Duygusal İstismar Nedir? Duygusal İstismara Uğradığınızı Nasıl Anlarsınız?

Duygusal İstismar Nedir? Duygusal İstismara Uğradığınızı Nasıl Anlarsınız?

1184 görüntülenme

Son dönemlerde en sık kullanılan terimler arasında duygusal istismar da var. Aslında duygusal anlamda yaşadığımız her olumsuzluğu biraz duygusal istismara bağlıyoruz fakat işin aslı çok da öyle değil. O halde ne duygusal istismar ne değil üzerinde biraz düşünelim.

İsterseniz önce ne duygusal istismar değildir ona bir bakalım. Mesela sevgilimizden ayrıldık ya da sevgilimizle tartıştık bu duygusal istismar değildir. Yaptığımız bir şeye karşı, birinden tepki almak da duygusal istismar değildir. Karşınızdaki insanların sizin yaptığınız davranışlara tepki vermesi sizin davranışınızın tanımı değildir.

Ayrıca başkalarının size karşı dobra davranması da duygusal istismar olmaz. Size anlamsız gelen konuşmalar ya da size kötü gelen yorumlar da duygusal istismar anlamına gelmez. Siz bunlardan rahatsızlık duyuyor olabilirsiniz ama bu sizin duygusal istismara uğradığınız anlamına gelmiyor.

Herkes Zaman Zaman Bağırır

Partnerinizle bir kavga esnasında ona bağırabilirsiniz. O da size bağırabilir bu duygusal istismar değildir. Evet, bazen durup konuşmak çok daha sağlıklı olabiliri ancak emin olun ki arada bir de olsa sesini yükselterek konuşmayan insan çok daha tehlikelidir.

Duygusal İstismar Nedir?

Mesela bir insana histerik bir şekilde bağırmak ve onu duygusal sözlerle bastırmaya çalışmak istismardır. Fakat bir babanın sinirlenerek çocuklarına bağırması ya da karı kocanın birbirine bağırması sadece duygusal bir durum olarak ifade edilir. Kişiyi kontrol etmeyi amaçlayan ve duyguların bir silah gibi kullanıldığı her durum duygusal istismar olarak kabul edilebilir. Duygusal istismarda bulunan kişi de bunu yaptığının farkında olmaz.

Mesela partnerinden şüphe eden biri onu aldatmakla suçlar, mesajlarını kontrol eder, hatta mutsuz olmasından bile onu suçlar. Sürekli kontrol ve suçlamalar da bir istismar şeklidir. Duygusal istismarda bulunan kişi partneri için doğruyu yaptığını düşünüp, onun davranışlarını kontrol altına almaya çalışabilir.

Partneri buna boyun eğmediğinde ise tehdit yoluna ya da eleştiri yoluna başvurabilir. Hatta çıkan ufacık bir tartışmada bile sözlü saldırılar başlar. İşte bunlar aslında hep duygusal istismardır. Aslında fiziksel istismar ve duygusal istismar aynı düzen içerisinde işler. Kişi burada sadece fiziksel eylemi gerçekleştirmez.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir