Döllenmiş yumurtanın Rahim dışarısında başka bir alana yerleşme sonucu oluşan dış gebelik genellikle Tuba uterina olarak geçen yumurta kanalında gerçekleşir. Ülkemizde dış gebeliğin görülme sıklığı yüzde 12 arasındayken Amerika Birleşik Devletleri'nde ise yaklaşık her 50 kadından birinde görülmektedir.

Dış Gebelik Kimlerde Görülür?

  • Yaşı 35'in üzerinde olanlarda
  • Daha önce dış gebelik yaşamış olanlar da
  • Cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyanlarda
  • Kısırlık tedavisi görenlerde
  • Türklerin de yapışkanlık olanlarda
  • Daha önce birden fazla kürtaj yaptıranlar da
  • Yumurtalık kisti ya da miyomları olanlarda
  • Türklerin de doğuştan sorun olanlarda dış gebelik görülme ihtimali yüksektir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik belirtileri erken gebelik belirtilerine benzer fakat kadından kadına farklılık gösterebilir. Ne yazık ki dış gebelik yaşadığını gösteren kesin bir işaret yoktur. Dış gebelik süreci normal hamilelik süreci gibi başlar aynı hamilelik belirtileri gibi belirtiler görülebilir. Hatta yaptığınız gebelik testinin sonucunu da pozitif olarak alırsınız. Özellikle bebek bekleyen kadınlar bu süreçte tam hamileyim diye sevindikleri sırada ciddi karın ağrıları ve kanamalar yaşamaya başlayabilirler. Eğer hamilelik sürecinde böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir. Yaşadığınız ağrılar ve kanamaların nedeni embriyonun olması gereken yere değil başka bir yere yerleşmesidir.

Ayrıca;

Boyun ve omuzun Uz da karnınızda ve leğen kemiğinde bıçak batmasına benzeyen gidip gelen Keskin ve şiddetli ağrı olursa;

Bağırsak ve mide şikayetlerini ortaya çıkmaya başladıysa;

Ağrı ve kanama ek olarak baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız;

Üzerinizde bir ağırlık ve sersemlik hissediyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Unutmayın!

Burada saydığımız dış gebelik belirtilerinin Birçok nedeni olabilir Fakat büyük bir heyecanla başladığınız annelik serüveniniz kötü sonuçlar almak istemiyorsanız böyle belirtiler görmeniz durumunda mutlaka bir doktora başvurunuz gerekecektir. Doktorunuz yapacağı muayenelerini Ardından gebeliğinizin normal süreçte ilerleyip ilerlemediğini anlayacaktır. Ilk anlarda normal gebelik ve Dış gebeliğe ayırt etmek neredeyse imkânsızdır. Fakat gebeliğin 6 gününden sonra beta hcg hormonunun düzenli olarak takip edilmesi sonucunda normal mi Yoksa dış gebelik mi yaşadığınızı anlayabilirsiniz. Normal gebelikte Beta HCG hormonu 2 gün kadar kısa bir sürede yaklaşık iki kat artış gösterirken Dış gebelikte böyle bir şey olmaz.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir