Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren İşaretler

Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren İşaretler

1252 görüntülenme

Yapılan Birçok araştırma sonucunda fazla şeker tüketiminin başta depresyon, halsizlik ve cilt sorunları olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkma riskini arttırdığı belirlenmiştir. Aslında vücudumuz şekeri fazla tüketmemiz durumunda bizlere bazı sinyaller veriyor. İşte şekeri fazla tükettiğimiz gösteren işaretler…

Kalp sağlığı ve obezite gibi ciddi sağlık sorunları söz konusu olduğunda birçok kişi suçu yağ atar. Tabii ki trans yağlar gibi sağlıksız yağların bu hastalıklara katkısı yadsınamayacak kadar fazladır fakat esas suçlu olan şekeri göz ardı etmemekte yarar var. Son yıllarda yapılan Birçok araştırma da fazla şeker tüketiminin Varsak arsaları olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığı belirlenmiştir. 2012 de yayınlanan bir araştırmanın sonucuna göre obezite ve diyabet dahil olmak üzere şekere bağlantılı çok sayıda kronik hastalık olduğu belirlenmiştir.

Birçoğumuz fazla şeker tüketiminin Düşünmek bile araştırmaya başladığımızda ortaya bizi şaşkına çevirecek türden sonuçlar çıkabiliyor. Mesela sadece bir kutu sodanın içerisinde 10 çay kaşığı şeker olduğunu bilmiyorduk. Daha bilmediğimiz birçok şeyin içerisinde şeker var fakat biz bugün sizlere şekeri fazla tüketmemiz durumunda vücudumuzun verdiği işaretlerden bahsedeceğiz…

Fazla Şeker Tükettiğinizin İşaretleri

1- Enerji eksikliği:

Kendinize çok yorgun ve enerjisi düşük hissediyorsanız bu Çok fazla şeker tüketiminin ilk işaretlerinden biri olabilir. Şekerli gıdaları tükettikten sonra başlangıçta bir enerji artışı yaşasanız da bunun geçici olduğunu unutmayın. Enerji kan şekeri ile orantılıdır ve kan şekeri dengeli ise enerjide dengelidir. Fakat kan şekerinde yaşanan aile Yükseliş ve düşüşler enerjiniz de de aynı şekilde yansır.

2- Tatlı yiyecekleri sık sık tüketme isteği:

Çok fazla şeker yemenin durumunda canınız gün içerisinde daha fazla şeker ve şekerli gıdalar tüketmek ister. Kısacası şekersiz de bir bağımlılık yapar ve ne kadar çok şeker tüketseniz de O kadar çok özlemimiz artar.

3- Depresyon ve endişe hali:

Yapılan birçok araştırmanın sonucunda tüketilen şeker miktarı ile depresyon ve üzüntü riski arasında kuvvetli bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Mesela bir sürü şeker yedikten sonra kendinizi duygusal anlamda tükenmiş hissedebilirsiniz. Bu sadece duygusal bir çöküş anlamına gelmiyor aynı zamanda fiziksel de bir çöküş yaşıyorsunuz. Sürekli şeker tüketirseniz Vücudunuzun iltihaplanma düzeyinde bir artış olur ve depresyon ve bunun ilişkisi de oldukça büyüktür.

4- Pantolona sığmada zorluk:

Şeker oldukça sağlıksızdır ve kalorisi de yüksektir. Yani Çok fazla şeker tüketiminin durumunda kilo almanız kaçınılmazdır. Şeker zaten Sizi doğurmadığı gibi aynı zamanda kilo vermede önemli bir orman olan insülin salınımını tetikler. insülin Şekerli yiyecek ve içeceklerin tüketimi sırasında pankreas tarafından salgılanır Çünkü organik maddeler şeker taşır ve yakıt için kullanılabilir.

5- Sık sık soğuk algınlığı veya grip olma:

Yediğiniz fazla şekerli gıdalar nedeniyle sık sık hasta olabilirsiniz. Çünkü çok fazla şeker tüketimi aynı zamanda Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Böyle durumlarda grip virüsleri ve soğuk algınlığı sizi daha kolay bir şekilde buldu hatta kronik hastalıklara bile neden olabilir.

6. Cilt sorunları:

Sık sık iltihaplı sivilce sorunu yaşıyorsanız mutlaka beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Fazla şeker tüketimi insülin artışına neden olabileceği gibi iltihaplı cilt sorunlarına katkıda bulunur. Egzama akne ve aşırı Yağlılık ya da kuruluk gibi deri soruları da bu durumlarda ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda acil sorunlarını tedavi etmek için ilaç bulsanız bile istediğiniz sonuca olamazsınız Çünkü beslenme düzenini değiştirmeniz gerekir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir