Kadınlarda Yaşam Kalitesini Düşüren Fibromiyalji Hastalığı

Kadınlarda Yaşam Kalitesini Düşüren Fibromiyalji Hastalığı

1327 görüntülenme

Çoğunlukla kadınlarda görülen Fibromiyalji hastalığı nedir? Fibromiyalji hastalığı, iskelet sisteminin genelinde ve kaslarda güçlü ağrılar yaratmakta ve bu nedenle yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Fibromiyalji hastalığı nedir? sorusunun en net cevabı; Erişkinlerde ve kadınlarda görülen, menopoz döneminde oldukça artan, romatizmal bir hastalık olduğudur. Fibromiyalji hastalığı, kaslarda tutukluk yaşanmasına, uyku bozukluğu ve yorgunluk yaşanmasına, yoğun baş ağrıları hissedilmesine ve depresyona yol açabiliyor. Fibromiyalji hastalığına kesin tanının koyulabilmesi için en az üç ay boyunca bu ağrıları yaşamak gerekiyor. Ayrıca hastalığın tanısı için belirtilmiş 18 noktadan en az 11’inde bu ağrıların yaşanmış olması gerekiyor.

Vücudun iskelet sistemi üzerinde genellikle kas ağrıları ile ortaya çıkan bir hastalık olan Fibromiyalji hastalığı, Kadınların hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yaşam kalitesini oldukça düşüren Bu hastalık genellikle menopoz döneminde daha sık görülüyor. Çünkü menopoz döneminde kadın vücudu daha güçsüz ve savunmasız bir hale geliyor. Kaslarda Yaşanan bu ağrılar nedeniyle yorgunluk ve yoğun baş ağrıları da ortaya çıkıyor Ve bunun sonucunda depresyona kadar gidiyor. Bu ağrıları en az 3 ay boyunca yaşayanların mutlaka bir uzmana başvurulması ve hastalık için Tanık olması gerekiyor. Hastalığa kesin tanı konulabilmesi için belirlenen 18 noktadan en az 11'inde ağrıların görünmesi gerekiyor.

Fibromiyalji hastaları için neler öneriliyor?

  • Terleme karşıtı hafif giysi ve iç çamaşırı seçilmesi.
  • Stresten olabildiğince uzak durulması.
  • Aşırı yorgunluk ve aşırı açlık durumlarından uzak durulması.
  • Alkol, kafein, tütün ve tütün ürünlerinden uzak durulması.
  • Düzenli ve aktif bir hayat yaşanması.
  • Bol su tüketimi.

Hastalığın Tedavisi

Bu öneriler dışında Fibromiyalji tedavisi için en önemli adım, hastanın hastalık konusunda bilinçlendirilmesidir. Özellikle hastaya, bu hastalığın sakatlığa sebebiyet vermeyeceği konusunda bilgi verilmesi oldukça önem taşımaktadır. Fibromiyalji tedavisi ilaç, egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri ile yürütülebilir. Fibromiyalji tedavisi söz konusu olduğunda kullanılan ilaçlar sadece ağrı kesiciler ile sınırlı kalmamaktadır. Bu hastalıkta antiromatizmal ilaçlar ve ağrı kesicilerin etkileri sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle antidepresan ilaçların kullanımı da, doktorlar tarafından önerilebilmektedir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir