Kahveye Alternatif Olarak Tüketebileceğiniz 5 Enerji Veren İçecek

Kahveye Alternatif Olarak Tüketebileceğiniz 5 Enerji Veren İçecek

1092 görüntülenme

Birçok kişi kahvenin hem kadına hem de enerji veren özelliğine bayılıyor. Fakat kahvenin içerisinde bulunan Kafein bir çok yararının yanı sıra zararlı da. Eğer kahve içerisinde kafayı ne olduğu için tüketiyorsanız gün içerisinde kahvenin yerine aratmayacak enerji verecek sağlıklı içecekler de var. Peki, kahveyi neden bırakmalısınız? İsterseniz ilk olarak kahvenin karanlık yanlarına göz atalım Daha sonra da size kahve yerine içebileceğiniz enerji veren içeceklerden bahsedelim.

Kahveyi neden bırakmalısınız?

Uzmanlar kahve tüketiminin günde üç dört Fincanlı sınırlı kalmasını öneriyor. Kahveye az miktarda tüketirseniz Aslında oldukça yararlı. Fakat Kahve tüketimini abartmak yarar yerine zarar sağlıyor. İşte yüksek dost Kafein alımında ortaya çıkan etkiler;

  • Düşük enerji düzeyi
  • Kilo alımı
  • Mineral eksikliği
  • Uyku bozuklukları
  • Kahveye Alternatif Seçenekler
  • Matcha Yeşil Çay

Yeşil çay yapraklarının toz haline getirmeleri ile hazırlanan Matcha yeşil çay tozu, suda çözünerek içilebiliyor. İçerisinde bol miktarda antioksidan, vitamin ve mineral bulunan Bu çay kafein içeren kahveye karşı oldukça iyi bir alternatif. Bu senin içerisinde de Kafein bulunuyor ancak sadece enerji verecek kadar. Yani bu çayın içerisinde kahvenin Beşte biri kadar Kafein bulabilirsiniz. Ayrıca vücuda birden Kafein vermeyen matcha, kafeini 6 - 8 saat süresince yavaş bir şekilde almanızı sağlıyor Bu sayede enerjiniz daha uzun süre kalıyor.Ayrıca Matcha’nın içerisinde bulunan L-theanine adı verilen amino asit, beyindeki Alfa dalgalarının arttırılmasını sağlıyor ve konsantrasyonu arttırmaya yardımcı oluyor.

Su

Yorgunluk, Dehidrasyonun en önemli belirtilerinden biridir ve bu nedenle yorgun hissedince baş ağrıları ortaya çıkar. Birçok kişinin yaptığı en büyük hata Sadece susadığında su içmek oluyor. dehidrasyonda en son ortaya çıkan belirtilerden biri susuzluk hissi. Eğer vücudumuzda yeteri miktarda su yoksa maksimum performansını göstermesini bekleyemezsiniz. Yetişkinler için günde 2 litre su tüketmek Yeterince su içmek anlamına geliyor. Bu nedenle su şişelerini kesinlikle yanınızdan ayırmayın.

Yeşil Smoothie

Yeşil gıdaları beslenmenize daha fazla eklemek enerji düzeyinizi arttırır. Çünkü bu gıdaların içerisinde bol miktarda antioksidan bulunur. Eğer brokoli ve salata gibi gıdaları tüketmesi sevmiyorsanız sebze suları veya Smoothi ile aynı etkiyi elde edebilirsiniz. İsterseniz Smoothinin içerisinde Biraz sebze ekleyerek Demir alımını arttırabilirsiniz. Tabii ki Smoothi hazırlarken meyve oranını sınırlı tutun ki şeker oranı artmasın.

Yerba Mate

Güney Amerika yöresine has bir bitki olan Yerba mate ile hazırlanan içecekler Bu bölgede oldukça popüler. Bu bitki aynı çay gibi toplanıyor ve demleniyor. Yeşil çaya benzeyen bu bitki uykuyu Çok etkilemiyor ve enerji veriyor. Türkiye'de de bu bitkiye bazı aktarlarda ulaşmak mümkün.

Proteinli Smoothie

Vücudun enerji kazanması için protein ihtiyacı olduğu Son çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca protein konsantrasyonu ve farkındalığı da arttırdığı biliniyor. Gün içerisinde hazırlayacağınız protein Temelli smoothieler Sayesinde vücudunuza sürekli olarak enerji verebilirsiniz. Ancak Yeşil sebzelerde çok fazla protein bulunmuyor Bu nedenle içerisinde yer fıstığı ezmesi, chia tohumları, protein tozları ya da kalojen ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem kahveye alternatif hem de kendinize enerji verecek bir içeceği keyifle tüketebilirsiniz.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir