Her Yedi Kadından Birinin Kaderi Kısırlık

Her Yedi Kadından Birinin Kaderi Kısırlık

1552 görüntülenme

Günümüz şartlarında yoğun iş temposu, sağlıksız ve düzensiz beslenme, kirli hava, kimyasallar ve stres çoğaldıkça, pek çok rahatsızlıkta artmaya ve daha sık görülmeye başlamıştır. İstatistiksel bilgiler doğrultusunda görülmüştür ki her yedi kadından biri kısırlık yaşamaktadır. Peki, kısırlık nedir, tanısı nasıl yapılır.

Kadınlarda doğurganlığı etkileyen çok fazla faktör var. Özellikle modern dünyadaki yoğun iş temposu düzensiz ve sağlıksız beslenme Bunun yanı sıra hava kirliliği ve stres gibi birçok Faktör ne yazık ki kısırlığa neden olabiliyor. Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünya genelinde görülen kısırlık vakalarında da bir hayli artış oldu. Hatta son istatiksel bilgilere göre dünyada her 7 kadından biri kısırlık sorunu yaşıyor. Peki, kısırlık tedavi edilebilir mi? Kısırlık için kadınların alabilecekleri önlemler var mı? İşte kısırlık ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler...

Kısırlık Ve Sebepleri

Kısırlık sağlıklı cinsel ilişki yaşayan çiftlerin, bir yılı aşkın süredir çocuk sahibi olamamasıdır. Bu sorunun yaklaşık %60ı, kadınlarda tespit edilen kısırlık sorunlarından kaynaklanmaktadır. Kadından kaynaklı kısırlık sebepleri, hormonal, fiziksel ve yumurtlama sorunları ile ilgili olabilmektedir. Hormonal olarak hipofiz ve troid hormonlarının fazla salgılanması, fiziksel olarak, tüplerdeki yapışıklık ve rahim içi kistleri, yumurtlama ile ilgili sorunlarda ise, ya yumurtlamanın hiç olmaması yada sağlıksız yumurtlama şeklinde kendini gösterir. Doğru hareket etmek için ise kısırlık nedir ve kısırlık sebepleri nelerdir bilmemiz önemli olacaktır.

Kısırlıkta Tedavi Şekilleri

Günümüz şartlarında, artık kısırlık tedavisi çok olumlu cevaplar vermektedir. Kısırlık sebepleri tespit edildikten sonra bu yönde uygulanan tedavi şekilleri ise değişiklik göstermektedir. Hormonal bozukluklar ilaçla tedavi edilerek gerekli görülürse aşılama da yapılabilmektedir. Tüplerdeki problemler önce küçük bir operasyon ile düzeltilip, sonuç alınmazsa tüp bebek uygulaması yapılabilir. ancak kadında hiç yumurtlama yok ise, yapılabilen bir tedavi şekli, hala bulunamamıştır.

Eşlerin ve özellikle kadınların kısırlık nedir ve nedenleri nelerdir, bu konu hakkında bilgi sahibi olmaları, hem erken teşhis, hem de tedavi için önemli bir kriterdir. Kısırlık tedavilerinde 35 yaş üzeri kadınlarda, başarı oranının düşüş gösterdiğini bilmek ve bu bilgi ışığında doğru davranmak, sonucu olumlu yönde etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan Kısa Kadınlar İçin Orgazm Eden Seks Pozisyonları başlıklı makalemizde, Çiftler Arasında Cinsel İlişkiler başlıklı konuya yer verilmiştir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir