Kafeinin Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları Saymakla Bitmiyor

Kafeinin Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları Saymakla Bitmiyor

1075 görüntülenme

Hayatımıza enerji içecekleri, kahve, çay gibi çeşitli içeceklerle giren kafein, şu anda birçok kişinin temel tüketim maddeleri arasına girdi bile. Sabahları uykuyu açabilmek geceleri ise uykuya direne bilmek için tüketilen Kafein insanı tazeliyor, duyuları keskinleştirilir ve aynı zamanda sinir sistemini uyarıyor.

Kafein, çay yapraklarından ve kahve çekirdeklerinden elde edilebilirken, bağımlılık yapmasından dolayı zararlı olarak görülüyor. Fakat doğru miktarda Kafein tüketimi Aslında sağlığa birçok fayda sağlıyor. Sporcuların özellikle spor performansını arttırmak için, yorgunluğu azaltmak ve farkındalığı arttırmak için de Kafein kullanılması öneriliyor. Tabii ki diğer uyarıcı maddelere göre kafeinin dünyanın her yerinde serbest şekilde satılabilmesi de aslında Çok da zararlı olmadığını gösteriyor. İsterseniz hiç beklemeyelim ve kafeinin sağlık için faydaları nelermiş Birlikte bakalım.

Karaciğer Sağlığı İçin Etkilidir

Karaciğerde Detoks etkisi yaratan Kafein kolun temizler. Aşırı alkol tüketenlerde ortaya çıkan karaciğer yağlanması kafeyi sayesinde azaltılabilir.

Diyabet Riskini Azaltır

Yapılan araştırmalar sonucunda günde 5 bardak kahve içmenin diyabet riskini azaltmıştır. Kahvenin içerisinde bol miktarda antioksidan olduğu için Şekersiz kahve tüketimi Tip 2 diyabetten korur.

Zihni Keskinleştirir

Kafein dopamin salgısını arttırdığı için cilt Beyne iyi gelir. Bu salgı sayesinde farkındalık artar sorun çözme kabiliyet. Kısacası Kafein sayesinde beyin daha aktif şekilde çalışır. Sabah uyanır uyanmaz bir bardak Şekersiz kahve içenlerin gün içerisinde performansının daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda günde 4 bardak kahve içenlerin içmeyenlere oranla parkinson hastalığına yakalanma riskinin daha az olduğu kanıtlanmıştır.

Kalp Damar Sağlığı

Kalp ve damar sağlığı için de günde bir iki bardak kahve iyi gelebilir. Çünkü Kafein kan damarlarına yapışan bileşenleri damarları biraz daraltarak engeller. Tabii ki kahveyi düzenli olarak içmeyenlerde bu etki bazen negatif bir hale geçebilir. Ayrıca uzmanlara göre kahve içenlerin inme riski de yüzde 22 oranında azalıyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kahvenin kilo vermeye etkisi ne Gelecek olursak düzenli olarak kahve içmek iştahı azaltıyor. Tabii ki iştah azalınca da kilo vermeye başlanıyor. Fakat tüketilen kafeye miktarının Günde 300 400 miligram daha fazla olmaması gerekiyor.

Göz Sağlığı

Göz sağlığı için de oldukça etkili olan kafein, Göz sinirlerini koruyor aynı zamanda gözüne oksijensiz kalmasına engel oluyor.

Kanser Karşıtıdır

Günde 1--2 kupa kahve tüketiminin kanser geliştirme riskini azalttığı iddia ediliyor.

Kas Performansını Arttırır

Sporcuların Spor yapmadan yarım saat ya da bir saat önce 140 - 400 gram Kafein tüketmesini dayanıklılığı ve hızı arttırdığına dair çalışmalar vardır. Kalp ritmini biraz arttıran kafein, aynı zamanda nefesi de hızlandırır ve sinir sistemini uyarır. Bu durumda vücut en iyi performansı hazırlanır. Kafein aynı zamanda kas katılımına da yardımcı olduğu için elektrik aktivitelerini arttırmaktadır.

Migrene ve Baş Ağrılarına İyi Gelir

Özellikle alınan günlerde ertesi gün büyük bir baş ağrısı ile güne uyanabilirsiniz. İşte bu durumda beyin sinirlerini koruyan kahve Bu baş ağrısı etkisinin daha kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlar. Yapılan çalışmalar kahvenin migrene de iyi geldiğini göstermektedir.

Hafızayı İyileştirir

Konsantrasyon ve öğrenme için oldukça önemli olan nörotransmiterlerin düzeyi Kafein tüketimi sayesinde artar. Asetilkolin adı verilen bu düzeyinin artması sonucunda bilişsel fonksiyon performansı ve hafızada artmaktadır.

Serbest Radikaller İle Savaşır

Erken cilt yaşlanmasına neden olan serbest radikaller de Kafein sayesinde azalır. Antioksidan özelliği bulunan Kafein serbest radikallere karşı adeta Savaş açar.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir