Kadınlar Seksten Neden ve Ne Zaman Sıkılır?

Kadınlar Seksten Neden ve Ne Zaman Sıkılır?

1965 görüntülenme

Kadınların düzenli ilişkilerinde genel olarak bir yıldan sonra seks yapmaktan sıkıldığı biliniyor. Peki, Kadınlar neden sadece 12 ay içerisinde eşleriyle ilişkiye girme isteklerini kaybediyor? Bu konuda uzmanların hazırladığı çok önemli bilimsel çalışmalar var.

Uzmanlar tarafından 16 75 yaş aralığındaki 4839 erkek ve 6669 kadın arasında yapılan araştırmalar sonucunda zaman içerisinde her ikisini de aynı partnerle Seks yapmaktan sıkıldığı ortaya çıktı. Fakat araştırmada çalışmaya katılan kadınların erkeklerden daha kolay kıldıkları belirlendi.

CİNSELLİKTEN SOĞUMA NEDENLERİNDEN BİRİ ÇOCUK SAHİBİ OLMAK

Yapılan araştırmalar sonucunda kadınların son bir yıl içerisinde doğum yapmalarını ve 5 yaşın altında çocuklarının olmasının cinsellikten daha çabuk savunmalarına neden olduğunu ortaya koydu. Bunun nedeni olarak kadının artık anne olmasının ve çocukla ilgilenmek durumunda birincil bakım rolü ile ilişkili yorgunluğun gösterildiği belirtildi. Kadınlarda cinsel işlev evler günlük stres nedeniyle erkeklere oranla daha fazla etkileniyor. Tabii ki küçük çocuk yetiştirmek de günlük stresin bir parçası haline geliyor. Türkiye'de de genel olarak cinsel isteksizlik nedeniyle terapistleri başvuran çiftlerinin ortak sorunu Aslında bu durum oluyor.

Kadınlarda ve erkeklerde özellikle çocuk sahibi olduktan sonra cinsellikten değişen düzeylerde bir uzaklaşma görülüyor. Genellikle yeni anne olanlar annelik duygusunun en zirveye ulaştığı zamanlarda bütün Şefkat duygusunu çocuğuna yöneltmeye ve çocuğunun ihtiyaçlarını öncelikli olarak gidermeye çalışıyor. Bu durumda da doğal olarak cinsellik çok gerilere içiliyor ve Elbette ki erkeğin cinsel ihtiyaçları çocuğun yaşamsal ihtiyaçlarından daha çok önemseniyor. Kadınlarda bu durumda Hem yoğunluk hem de bir yorgunluk durumu söz konusu oluyor. Özellikle kadınlar bebeğin bakımı ile tek başına ilgileniyorsa cinsel ilgi çok daha fazla az alabiliyor.

Sadece çocuğun olması değil aynı zamanda çiftler arasındaki duygusal yakınlık eksikliği, kötü sağlık, iletişim sorunları ve başka faktörlerle hem erkeklerde hem Kadınlarda cinsel dürtünün düşmelerine neden olabiliyor. Tabii ki Kadınlarda cinsel isteksizlik nedeni olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve zorla cinsel ilişki deneyimleri de cinsel dürtünün düşmesine neden olan diğer faktörler olarak görünüyor.

KADINLARDA İSTEKSİZLİK ERKEKLERİN İKİ KATI

Cinselliği olan ilgi azlığı kadınlar için 55 - 64 yaş aralığında daha yaygın kan erkeklerde bu durum 35-404 yaş arasında daha yaygın olarak görünüyor. Fakat düşük cinsel dürtünün kadınlarda bu yaşlarda yaşanmasının menopozda bir ilgisi görünmüyor. Uzmanlar tarafından Yapılan araştırmaya katılan kadın ve erkekler cinsel dürtüyü düşük düzeyde hissettiklerini belirterek bu durumun kadınlarda ortaya çıkma ihtimalinin erkeklerden 2 kat daha yüksek olduğunu gözler önüne serdi. Ayrıca Yapılan araştırmada yetişkin her beş kadından ikisinin cinsel hayatlarından memnun olmadığı, çalışma stresi ve aile hayatı ile karşı karşıya kaldıkları ve kendilerini baskı altında hissettikleri ortaya çıktı.

CİNSEL İSTEKSİZLİK DURUMUNDA NE YAPMALI?

Eğer cinsel isteksizlik annelik duygusundan dolayı kaynaklanıyor olsa bu durumun çocuğun bakımı ile ilgili dengelerinin sağlanması durumunda normale dönebileceği belirtiliyor. Fakat Bununla birlikte böyle durumlar bazı çiftler de kalıcı bir soğukluk nedeni de olabiliyor. Çiftler eğer aralarında kalıcı soğukluk gibi bir durum hissediyorsa mutlaka bir uzman yardımı almalı. Uzmandan Bu konuda bir çözüm arayışına giren çiftler, daha kısa sürede ve hızlı şekilde sonuç alabilecektir. Başka yazılarda da belirttiğimiz gibi bu durumun ertelenmesi ya da ötelenmesi gibi durumlarda İlerleyen dönemlerde daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalınabilir Hatta çiftlerin evlilikleri mi bitmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle geç kalmadan mutlaka Çift olarak bir terapiste başvurmakta yarar vardır.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Doğum Kontrolü Konusunda Yapmaması Gereken 4 Hata başlıklı makalemizde, Kadınsal Sağlık Sorunları başlıklı konuya yer verilmiştir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir