Kadınlar İçin Vajina Sıkılaştıran Pelvik Taban Egzersizleri

Kadınlar İçin Vajina Sıkılaştıran Pelvik Taban Egzersizleri

1488 görüntülenme

Pelvik taban kasları doğumdan sonra ya da yaş ilerledikçe zayıflar ve gevşer. Pelvik kaslarının çok önemli bir görevi vardır Çünkü o bağırsağı, mesaneyi ve uterusu destekler. Yani bu kaslar rahatladığı zaman dışkı ve idrar vücuttan serbest kalabilir. Cinsel hayat için pelvik taban kaslarının önemi oldukça büyüktür. Seks sırasında duyulan pelvik ağrıyı azaltmanın yanı sıra bu kasların güçlenmesi aynı zamanda zevk alma yeteneğini de arttırır.

Pelvik kasların zayıflamasına neden olan başka bir etkendi hamileliktir. Tabii ki ağırlık kaldırma, yaş, obezite ve kronik öksürük gibi diğer başka etkenler de etkili olabilir. Önlenemeyen gaz çıkışı, idrar kaçırma ve ağrılı cinsel ilişki zayıf pelvik kasları nedeniyle ortaya çıkabilir. Hoş olmayan Bu yan etkileri hafifletmek ve pelvik taban kaslarını güçlendirmek için bu egzersizleri deneyebilirsiniz.

1. Kegel Egzersizleri

Kegel ya da diğer adıyla pelvik kas eğitimi pelvik taban kaslarının kasma ve gevşetilmesi uygulamasıdır. Özellikle idrar kaçırma sorunu yaşayanların bu egzersizleri mutlaka dinlenmesi gerekir. Kegel egzersizleri sırasında herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Öncelikle tam idrarın ortasındayken idrar akışını durdurun ve doğru kasları belirleyin. İşte bu sırada sıktığımız kaslar pelvik taban kaslarınızdır. Bu şekilde kaslarınızı 5 saniye sıkkın ve 5 saniye sonra bırakın. Günde 3 defa bunu 10’lu olarak tekrar edebilirsiniz.

2. Squat

Vücuttaki en büyük kasları tutan ve güçlendiren Squad, Eğer formunuz sağlamsa herhangi bir güç kullanarak ama sağlam değilse güç kullanmadan başlayarak yapabileceğiniz bir pelvik taban egzersizleri olacaktır. Forumun uzun güçlü olduğuna inanıyor oraya da sürekli spor yapıyorsanız squat yaparken halter kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunu her gün 15 tekrar yaparsanız pelvik taban kaslarınız daha güçlü olacaktır.

3. Köprü

Kalça için harika bir egzersiz olan köprü doğru bir şekilde yapılırsa pelvik kasları da çalıştırır. Kilo probleminiz olmasa bile bu hareketi yaparak daha formda kalabilirsiniz. herhangi bir ekipman kullanmadan yere yatın dizlerinizi ve omuzlarınızı 90 derecelik bir açıyla getirerek ayaklarınız ve kollarınız düz olacak şekilde yere Yaslanır.

Topuklarınızdan kendinizi yukarıya doğru iterek kalçanızı yukarıya doğru kaldırın. Bu şekilde bir iki saniye durduktan sonra inebilirsiniz. Günde 10 15 tekrar olmak üzere 3 Set Yapın ve setler arasında en az 30 saniye dinlenin.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir