Doğal Güzellik İçin Papatyanın Faydaları ve Kullanım Alanları

Doğal Güzellik İçin Papatyanın Faydaları ve Kullanım Alanları

1036 görüntülenme

Şifalı bitkiler arasında bulunan, başta uykusuzluk ve mide rahatsızlıkları olmak üzere birçok alanda kullanılan papatya bitkisi oldukça faydalı. Saç ve cilt bakımı konusunda da etkili olan papatya çayı faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Bazı bitkiler ve besinlerin mutlaka evinizde ilaç dolabında olması gerekiyor. Çünkü bu doğal bitkiler zengin içerikleri sayesinde doğal bir ilaç haline gelebiliyor. Başta bağlı ve doğal yağlar olmak üzere doğal bitki çayları da bu konuda oldukça etkili. Tabii ki bakım ve güzellik konusunda herkesin favorileri farklı olsa da papatya ortak şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Evinizde kullanabileceğiniz çok şifalı bir bitki olan papatya her türlü rahatsızlık için oldukça etkili. Özellikle uykusuzluk sorununa çare olması papatyanın bilinen faydalarının en başında geliyor. Mide rahatsızlıklarından cilt ve saç bakımına kadar papatyanın çok amaçlı etkilerinden bugün sizlere bahsedeceğiz. Zaten yaptığınız araştırmalar sonucunda göreceksiniz ki asırlardan beri papatya en popüler ve çok kullanılan bitkiler arasında yer alıyor. Anti-inflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri bulunan papatya yüzyıllardan beri kullanılıyor. Son yıllarda ise vücut ürünleri, cilt sağlığı, Kozmetik ürünleri ve genel sağlığı geliştirmek için birçok şeyin içerisinde papatyanın kullanıldığını görebiliyoruz. Bu liste bu şekilde uzayıp gider ama isterseniz biz size papatyanın faydalarından ve kullanım alanlarından kısaca bahsedelim.

Papatyanın Faydaları

1-Uyku

Oldukça şifalı bir bitki olan papatyanın iyi bir yatıştırıcı özelliği vardır. Eğer uyku sorunu yaşıyor ve uyku kalitesini arttırmak istiyorsanız rahatlatmak için sakinleştirici kullanmak yerine papatya çayı Tercih edebilirsiniz.

2- Ağrı Kesici

Glycine, papatyanın içerisinde yüksek miktarda bulunur ve bu sayede kas spazmlarına rahatlatıp sinirleri rahatlatmaya yardımcı olur. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda da papatyanın sırt ağrısı, Artrit, mide kramplarının giderilmesi konusunda oldukça etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

3-Mide Rahatsızlıkları

Papatya, Antispazmodik özellikleri sayesinde mide rahatsızlıklarına önlemeye yardımcı olur. Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayanlar papatya çayı içebilirler.

4. Soğuk ve Grip

Güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikleri olan papatya vücudun doğal enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırır. Bu özelliği sayesinde soğuk ve grip nedeniyle oluşan hastalıklara iyi gelir.

5. Akne

Topikal bir Cilt tedavisi olarak papatyayı kullanabilirsiniz. Cildinize doğrudan papatya çayı uygularsanız inflamasyonun azalmasına yardımcı olduğunu ve iyileşmeyi desteklediğini göreceksiniz. Ayrıca papatya çayı sayesinde akne izlerinin görünümünün azaldığı da iddia ediliyor.

6. Kaygı

Hem fiziksel rahatlama hem de Ruhsal rahatlama için papatya Tercih edebilirsiniz. Stresi azaltmak için çay formunda papatya tüketebilirsiniz Çünkü papatyanın sinirleri yatıştırmak gibi bir özelliği vardır.

7. Göz ve Deri Enfeksiyonları

Papatya doğal bir antibakteriyeldir Bu sayede enfeksiyonlara karşı savaş açmak için idealdir. Hazırladığınız bir fincan papatya çayının soğumaya bıraktıktan sonra enfeksiyon olan bölgeyi gün boyunca 1 pamuğu papatya suyuna batırarak silebilirsiniz.

8. Uçuk

Uçuk tedavisinde ise papatya oldukça etkilidir. Güçlü bir antiseptik özelliği olan Papatya yağı uçuk tedavisinde size çok yardımcı olacaktır.

9. Saç Rengi

Özellikle yaz aylarında saç renginizi açmak ya da canlandırmak istiyorsanız papatya çayı en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Papatya Ne Şekilde Bulunur?

Yaz aylarında özellikle kırsal bölgelerde yaşayanlar papatyayı birebir toplayarak kurutabilirler. Eğer papatyayı hazır halde almak istiyorsanız da aktarlarda kurutulmuş şeklinde bulabileceğiniz gibi poşet Çay ya da Papatya yağı şeklinde de satın alabilirsiniz. sadece aktarlarda değil aynı zamanda marketlerde ve online bitkisel ürün satan yerlerde de papatya ürünlerine ulaşmak mümkün.

Papatya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Papatya tıbbi olarak kullanılmasına rağmen standart bir doz belirlenmemiştir. Yapılan birçok çalışmada Günde 400 miligram ile 1600 miligram arasında kullanabileceği belirtilmektedir fakat yine de doktora başvurmakta yarar vardır.

Uyarılar:

Papatya alırken özellikle Saf ve organik olmasına dikkat edin.

Devam eden bir sağlık sorununuz rüyada hamilelik gibi bir durumunuz varsa doğal bile olsalar doktora danışmadan bu ilaçları kullanmayın.

Bu doğal ürünlerin güzellik ve sağlığa birçok faydası olsa bile ilk defa kullanacaksanız mutlaka test edin.

Alerjik bir bünyeye sahipseniz ya da cildiniz hasta hasta Doktora danışmadan asla kullanmayın.

Buradaki bütün yazılar sizleri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır Bu nedenle Hekim tavsiyesi değildir. Doğal bile olsalar bu ürünleri kullanmadan önce bir hekime başvurabilirsiniz.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir