Doğal Saç Düzleştirme İçin Sütten Yardım Alın

Doğal Saç Düzleştirme İçin Sütten Yardım Alın

1162 görüntülenme

Kadınlar için saçları oldukça önemlidir ve sürekli karman çorman görünme ellerinden sıkılırlar. Eğer her daim dümdüz saçlara sahip olmak istiyorsanız artık pahalı güzellik merkezi aramanıza gerek yok. Evde tamamen doğal yöntemlerle yapabileceğiniz saç düzleştiriciler de mevcut.

Sadece süt kullanarak evinizde harikalar yaratabilir saçlarınızı dümdüz hale getirebilirsiniz. Birçok muhteşem özelliği bulunan süt, hem saçınız hem de cildiniz için harika olacak. İsterseniz gelin önce sütün saçı olan faydalarına bakalım ardından da süt ile saçlarınızı nasıl düzleştiricinin öğrenelim.

Sütün Saçlar İçin Faydaları

Sütün içerisinde iki çeşit protein vardır. Whey ve kazein adı verilen bu iki protein saçlarınıza çok iyi gelir ve ayrıca gün içerisinde düşük proteinli besinlerin saçlarındaki incelmeyi tedavi eder. Aslında ne kadar sağlıklı olduğunuzun bir işareti de saç sağlığıdır. Sütteki protein sayesinde saçlarınız hem parlak bir görünüme kavuşur hem de kalınlaşır.

Süt Sayesinde Saçlarınız Güçlü ve Parlak Görünür

Saç kaybını önlemek için ihtiyacımız olan Whey proteindir. Bu protein sayesinde saçlarınız güçlenir ve saçlarınızdaki yıpranma geriye döner. Ayrıca kas kütlesi yapmak isteyenler için de bu protein gereklidir. Saçlarınız için harici protein kullanmak istiyorsanız whey, yumurta sarısı, bal ve su karışımından oluşan bir macunu hazırlayabilir saçlarınızı sürebilirsiniz.

Saçların Uzamasını Sağlar

Başta da belirttiğimiz gibi sütün içerisinde iki protein bulunur bunlardan biri de glutamin bakımından zengin olan kazein proteinidir. Saç folikülünün büyümesini sağlayan glutemin, bu sayede saçların uzaması için büyük bir öneme sahip olur.

Sütle Doğal Saç Düzleştirme Nasıl Olur?

Eğer saçlarınızı sütle doğal bir şekilde düzleştirmek istiyorsanız size Bunun formülünü veriyoruz;

İhtiyacınız olan malzemeler şu şekilde;

  • Sprey şişesi
  • 1/3 bardak süt
  • Geniş aralıklı bir tarak

Yapılışı:

Önce sprey şişesinin içerisinde sütü doldurun. İsterseniz normal süt yerine hindistan cevizi sütü de kullanabilirsiniz fakat kreması olan sütlerden daha iyi sonuç olacaksınız. Hatta süt tozu kullanarak da bu saç maskesini hazırlayabilirsiniz. Sprey şişesinde doldurduğunuz sütü saçlarınıza eşit oranda sıkkın. Sütü saç diplerinden uçlarına kadar her yere ulaştırmanız gerekiyor. Daha sonra geniş aralıklı bir tarafta saçlarınızı açın fakat saçlarınızı kıvırmayın.

Yani bir tokayla toplamanız saçlarınızın kırılmasına neden olur ve sütü akıtmak imkansız hale gelir. Daha sonra ise saç derinize güzelce masaj yapın ve biraz sütü saçınızda bekleterek işlemesi için ona zaman verin. Saçlarınız bu sayede hem düzleşecek hem de beslenecektir.

Tabii ki maskenin etkili olmasını beklerken evinizde diğer işlerinizi yapabilirsiniz. Bekleme süresini tamamladıktan sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın ve ardından kurumasını bekleyin. Saçlarınız dalgalıysa ve bundan şikayetçi iseniz bu sayede düzleştirici göreceksiniz.

Önemli Uyarılar:

Süt alerjisi ve laktoz hassasiyeti olanlar bu yöntemi uygulamaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Aynı zamanda saçınızı uygulamayı yaptıktan sonra tararken kesinlikle kibar davranmalı ve çekiştirmemelisiniz. Permalı saçlarda ise süt düzleştirme konusunda işe yaramayabilir. Ayrıca saç bakımı için aralıklı olarak bu maskeyi tercih edebilir ve saçlarınızın daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Tabii ki saç bakımında sütüne etkileri daha önce de kanıtlanmıştır ancak yine de saçlarınızın sağlığı için bir uzman yardımı almanız da yarar olabilir. Fakat süt doğal bir malzeme olduğu için yine de Saçlarınızı herhangi bir zarar vermesi öngörülmüyor. Tabii ki yukarıda da belirttiğimiz gibi süt alerjisi ya da laktoz hassasiyeti olanların bu konuda iki kat dikkat etmesi gerekiyor.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir