Kadınların Doğum Kontrolü Konusunda Yapmaması Gereken 4 Hata

Kadınların Doğum Kontrolü Konusunda Yapmaması Gereken 4 Hata

1230 görüntülenme

Kadınların büyük çoğunluğu hayatlarında bir dönem Doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmış ya da kullanmak zorunda kalmıştır. Fakat kadınlar genellikle Doğum kontrol yöntemlerini doktora danışmadan deniyor ve muhtemelen de birçok şeyi yanlış biliyor.

Doğum kontrol yöntemlerinin yanlış yapılması durumunda istenmeyen gebelik gibi çok ciddi bir durum ortaya çıkabilir. Bu nedenle Doğum kontrol yöntemleri konusunda bilinçli olmak sanıldığından çok daha ciddi bir durumdur ve mutlaka da ciddiye alınması gerekir. Bugün sizlere genel olarak birçok kadın tarafından yanlış bilinen Doğum kontrol hatalarından bahsedeceğiz.

Çocuk istedikten hemen önce kesin

Çevrenizde Doğum kontrolü konusunda en çok duyduğunuz şey uzun yıllardan beri kullanmanız durumunda bıraktığınızda hemen çocuğunuzun olmayacağıdır. Birçok kişi de bu nedenle çok erken Doğum kontrolünü bırakır. Fakat uzmanlar bunun yanlış bir yöntem olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre çocuk istedikten hemen önce Doğum kontrol yöntemlerini bırakmalısınız. Çünkü kullandığınız Doğum kontrol yöntemini bıraktıktan sadece 48 saat sonra yumurtalıklarınız hazır hale geliyor. Eğer eskilere göre düşünüp erken korunmayı keserseniz, planladığımızdan daha erken bir gebelik yaşayabilirsiniz. Eğer korunmayı bıraktıktan sonra gebelik süresi bir yıla kadar üzüyorsa fibroidler, anemi gibi hastalıklar için bir doktora başvurmalısınız.

Düzensizlik

Doğum kontrol yöntemi olarak hap tercih ediyorsanız mutlaka her gün düzenli olarak bu hapları almalısınız. Ancak kadınların birçoğunun bu konuda yaptığı en önemli hata düzensizliktir. Eğer bir gün bile hapı almayı unutursanız bir şey olmaz diye düşünmemeli mutlaka ek korunma yöntemi olarak prezervatif kullanmalısınız. Aksi halde istenmeyen bir gebelikle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Emzirmek Bir Doğum Kontrol Yöntemi Değildir

Eskiler arasında en çok konuşulan konulardan biridir. Emzirmek bir Doğum kontrol yöntemi olarak görülür ve Kullanılır. Evet emzirmek aslında koruyucu bir yöntemdir ancak herkes için de geçerli değildir. Doğum kontrol yöntemi olarak sadece emzirmek kesinlikle güvenli değildir. Eğer kısa süre içerisinde ikinci bir bebeğiniz olsun istemiyorsanız mutlaka başka yöntemler de denemelisiniz.

Spiral kullanmamak

Sprial hakkında çevrenizde birçok kadından mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. Eğer her gün ilaç almak istemiyorsanız oldukça kolay takılan spirali mutlaka denemelisiniz. Bebek yapmayı uzun bir süre düşünmüyorsanız sizin için en uygun yöntem sprial olacaktır.

İlgili Etiketler: Kadınsal Sağlık Sorunları

0 Yorumİlginizi Çekebilir