Hamilelikte Fit Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelikte Fit Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

1036 görüntülenme

Her kadının satmak istediği annelik ve hamilelik oldukça sıra dışı bir deneyim. Hamilelik gibi bir hissi Dünyada başka hiçbir şey vermiyor. Hamilelik sırasında kadın bedeni inanılmaz bir değişim içerisine giriyor. Sonuç itibarıyla 9 ay boyunca kadının karnında büyüyen başka bir canlı daha oluyor. Birçok kişi Hamilelik sırasında spor yapılması ya da yapılmaması konusunda farklı görüşlere sahip. Özellikle Spor yapmayı ve Pizza almayı yaşam biçimi haline getirenler bu görüşlere daha fazla maruz kalıyor Çünkü herkes onlardan evde yatmasını bekliyor.

Olumsuz görüşlerini aksine Spor yapmak hamileliği daha kolay bir hale getirmesinin yanı sıra hamilelik sonrasındaki toparlanma sürecinde hızlandırıyor. Eğer hamilelik süresince spor yapmaya devam edecekseniz nelere dikkat etmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekiyor.

Ağırlık Kaldırma

Hamilelik öncesinde yaptığınız egzersizlerde ağırlık kaldırıyorsunuz genel olarak hamilelikte de buna devam etmek güvenli. Ayrıca bazı ülkelerde hamilelere direnç egzersizleri ne devam edilmesi gerektiği öneriliyor fakat Öncelikle doktora danışmak da yarar var. Hamilelik sırasında ağırlık kaldırmak Önemli çünkü kaslarınızda sizinle birlikte olan yeni canlıyı taşımanıza yardım edecek. Eğer güçlü bir blv bacaklara sahip olursanız karnınız büyüdükçe gelmesi muhtemel olan ağırlığın üstesinden gelmeniz daha kolay olacak. Ayrıca spor yaparken vücudunuzu dinlemeniz ve bu konuda oldukça önemli. Hamilelik öncesinde amacınız fit kalmak olabilir fakat hamilelikten sonra mevcut formunuzu korumak daha önemli hale gelecek. Eğer spor yaparken yaptığınız egzersizler size zarar veriyor gibi geliyorsa bedenini size doğru sinyalleri veriyordur Bu nedenle mutlaka egzersizi bırakın. Hamilelik sırasında sizi rahatsız eden egzersizlerden kaçınmaya çalışır. Ağırlık konusunda dambıl kaldırmak genelde çok zarar vermeyen basit hareketlere imkan sunuyor. Tabii ki ağırlık kaldıran deyince eskisi kadar çok fazla ağırlık kaldırmaya dikkat etmenizde yarar var. Hamilelik sırasında Normalde kaldırdığınız ağırlığın yarısını kaldırmak bile sizin için yeterli olacaktır.

Esneme

Başta yoga ve pilates olmak üzere Uzun sürede yapılan ve yavaş hareketleri imkan sağlayan sporlar kaslarımızın daha iyi etmesini sağlar. Eğer esneme hareketleri düzenli olarak yaparsanız hem Hamilelik sırasında daha rahat hareket eder hem de doğum sürecini daha rahat geçirirsiniz. Yogayı gebeliğin başından itibaren yaparsanız Özellikle esnekliğin izini azaldığı son 3 ayda büyük faydasını göreceksiniz.

Beslenme

Hamilelik sırasında bebeğiniz sizden en çok protein alır ve bu nedenle hamilelikte genellikle karbonhidrat barındıran Gıdalara aşermek mümkün olsa da proteinleri kesinlikle aksatmamak gerekir. Anne adayları yeterince protein tüketmemeli durumunda bebekler erken doğuma biraz daha iyi olur ve fiziksel olarak yeterince gelişmez. Mutlaka doğal yoldan sağlıklı proteinler tüketmeye özen göstermeli ancak Doğal yollarla tüketememeniz durumunda Organik ve kimyasal barındırmayan whey proteinleri de besin takviyesi Olarak değerlendirmelisiniz. Tabii ki sadece protein değil aynı zamanda karbonhidrat ve sağlıklı yağlar da tüketmek önemli. Eğer Sağlıklı ve dengeli besleniyorsunuz her unsuru da içerisinde bulunduruyorsanız endişe etmenize hiç gerek yok.

Su

Hamile olmanız durumunda bedeninizde bulunan suyu yeni bir canlı ile Paylaştığınız unutmayın. Bu nedenle Hamilelik sırasında su içmek bir kat daha fazla önemli hale geliyor. Evet de yanınızda su şişesi ile gezin demiyoruz fakat kola gibi içecekler yerine sadece su içmeniz de yarar var.

Takviyeler

Hamilelik testini pozitif çıktıysa artık besin takviyelerini, Spor öncesi içecekleri, yağ yakıcıları arkanızda bırakmanız gerekiyor. Bunları tüketmek yerine folik asit içeren hamilelik takviyelerin tüketmenizde yarar var.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir