Erkekler İçin En İyi Vitaminler Nelerdir?

Erkekler İçin En İyi Vitaminler Nelerdir?

1208 görüntülenme

Herkes, organik ve besin bakımından zengin gıdalarla beslenmeyi ve sağlıklı yaşamayı ister. Fakat birçok erkek için bu her zaman mümkün ve gerçekçi bir şey değil. Günümüzde yaygın olan beslenme alışkanlıkları bir çok hastalığa adeta davetiye çıkarıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda gelişmiş ülkelerde bile erkekler için en iyi vitaminlerin yeterince tüketilmediği ortaya çıktı.

Erkekler daha çok günümüzde Batı tipi beslenmeyi benim içiyor ve en az 1 çeşit vitamin veya beslenme eksikliği yaşıyor. Bunun en önemli nedeni ise sebzeler ve meyveler gibi vitamin bakımından zengin gıdalar barındırmayan bir beslenme tarzına sahip olmak. Peki, erkeklerin tüketmesi gereken vitaminler neler?

Erkekler İçin En İyi Vitaminler

Sağlıklı beslenen erkeklerde ideal koşullarda vitamin takviyesi gerekli değildir. Fakat modern ve hızlı dünyada yaşam tarzları zengin bir beslenme Sahip olmayı ve Optimum sağlık için bütün besinleri almayı genel olarak engelliyor. Eğer beslenme düzeninize multivitamin eklemek istiyorsanız mutlaka fermente seçenekleri değerlendirmeniz de yararlar. Çünkü Fermantasyon sayesinde besinlerin emilimi kolaylaşıyor ve ön sindirim sağlanıyor. İstatistiklere dayanarak erkeklerde eksik olabilecek vitaminler şu şekilde;

D3 Vitamini

Hem erkeklerde hem de kadınlarda en yaygın vitamini eksikliği genellikle D vitamini eksikliği oluyor. ABD'de yapılan bir araştırmada bütün yetişkinlerin %45'i ile yüzde 75 senin Bir dereceye kadar D vitamini eksiklikleri iyi yaşadıkları belirlendi. Özellikle soğuk iklime olan ülkelerde yaşananlar zamanının büyük çoğunluğunu Kapalı mekanlarda geçirdiği için bu vitaminden daha çok eksik kalıyor.

B12 Vitamini

B12 vitamini birçok erkek ve kadında düşük Fakat bunların nedenleri farklı olabiliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda erkeğin günlük B12 vitamininin aldığı görünüyor fakat genelde kullandıkları ilaçlar nedeniyle B12 emilimini de sorun yaşıyorlar. Özellikle yağışlı erkeklerin birçok ilacı bir arada kullanılması nedeniyle B12 vitamini metabolize edilemiyor. Böyle durumlarda ise B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak Merkezi sinir sistemi sorunları ortaya çıkabiliyor.

A, C ve E Vitaminleri – Antioksidan Vitaminler

Güçlü antioksidanlar olan C ve A vitaminlerini almanın en kolay yolu özellikle kara lahana ıspanak Gibi Koyu yapraklı sebzeleri ve meyveleri tüketmek. Yağda çözünebilen bu vitaminler vücut tarafından üretilmiyor ve beslenme de mutlaka olması gerekiyor. Bu vitaminlerin en büyük faydası ise yaşlanma sürecini hızlandıran ve erkeklerde kanser görüş kaybı, bilişsel gerileme ve Kalp hastalıklarına neden olan serbest radikaller ile savaşmaları.

K Vitamini

Kan pıhtılaşması, Kalp krizinin önlenmesi ve güçlü kemik yapısı için K vitamini oldukça önemli. Batı ülkelerinde ve ABD'de yaşayan yetişkin erkeklerin en büyük ölüm nedeni ise soğanı kalp krizi olarak görülüyor. Düzenli olarak sebze ya da süt ürünü tüketmeyenler uzun süredir antibiyotik veya İlaç kullananlar bağırsak problemi yaşayan erkeklerde K vitamini eksikliği çok sık görülüyor. K vitamini eksikliğinin giderilmesi için mutlaka sebze ve süt ürünleri tüketilmesi gerekiyor.

Magnezyum

300'den fazla kimyasal işlemde kullanılan temel bir elektronik olan magnezyum özellikle kas spazmlarına Yüksek tansiyon probleminin baş ağrılarının ve kalp hastalıklarının önlenmesinde büyük rol oynuyor. Toprakların fakirleşmesi nedeniyle magnezyum düzeyleri giderek azalıyor. Özellikle erkekler stres altında kaldıkları zaman genellikle sindirim sistemi bozuklukları neden oluyor ve emilim bozuluyor. Böyle durumlarda ise düşük magnezyum düzeyleri ortaya çıkabiliyor.

Omega-3 Balık Yağları

Yapılan araştırmalar sonucunda Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon, ton balığı, sardalya pisi balığı gibi Deniz balıklarının tüketiminin faydalı olduğu ortaya çıktı. Beslenmenizde daha sağlıklı bir yağ asitleri oranı yakalamak için Omega 3 balık yağı takviyeleri de faydalı olabilir.

Potasyum

Her üç erkekten 1'inde görülen yüksek tansiyon sorunu düşük potasyum düzeyi nedeniyle ortaya çıkıyor. Aynı zamanda potasyum eksikliği kötü kemik sağlığı düşük metabolizma kötü sindirim yorgunluk ve kas spazmlarına da neden olabiliyor.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir