Hangi Cilt Tipine Hangi Doğal Vücut Yağı Kullanılmalı?

Hangi Cilt Tipine Hangi Doğal Vücut Yağı Kullanılmalı?

962 görüntülenme

Daha uzun süre genç Ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için mutlaka nemlendirme işlemlerinizi ihmal etmeniz gerekiyor. Fakat içeriğinden Emin olmadığınız nemlendirici kremleri kullanmak yerine cildinizi nemlendirmek için evde kolayca doğal vücut yağları yapabilirsiniz. Peki, Vücut yağı nedir evde doğal vücut yağı nasıl yapılır? Cilt tipine uygun doğal vücut yağı tarifleri haberimizde sizleri bekliyor…

Sağlıklı ve nemlendirilmiş bir cilt herkesin ilk önceliği olmalıdır. Kozmetik mağazaları da Bunun bilincinde olarak raflarını birbirinden güzel paketlenmiş nemlendirici ve losyonlarla süslüyor. Tabii ki bu ürünlerin bazılarının içerisinde cildi daha fazla kurutan koku ve koruyucu maddeler yer alıyor. Eğer içeriğinden Emin olmadığınız ürünlerle cildinizi nemlendirmek istemiyorsanız O halde doğal vücut yağları sizlerinde imdadına yetişecek. Cildinize uygun olarak seçeceğiniz doğal vücut yağları ile çok daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Vücut Yağı Nedir?

Doğal vücut yağları adından da Anlayacağınız üzere cildinizi doğal yollardan besleyen ürünlerdir. Bu Dağlar genellikle bitki bazlı olmakla birlikte soğuk preslenmiş fındık ya da Tohum sıralarından da yapılır ve cilt tarafından kolaylıkla emilir. Vücut losyonları genellikle su içermeyen yapıdadırlar ve bu yağlar onları oranla daha iyi bir kıvama sahiptirler. Zengin yağ asitleri içeren doğal içerikli bu yağların içerisinde aynı zamanda Parafin, paraben, propilen glikol ya da sodyum lauril sülfat gibi sentetik kimyasal koruyucular bulunmaz. Farklı özlerin karışımı ile elde edilen doğal vücut yağları, cildin nem içeriğini kaybetmesini ve kurumasını önlemek için cilt üzerinde bir bariyer oluşturur. Kuruluk ve tarihçi azaltan vücut yağları cildi yumuşatmak için önemli ürünlerdir.

Doğal Vücut Yağı Tarifleri

1- Shea Yağı ve Tatlı Badem Yağı ile Vücut Yağı Yapımı

Shea Yağı ve tatlı badem yağı gibi sadece iki malzeme ile hazırlayacağınız bu karışımın içerisine isterseniz sevdiğiniz esansiyel yağdan birkaç damla kullanabilirsiniz. Bu iki malzemeyi karıştırarak ev yapımı vücut yağını hazırlayabilirsiniz. Oldukça hafif bir yapısı olan bu vücut yağı vücudumuz tarafından kolaylıkla emilecek bir dokuya sahiptir.

2- Kakao Yağı ile Doğal Vücut Yağı

Bu iki malzemeden hazırlayacağınız doğal vücut yağı aynı zamanda hassas ciltler ve bebekler için de mükemmel bir seçim olacaktır. Shea ve kakao yağı gibi iki besleyici yağı karıştırın ve daha sonra nemlendirici olarak vücudunuza uygulayın.

Ev Yapımı Vücut Yağı Kullanımı İpuçları

Duştan hemen sonra vücut yoğun uygulamak en doğru zamandır. Çünkü Bu sırada cildiniz hala nemli olur.

Yatağa girmeden hemen önce de vücut yağı kullanabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzda kullandığınız yağ sabaha kadar nemlendirme etkisini gösterecektir.

Küçük bir miktarda Vücut yağı bile büyük etkileri getirebilir. Yüksek konsantrasyonlu olan bu bileşenleri avuçlarının arasına bir miktar alıp ellerinizi birbirine sürterek biraz eritin. Bu sayede cildinizde daha kolay emilmelerini sağlayabilirsiniz.

Vücut yağı yaparken içine koyduğunuz malzemeleri mümkün olduğunca organik olmalarına dikkat etmenizde yarar var.

Özellikle raf ömrü uzun olsun ve zengin nemlendirici özelliği olsun istiyorsanız mutlaka shea yağı, kakao yağı ve hindistancevizi yağı kullanmaya Özen gösterin.

Hazırlayacağınız Vücut yağı buzdolabında saklamanız durumunda birkaç ay boyunca taze kalabilir.

Doğal Vücut Yağını Saklama İpuçları

Hazırlayacağınız doğal vücut yağlarının ne kadar süre kullanılabileceği içerisinde kullandığımız malzemeler ile doğru orantılıdır. İçerisinde doymamış yağ asitleri bulunan yağlar sadece 6 ay dayanırken E vitamini gibi daha yüksek antioksidan konsantrasyonunu sahip olan yağlar ise daha düşük oksidasyon riski altında oldukları için 2 yıl veya daha uzun süre uygun koşullarda saklanabilirler. Fakat her Ne kadar uzun ömürlü olurlarsa olsunlar Siz yine de yağı hava geçirmez bir kabın içerisinde karanlık ve serin bir yerde saklayın. Özellikle buzdolabında saklamanız durumunda vücut yağlarınız daha uzun ömürlü olacaktır.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir