Erken Gelen Adet Dönemini Nasıl Durdurursunuz?

Erken Gelen Adet Dönemini Nasıl Durdurursunuz?

887 görüntülenme

Kabul edelim –adet dönemleri çok sinir bozucu olabilir. Bu, özellikle çantalarınızı topladığınızda ve bu çok beklenen yolculuk için hazır olduğunuzda geçerlidir. Bazı kadınlar diğerlerinden çok daha fazla kanıyor. Yolda her zaman bir tuvalet bulamayacağınız için seyahat ederken bu son derece zor olabilir. Böyle bir durumda muhtemelen ne yapabilirsiniz?

Kan akışını azaltmayı deneyebilir ve adet döneminizin süresini kısaltabilirsiniz. Aşağıda açıklanan çözümleri ve ipuçlarını deneyin ve sizin için en uygun olanı bulun.

Uzun Süren Adeti Durdurmak Güvenli midir?

Adet döngüsünün uzunluğu bir kadından diğerine değişebilir. Bazı faktörler ayrıca stres, kilonuz ve hormonlarınız gibi başlangıcını etkileyebilir. Ortalama döngü genellikle 2 ila 7 gün arasında sürer, ancak bazı kadınların daha uzun süreleri olabilir. Adet döngüsü, bir kadın yaşlandıkça ve kontraseptif kullanıyorsa, genellikle kısalır.

Adet döngüsü çok uzunsa, genellikle seyahat ve diğer planlara müdahale eder. Bu nedenle, kadınlar için dönemlerini daha hızlı bastırmanın ya da sonlandırmanın yollarını araması doğaldır.

Süreleri durdurmanın hem uzun hem de kısa vadeli yolları vardır. Uzun vadeli yöntemler genellikle doğum kontrol hapları, progestin çekimleri veya kontraseptifimplantları kullanmayı içerir. Sürelerinizi uzun vadede durdurmanın size zararlı olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur, ancak sıklıkla doğum kontrol hapları ile ilişkili yan etkiler sır değildir.

Bu nedenle, kısa bir süre için süreleri bastırmak için seçenek aramak daha iyidir. Ve bunu yapmanın bazı doğal yollarından daha iyi ne olabilir? Aşağıda listelenen tüm doğal olarak dönemlerinizi daha hızlı durdurmak için bazı kolay yollardır.

Adet Süresini Kısaltmak İçin En Etkili Yöntemler

Seks yapmak

Adet görme sırasında seks yapmak sadece akışı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda inatçı krampları da yatıştırır. Bunun nedeni, cinsel ilişki sırasında orgazm olduğunuz için uterus kaslarınızın kasılmalara maruz kalması olabilir. Bu kasılmalar uterustan adet kanının daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur ve böylece sürenizi kısaltır. Ancak, bu iddiayı destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur.

Düzenli Egzersiz Yapın

Adetlerinizi erken denemenin ve erken bırakmanın bir başka yolu da adet kanaması yaparken biraz egzersiz yapmaktır. Egzersizde yer alan kas hareketi, adet kanının vücuttan daha hızlı hareket etmesini kolaylaştırabilir. Bu iddia üzerinde yapılan çok fazla araştırma yoktur, ancak günlük egzersizle ilgili diğer birçok yarardan dolayı denemeye değer.

Daha Fazla Su İçmek

Hidratlı kalmak, zamanınızı erken bitirmenin en önemli adımlarından biri olabilir. Aynı zamanda başka sağlık yararları da vardır. Su alımınız günde sekiz bardaktan azsa, yeniden başlatma zamanı gelmiştir. Yeterince su içmek, menstrüasyonla ilgili krampları ve sırt ağrısını da hafifletebilir.

Doğru Besinleri Alın

Vücudunuza doğru beslenmeyi sağlamak da önemlidir. B vitamini kompleksi gibi mikro besinler genel sağlığınız için çok önemlidir. Özellikle B6 vitamininin progesteronu desteklediği ve östrojeni azalttığı bulunmuştur. Bu, dönemlerinizi düzenlemede oldukça yardımcı olabilir.

Çinko ve magnezyum, dönem kramplarını azaltmaya yardımcı olabilecek diğer iki temel besin maddesidir. Bu mineraller, döngünüzü planlamanıza ve semptomlarını yönetmenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Takip Edin

Dengeli bir beslenmeyi izlemeyi ve sağlıklı kilonun korunmasını içeren sağlıklı bir yaşam tarzı, ağır akışı önlemek ve adet döngüsünü düzenlemek için de önemlidir. Obez kadınlar, ağır akış riski artar. Bu nedenle kilonuzu yönetmek, kan akışının normalden daha erken durduğu düzenli bir adet döngüsüne bir adım daha yakındır.

Bir önceki yazımız olan Bodrum Gece Hayatı Popüler Barlar ve Gece Kulüpleri başlıklı makalemizde, Bodrum Rehberi başlıklı konuya yer verilmiştir.

İlgili Etiketler: Kadınsal Sağlık Sorunları

0 Yorumİlginizi Çekebilir