Diyetinize Mutlaka Eklemeniz Gereken Yaşlanma Karşıtı Besinler

Diyetinize Mutlaka Eklemeniz Gereken Yaşlanma Karşıtı Besinler

1095 görüntülenme

Dünyanın her yerinde daha genç hissetmek isteyenler için yaşlanma karşıtı araştırmalar yapılmaya ve formüller bulunmaya devam ediliyor. Henüz özel bir formülle kırışıklıkları gidermek mümkün değil Ancak anti-aging gıdalar sayesinde bu sürece yavaşlatmak mümkün. Eğer diyet listenize bu besinlere eklerseniz yaşlanma karşıtı etkilerini de görebilirsiniz.

Yaşlanmak ne yazık ki kadın erkek hepimiz için kaçınılmaz bir durum. Fakat Biraz da yaşam tarzımızda dikkat edersek Aslında yaşlanma sürecini yavaşlatabiliriz. Şu anda yapılan ve daha önceden yapılan birçok araştırmanın da konusu olan bu durum İnsanlığın en az kendisi kadar eski bir tarihe sahip. Genç hissetmek isteyenler için birçok araştırmacı çalışıyor ve anti-aging formüller ve etmeye uğraşıyor. Henüz yaşlandıkça ortaya çıkan kırışıklıkları yok eden bir formül bulunmasa da bazı gıdaları beslenme programına dahil etmek bu sürece yavaş satabiliyor. Üstelik bu gıdalar sadece cilt üzerinde değil kalp ve Beyin üzerinde de olumlu etkiler yaratıyor. Peki anti-aging etkisi yapan bu gıdalar hangileridir?

YAŞLANMA KARŞITI - ANTİ AGİNG BESİNLER

1. Yaban Mersini:

Diyet listelerinin olmazsa olmazı yaban mersini hem uzun ömürlü olmayı teşvik ediyor hemde yaşlanmayı geciktiriyor. Yapılan araştırmalar sonucunda yaban mersinin faydaları daha çok bilişsel olarak görülmektedir. Yaban mersini genel olarak beyindeki hafıza ile alakalı bölgeleri oksidatif hastaları karşı korur. Ayrıca yaban mersini tüketmek beyin hücrelerinde yaşa bağlı hasarları da yavaşlatır. Antioksidan bakımından da zengin olan yaban mersini, sahip olduğu bileşikler sayesinde serbest radikallerin hücrelerde neden olduğu hasarlı sınırlandırır ve birçok rahatsızlığı engeller.

2. Bitter Çikolata:

Çikolata sevenlere Müjde Çünkü bitter çikolatanın Yapılan araştırmalar sonucunda yaşlanmanın etkilerini yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Fakat çikolatanın kalorisi en yüksek olduğunu unutmamak ve küçük bir parça tüketmekte yarar var.

3. Fındık:

Fındık yemek Sağlıklı ve dengeli beslenmenin aslında bir parçasıdır. Fındık başta Kanser olmak üzere bazı kardiyovasküler hastalık ve bilişsel gerileme gibi kronik hastalıkları engeller. Fındığın yanı sıra anti-icing etkileri için ceviz ve kestane de tüketebilirsiniz.

4. İncir:

Strese bağlı bir durum var, nörodejeneratif sorunlar, Hepatik sorunlar başta olmak üzere incirin faydaları saymakla bitmiyor. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan incir yaşamına etkilerini de yavaşlatıyor.

5. Somon:

Yine diyet listelerinin vazgeçilmez resimlerinden biri olan somon kendine özgü yaşlanma karşıtı faydaları ile de tanınıyor. İçerisinde yüksek miktarda astaksantin, antioksidan ve karotenoid bulunan somon oksidatif ve inflamasyon karşı kişiyi korumasının yanı sıra yaşlanma belirtilerine engeller ve yavaşlatır.

6. Kemik Suyu:

Kemik suyunun faydalarını da mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Kemik sağlığı bakımından günümüzde oldukça popüler hale gelen kemik suyu magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, Silikon ve kemik sağlığı için önemli olan diğer yararlı vitamin ve mineralleri de içermektedir.

7. Avokado:

Son zamanlarda hayatımıza giren ve oldukça popüler hale gelen avokado, adeta kurtarıcı bir besin. Atardamarların sağlıklı ve genç kalmasını sağlayan avokado Sadece genel sağlık için değil gençlik içinde tüketilmeli.

8. Zerdeçal:

Anti-icing etkilerinin yanı sıra cilt aydınlatma özelliğine de sahip olan zerdeçal Uzun yıllardan beri Kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Hem Bağışıklık hem de yaşlanma alanında yapılan araştırmalara göre zerdeçaldaki kurkumin eklemlerin, beyin ve diğer nörodejeneratif koşulların yaşlanmasını önlüyor.

YAŞLANMA KARŞITI GIDALAR NASIL ETKİ EDER?

Yapılan araştırmalara göre Aslında beslenme ve yaşlanma yakından ilişkilidir. Tabii ki yaşlanmayı sadece yaşla birlikte gelen hastalıklar olarak algılamamak cilt görünümüne de bağlamak lazım. Özellikle yaşlanma sürecinde stresin önemli bir faktör olduğunu unutmamak gerekiyor. Çünkü stres nedeniyle sağlıklı hücreler daha da bozuluyor. Yaşla ilişkili durumların başlangıcını geciktirmek ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak bir takım önlemler alarak mümkün.

Eğer sağlıklı aktif ve uzun bir ömür yaşamak istiyorsanız mutlaka iltihaplanmaya neden olan sağlıksız yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Sağlıklı bir yaşam biçimi ve sağlıklı bir beslenme biçimi belirlemek için hangi gıdaların hangi hastalıkla savaştığını ve doğru beslenmenin nasıl olması gerektiğini öğrenmenize yarar var. Halihazırda bir diyet yapıyorsanız yaşlanma karşıtı besinleri Bu bir diyetin izin için de kullanabilir ya da bir Diyetisyene başvurarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir