İzmir'in En Şirin Köyü Şirince'de Görmeniz Gereken Yerler

İzmir'in En Şirin Köyü Şirince'de Görmeniz Gereken Yerler

1366 görüntülenme

Son dönemlerde oldukça popüler köylerden biri haline gelen Şirince hakkında bugün sizlere kısa bilgiler vereceğiz. Şirince İzmir'in en güneydeki ilçesi olan Selçuk’un 9 km güneydoğusunda yer alıyor. Köye giderken çok güzel uzun ve dar bir yolun sonunda şeftali ve elma bahçelerinin yanı sıra asma yapraklarının arasında ki tepeleri görüyorsunuz. Eski ve kırmızı taş evleri ile dikkat çeken Şirince köyü adeta bir tarihi Şölen sunuyor. Çok uzun yıllardan beri Şirince’de şarap yapım geleneği devam ediyor ve bu da hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Eski bir Yunan Köyü olan Şirince Eskiden “Kirkince” adı ile biliniyordu. Şarap evleri ile ünlü olan bu Küçükköy aynı zamanda adı gibi şirin bir köy. Ama Şirince'ye gitme gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken şeyler var. Bugün sizlere onlardan bahsedeceğiz...

Şirince Şarapları

Başta da belirttiğimiz gibi Şirince’ye gittiğinizde mutlaka şarap evlerine uğramalısınız. Zaten bu Güzel Köylü bu kadar popüler yapan şey de hala el yapımı şarap yapılıyor olması. Sadece 600 kişinin yaşadığı köyde kesinlikle bir rehbere ihtiyacınızda yok. Gönlünüzden geldiği gibi her yeri gezebilirsiniz zaten çevrede sizin gibi turistlere rastlayacaksınız.

Şirince’de Ne Yapılır, Nerede Kalınır?

Şirince’ye gittiğinizde yerli halk size zaten kucağını açıyor. Eğer gidip gezmek isterseniz köyün her yerini karış karış gezin deriz. Şarap evleri uğramanız gerektiğini Biraz önce de söylemiştik. Eski taş evleri kırmızı evleri gördüğünüz de kendinize kaybedecek adım adım her yeri dolaşmak isteyeceksiniz. Bu küçük Şirin köyde Kalmak isterseniz basitten lükse kadar onlarca seçenek sizleri bekliyor. Taş oteller de bulabilirsiniz uygun fiyatlı pansiyonlar da. Hatta bunlar arasında tam pansiyon seçenekleri ya da oda kahvaltı seçenekleri de mevcut. Köyde bulunan en güzel Konukevi ise gurme bir restoran, taş şömineli ortam oturma odasına ev sahipliği yapan 12 odalı bir bina. İsterseniz burada konaklayarak akşamları da Şirince köyünün güzelliklerine görebilirsiniz.

Ayrıca köyün 1,5 kilometre dışarısında Güllü Konakları’na ait bir de Çiftlik bulunuyor, isterseniz burada da konaklayabilirsiniz.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir