Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir? Güneş Çarpmasını Önlemek

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir? Güneş Çarpmasını Önlemek

1074 görüntülenme

Uzun süre korunmasız bir şekilde güneş altında kalınması sonucu, vücudun anormal derecede ısınmasına bağlı olarak yaz aylarında yaşanan sağlık sorununa güneş çarpması denir. Tam da şu günlerde çok aşırı sıcaklar etkili olurken bu tehlike herkes için var.

Uzmanların her zaman uyardığı gibi güneş çarpması özellikle güneş Işınlarının dik olarak geldiği saatlerde güneş altında uzun süre korunmasız kalmak sonucu ortaya çıkıyor. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için risk oldukça yüksek. O halde gelin güneş çarpması nasıl anlaşılır ve güneş çarpmasına ne iyi gelir birlikte bakalım...

Güneş Çarpması Nasıl Anlaşılır?

İleri derece Güneş çarpması oldukça tehlikedir ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenle de Güneş çarpmasının belirtileri konusunda yarar vardır. Aşağıda saydığımız belirtileri görmeniz durumunda hemen doktora başvurmanızda yarar var. Güneş çarpmasının belirtileri;

  • Vücut ısısının 40 derece ve üzerinde olması
  • Bulantı ve kusma
  • Baş dönmesi
  • Kas krampları
  • Ağrılı ve kuru cilt
  • Çarpıntı ve kalp atışlarında hızlanma
  • Halsizlik, şiddetli baş ağrısı, baygınlık
  • Aşırı uyku isteği

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Güneş çarpması başta da belirttiğimiz gibi mutlaka doktor müdahalesi gerektiren ciddi bir sağlık sorunudur. Tabii ki erken müdahale hayat kurtarır. Yukarıdaki belirtileri kendinizde görürseniz önce soğuk su ile duş alabilirsiniz. Bu sayede vücut sıcaklığınız düşecektir. Bol bol sıvı almayı da asla ihmal etmeyin. Güneş çarpması durumunda şikayetlerinizi hafifletecek besinler ise şu şekildedir;

Soğan suyu

Vücut ısısını düşürmek için soğan suyundan yardım alabilirsiniz. Soğanı iyice ezin ve çıkan su ile eklemleri, boyun arkasını ve kulak arkalarını silin.

Elma sirkesi

Güneş yüzünden cilette elektrolitler eksilir. Elma sirkesi ise bu elektrolitleri yeniler ve güneş çarpmasının etkilerini en aza indirir. Bir tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içerisine ekleyin ve bu karışımı güneş çarpması durumunda tüketin.

Yoğurt

Güneş çarpmasının belirtilerinden biri de baş dönmesidir. Ayran içerek bu belirtiyi hafifletebilirsiniz. Aynı zamanda vücudunuza yoğurt sürmeniz durumunda vücut ısınız da düşecektir. Güneş çarpması durumunda, İki yemek kaşığı yoğurdu bir bardak suya ilave edip, içerisine kimyon ve tuz da ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kişniş

Kişniş, bulantı ve kusmayı keserken aynı zamanda vücudu da rahatlatır. Güneş çarpması sorununda kişniş kullanmak isterseniz, kişnişi iyice ezip suyunu çıkarın ve ardından da içerisine bir tutam şeker ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı tüketebilirsiniz.

Bitkisel yağlar

Bitkisel yağlar da vücudunuzdaki fazla ısıyı hafifletmek için size yardımcı olacaktır. Güneş çarpması için kullanmak üzere lavanta yağı, nane yağı ve zeytinyağından birkaç damla karıştırın, daha sonra da elde ettiğiniz karışımı boynunuzun arkasına, ayak ve el bileklerinize sürerek iyice ovun. Şikayetlerinizde az da olsa azalma olacaktır.

Başta da belirttiğimiz gibi güneş çarpması ciddi bir sorundur ve bu saydıklarımız sadece şikayetlerinizi hafifletecektir. Bu nedenle güneş çarpmasına maruz kalmanız durumunda mutlaka bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Ayrıca güneşin dik olarak geldiği saatlerde dışarıya çıkmayarak bu konuda önlem alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cinsel Sağlığınıza Çok İyi Gelecek 9 Bitkisel Yöntem başlıklı makalemizde, Cinsel Sağlık Sorunları başlıklı konuya yer verilmiştir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir