Gripten Korunmak İçin Alabileceğiniz Önlemler

Gripten Korunmak İçin Alabileceğiniz Önlemler

1083 görüntülenme

Bu yıl kış erken gelecek ve sonbaharı direkt atmayacağız gibi görünüyor. Nitekim sonbahar daha yeni başlamışken, soğuk hava bir anda Kendini hissettirmeye başladı. Hatta bu yıl Türkiye'nin tarihinde hiç görülmemiş doğa olayları da yaşanıyor. Tropik fırtına kırbaç Fırtınası derken yavaş yavaş kış aylarına adını atmaya başlıyoruz Ve tabii ki Grip de kapıda.

Hazır daha soğuk kış günleri gelip çatlamışken, ekim ayına yavaş yavaş adım attığımız Bugünlerde her yıl olduğu gibi sizlere hasta olmamanız için birtakım önerilerde bulunacağız. İşte Gripten korunmak için alabileceğiniz bazı önlemler...

1-Ellerinizi sık sık yıkayın

Gün içerisinde Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız ya da birçok insanın bulunduğu toplu alanlarda bulunmanız gerekiyorsa mutlaka bol bol ellerinizi yıkamalısınız. Çünkü kuş ayları yaklaşırken birçok insan da grip ya da nezle belirtisi görülmeye başlıyor. Hatta Henüz bu belirtiler ortaya çıkması da birçok kişi virüsü taşıyor. Doğal olarak sunduğunuz yerlerde de Mikroplar cirit atıyor. Dediğimiz gibi toplu taşıma araçları kullanıyorsanız mutlaka indikten sonra ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Tabii ki tehlike sadece toplu taşıma araçlarında değil aynı zamanda asansör tuşları, kapı kolları, kredi kartı POS cihazları gibi Birçok yerde mikrop bulunuyor.

2-Tırnak yemeyin

Günlük hayatında en çok kullandığımız uzuvlarımız doğal olarak Ellerimiz. Özellikle tırnak aralarında gün içerisinde bol miktarda mikrop birikiyor. Ne yazık ki ellerinizi sürekli olsanız bile %100 hijyen sağlamak mümkün olmuyor. Tırnak yeme gibi bir alışkanlığınız varsa bunu hemen bırakın Çünkü tırnakları yediğinizde Mikroplar doğrudan vücudumuza temas ediyor. Hastalanma oranını azaltmak için her akşam tırnaklarımızı fırçalayabilirsiniz.

3-Sarımsak ve soğan tüketin

Artık herkesin bildiği üzere sarımsak ve soğan doğal antibiyotiktir. Ne kadar rahatsız edici kokuya sahip olsalar da bazı yöntemleri kullanarak onları korkmadan tüketmek mümkün. Mesela 1 diş sarımsağı geceleri yatmadan önce su yardımı ile çiğnemeden yutabilir ya da pişmiş soğanı tüketebilirsiniz.

4-Öğün atlamayın

Bağışıklık sisteminin güçlü olması için mutlaka almanız gerekiyor. Bu nedenle Güney iyi bir başlangıç yapmak için sabah kahvaltısını Kesinlikle ihmal etmeyin. Eğer çalışıyorsanız Sabah kahvaltı yapacak vaktiniz yoksa geceden hazırlayıp beslenme kutusu ile işyerinize kahvaltınızı götürün. Özellikle kış aylarında sadece bir bardak kahveyi adaçayı ile sabah kahvaltısında geçirmek çok tehlikeli olabilir. Gün içerisinde kan şekerinizi düzenlemek için süt içebilir aynı zamanda süt ve yumurtanın tok tutma özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Tabii ki Sadece kahvaltı değil Diğer öğünleri de atlamamanızda yarar var.

5- Uyuyun

Günde en az 8 saat uyumak oldukça önemli. Çünkü uyku sırasında vücut kendini yeniler, sinirler yakışır, Cilt güzelleşir beyin mutluluk hormonu salgılar ve en önemlisi de dinlenirsiniz. Tabii ki uyurken odanızın karanlık ve sessiz olması Vücudunuzun dinlenmesi için çok önemlidir.

6- Giyiminize dikkat edin

Kış geldi diye kat kat giyinecek mis gibi bir kural yok. Fakat kış aylarında Bulunduğunuz ortam ve Hava durumuna göre giymeniz oldukça önemli. Mesela toplu taşıma kullanıyorsanız çıkarıp giymesi kolay kıyafetler tercih edin. Ya da bindiğiniz araçta kalorifer açıksa çıkaramayacağınız kıyafet giymenin durumundadırlar Sinir ve indiğinizde rüzgarın da etkisiyle hastalığa davetiye çıkartırsınız.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir