Erkeklerde Vitamin Eksikliği Nedeniyle Oluşan Risk Faktörleri

Erkeklerde Vitamin Eksikliği Nedeniyle Oluşan Risk Faktörleri

1025 görüntülenme

Yapılan araştırmalar sonucunda, ekonomik durumu düşük olan, İşlenmiş ürünlerden oluşan Gıda grupları ile beslenmeye sahip olan çevresinde aile ve arkadaş gibi kötü beslenen kişiler olan erkeklerin belli vitaminlerde eksiklik yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Yukarıda saydığımız bütün bu faktörler Kişinin bireysel alışkanlıklarını etkiliyor ve bunun sonucunda yemek seçimleri etkileniyor.

Erkeklerin tamamının ihtiyaç duyduğu 13 temel vitamin bulunuyor. Başta C, A, D, E, K ve B vitaminleri olmak üzere bunların yanı sıra elektrolitler, Mineraller, Yağ asitleri de erkekler için gerekli. Düşük vitamini ya da mineral düzeylerine sahip olan erkeklerin vücutları hemen işaretleri vermeye biliyor. Bu nedenle işaretler yok diye erkeklerin normal beslenmesindeki vitaminlerin yeterli olduğunu her zaman düşünmemesi gerekiyor. Erkeklerde gerekli olan vitaminlerin ya da diğer temel besinlerin eksik olmasına neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Taze sebze ve meyve tüketmeden beslenme
  • Ailede eksiklik geçmiş olması
  • Yaşlanma
  • Bütün Hayvansal ürünlerden ya da bir kısmından kaçınma
  • Bazı gıdalar almayı engelleyen besin alerjilerinin bulunması
  • Az kalori tüketmek ve düşük kilolu olmak
  • Sosyo ekonomik durumunun düşük olması fakirliği deneyimlemek ya da eğitimsiz olmaz
  • Sindirim Yollarında besin emilimini engel olan hastalıklar
  • Bazı vitaminlerin etkilerini engelleyen ilaçlar kullanmak

Beslenme Düzeniniz Nasıl Olmalı?

Her ne kadar oldukça düzenli ve Birçok besinin grubunu içeren yemek düzenine sahip olsanız da bazı vitaminler de eksiklik yaşama riskinizin olduğunu unutma almanız gerekiyor. Biraz önce saydığımız risk faktörleri erkeklerde beslenme eksikliğini daha yaygın Hale getirebiliyor. Bu durumda gerekli olması halinde takviyeler almanız İyi olacaktır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda Bazı erkek grupların da temel vitaminleri ve eksiklik yaşama ihtimalinin yüksek olduğu ortaya çıkmış ve bu nedenle tüm ihtiyaçların karşılanması için Ekstra mineral ve vitamin takviyesi alınması gerektiği belirlenmiştir.

Hayvansal Ürünleri Nadir Tüketmek

Özellikle vegan ve vejetaryen olanların başta B12 vitamini olmak üzere Demir bazı temel Amino asitler ve Omega 3 yağlarında eksiklik yaşama ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Bütün hayvansal gıdalardan kaçınıyorsanız saklı almanız gerekecektir. Yeteri kadar balık ve deniz ürünü tüketmeyenler ise mutlaka Omega 3 almaları gerekiyor. Dünya çapında en yaygın eksikliklerden biri olan demir eksikliği sadece kadınlarda görünüyor gibi düşünülse de Erkeklerin de demir eksikliğine yatkın olduklarının unutulmaması gerekiyor.

Bağırsak Sorunları Yaşıyorsanız

Her ne kadar yararlı besinler ile dolu bir beslenme düzeninize olsa da vücudunuzu bunları yeterince alamıyorsa bu besinler işe yaramaz. Kişinin belli sindirim enzimlerinin eksikliği ve mide asitleri nedeniyle vitaminin emilimini etki olabilir. Özellikle inflamatuar Bağırsak hastalıklarına veya besin alerjilerinde bağlı olarak sindirim fonksiyonları düşüşe geçer ve yüksek düzeyde inflamasyona sahip olanlar da bu Sorun yaygın olarak görülebilir.

İlaç Kullanmak

Erkeklerde ve özellikle yaşlı erkeklerde yaygın olarak kullanılan birçok ilaç temel vitamin ve minerallerin emilimini düşürüyor. Özellikle uzun süreli Antibiyotik kullanımı Kalsiyum magnezyum demir ve çinko gibi önemli minerallerin emilimini bloke ediyor. Düzenli ilaç kullanıyorsanız mutlaka ölçüm yaptırmanız da yarar var.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir