Kabızlığa İyi Gelen Besinler ve Egzersizler

Kabızlığa İyi Gelen Besinler ve Egzersizler

2266 görüntülenme

Günümüzün yaygın sorunlarından biri haline gelen kabızlık için doğal besinler nelerdir? Egzersizin kabızlığa olumlu etkileri. Kabızlıktan kurtulmak için ne yapmalı? Kabızlığı gidermenin en doğal yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz…

Kabızlık, insanları günlük rutinlerini sürdürmede rahatsız eden yaygın sağlık sorunlarından biridir. Bir araştırma, doktorları ziyaret eden kişilerin yaklaşık% 20'sinin dengesiz beslenme alışkanlıkları nedeniyle en büyük sorunu olarak kabızlığa sahip olduğunu göstermektedir. Esas olarak, kabızlık günler veya haftalar içinde daha az bağırsak hareketi oranıyla karakterize edilen bir problemdir. Kabızlığı artan bir sağlık sorunu olarak kabul ederek, günlük rutin üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için birçok doğal yol uygulanabilir. Verilen ev ilaçları son derece kolay ve mutfak dostudur ve saatler içinde sizi rahatlatabilir.

İşte kabızlık için evde uygulayabileceğiniz en doğal yöntemler;

BOL BOL SU İÇMEK

Dehidrasyon, bir kişiyi kabız hale getirebilecek önemli nedendir. Sorunu gidermek için en basit yol günlük su tüketimini arttırmaktır. Bilimsel olarak, hidrate olmak, kronik kabızlığı hafifletmek ve iyileştirmek için önemli ölçüde önemlidir. İyi nemlendirilmiş bir gövde, sert gıda parçacıklarının hareket etmesine yardımcı olur ve sindirim işlemini geliştirir. Araştırmalar kabızlığı gidermek için 2 litre su içmenin gerekli olduğunu göstermektedir. Yeterli miktarda su içmek, yemeğin kolona taşınmasına ve yumuşak bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Bu nedenle, su, her zaman, kronik kabızlığı doğal yoldan iyileştirmenin en kolay yoludur. Diğer taraftan, su dışındaki ekstra sıvılar başka sağlık sorunlarına yol açabilir, bu yüzden bir kontrollü tüketmek ve hangi sıvıların vücudu nemlendirmek için yararlı olduğunu anlamak önemlidir.

LİFLİ YİYECEKLER TÜKETMEK

İyi miktarda lif içeren yiyeceklerin tüketilmesi kesinlikle kabızlık gibi mide-bağırsak hastalıklarının tedavisinde iyi bir yoldur. Beslenme uzmanlarına göre, lif, yiyecek atığı parçacıklarını sindirim sisteminden temizleyen ve aynı zamanda suyu emen bir bağırsak temizleyicisidir. Bunun yanı sıra, kesenin hareketini sabit tutmak için GI kanalından alınacak dışkı kıvamını arttırır. Günlük diyet planına 25 ila 30 gram lif eklenmesi metabolizmayı ve boşaltım sistemini düzenler. Özellikle, tahıl, mercimek, yulaf ezmesi, arpa ve sebze gibi yiyeceklerin lif bakımından yüksek olduğu kabul edilir. Bu kaynakları günlük diyete eklemek elbette dışkıyı doğal olarak geçmesini daha yumuşak hale getirir.

ZENCEFİL VE NANE ÇAYI

Zencefil ve Nane, sindirimi değiştirerek hafifleterek kabızlığın iyileştirilmesine yardımcı olabilecek kanıtlanmış ev malzemelerinden bazılarıdır. Bu amaçla nane çayı tüketmek, özofagus kaslarının (sindirim sistemi) rahatlamasını ve uygun şekilde çalışmasını sağlayan antispazmodik etkiye sahip mentol içerdiği için harikalar yaratabilir. Benzer şekilde, zencefilin ısınma etkisi, sonuçta sindirim işlemini hızlandıran vücutta ısı üretir. Bu nedenle, her iki malzemeyi de çay şeklinde almak yalnızca lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda kabızlığı da giderir.

SAĞLIKLI KARBONHİDRATLARI TÜKETMEK

Avokado, fındık ve zeytinyağı gibi gıda kaynakları sağlıklı yağlar kategorisinde yer almaktadır. Bu sağlıklı yağların ara öğünlere dahil edilmesi, kabızlığı kolaylaştırmak için bağırsağın yağlanmasına yardımcı olur. Besin olarak, zeytinyağlı ve kuruyemiş soslu bir yapraklı salata karışımı, kabızlığı rahatlatmak için yadsınamaz bir besin kaynağıdır. Dahası, bu sağlıklı yağlar dengeli diyet yemeğinizi tamamlar ve tartım ölçeği ile mücadelenizi zinde tutar ve azaltır.

LİMON SUYU

Limon suyu, C vitamini içeren sitrik asit gibi güçlü besinlerle kabızlığı tedavi edebilen büyük uyarıcılardan biridir. Limon suyunun ılık suyla içilmesi, toksini vücuttan temizleyerek etkisini ikiye katlar. metabolizma hızını arttırır ve kabızlık rahatlamasını sağlar. Buna ek olarak, beslenme uzmanları sabah yemeğinize limon çayı ilavesinin yalnızca kabızlığın tedavisine yardımcı olmadığına, aynı zamanda su içmek için doğal susuzluğunuzu artırdığına inanıyor. Bununla birlikte, limon suyunu gereken miktardan daha fazla tüketmek, diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açan diğer organlara zarar verebilir. Bu nedenle, doktorlar yalnızca gerekli miktarı belirler.

GÜNLÜK KAHVE TÜKETİMİ

metabolizmayı aşırı atık salgılamak için hızlandırmak için kahve, banyo ziyaretlerinin sıklığını artırabilecek en iyi kaynak olarak kabul edilir. Kahvede ve diğer çay likörlerinde kafein bulunması, sindirim ve kolon fonksiyonlarını uyarır. Öte yandan kahvenin idrar söktürücü etkisinin kabızlık problemini kötüleştirebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

KURU ÜZÜM

Kuruyemişler lif bakımından zengindir ve günlük beslenmedeki az miktarda kuru üzümün hazımsızlığa yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Kuru üzümlerde bulunan tartarik asit, kolonun fonksiyonunu artıran müshil bir etki yaratır. Bir araştırmanın önerdiği gibi, günde iki avuç veya küçük bir paket kuru üzüm tüketmek, sindirim sürecini güçlendirir ve dışarı atılacak dışkıyı yumuşatır. Bir avuç vişne, kuru üzüm ve kayısı ile yoğurt gibi bağırsak yatıştırıcı probiyotikler tüketmek kabızlığı tedavi etmenin harika bir yoludur.

HİNT YAĞI

Bu doğal ev ilacını, nesiller boyunca insanlar tedavi için kullanıyor. Hint yağı esas olarak, daha fazla hareket için bileşenlerin parçalanmasına yardımcı olan bir müshil olarak bilinir. Beslenme uzmanları günde bir ila iki çorba kaşığı almayı önerir ve sekiz saat içinde sonuçlar görülebilir. Bu müshil, hem ince hem de kalın bağırsak fonksiyonlarını uyarır.

KURU ERİK

Lif, açısından zengin bir meyve olduğu için bu gastrointestinal problemi tedavi etmek için istisnai kaynaklardan biri olarak kabul edilir. Günlük diyete kuru erik eklenmesi, sindirim sürecine büyük ölçüde yardımcı olan bir ilaçtır. Dahası, kuru erik, bağırsak kasılmalarını tetikleyen, uyaran ve insanı banyoya sık götüren bazı bileşik besinleri içerir. Diğer tarafa bakınca, günlük kullanımda uygun miktarda kuru erik alınması önemlidir; çünkü aşırı kullanım şişkinlik ve mide ağrısına neden olabilir. Ara öğünlerinize kuru erikle birlikte incir eklemek, şişkinlik olasılığını azaltabilir.

EGZERSİZ

Besinlerin doğal olarak sindirilmesini sağlamak için vücut hareketlerini yapmaktan daha iyi bir şey yoktur. Yürüme ve koşma dahil yaklaşık 15 dakikalık günlük egzersiz, yemeğin sindirim sisteminde daha hızlı hareket etmesine yardımcı olabilir. Uzmanlar yemek yedikten sonra yürümenin uyuşukluk hissini ortadan kaldırdığını ve dışkıdaki su emilimini sınırlandırarak kabızlık semptomlarını iyileştiren sindirim sürecine bir başlangıç yaptığını belirtiyor.

NOT: Özetle, kabızlığın nedenlerini rahatsız edici sorunlardan biri olduğu için doğru şekilde tedavi etmek önemlidir. Bununla birlikte, kabızlığın potansiyel nedenini ilaçlarla tedavi etmeden önce, yukarıda belirtilen bu doğal ev ilaçlarına, erişilebilir, kolay ve kayda değer bir rahatlama ile zararlı etkileri olmadığı için kesinlikle denenmelidir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir