Kepek Sorununa Çözüm Olacak 5 Yöntem

Kepek Sorununa Çözüm Olacak 5 Yöntem

1164 görüntülenme

Kepek ile mücadele ediyorsanız, kesinlikle yalnız değilsiniz! Kepek, kafa derisini etkileyen en yaygın durumlardan biridir ve zararlı olmasa da rahatsız edici ve hatta utanç verici olabilir! Herkesin kafa derisi bir dereceye kadar pullar üretirken yüzeyde yeni bir cilt ortaya çıkar ve kepekli olanlar kepeksiz olanlara göre daha büyük deri parçalarını kaybederler. Bu pullar kaşınmaya ve tahrişe neden olabilir, ya da sadece koyu renkli giysilerinizin omuzlarına düşebilirler.

Kepek genellikle çok ciddi değildir ve bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olabilecek birçok basit tedavi seçeneği bulunuz. Bugün bulduğumuz en hızlı ve kolay kepek çözümlerini sizlerle paylaşacağız! Ama başlamadan önce, kepeklerin diğer kafa derisinden nasıl ayrıldığını açıklığa kavuşturmanın yararlı olabileceğini düşündüm.

Fazla miktarda yağ, ölü deri hücrelerinin dökülmeden önce birikmesine neden olarak, bu kepekli deriyi üretir. Diğer yandan, kuru kafa derisi de pul pul dökebilir. Bu pullar tipik olarak daha küçüktür ve vücudun diğer kısımlarında kuru cildi olan insanları etkileme eğilimindedir.

Ancak kepek ve kuru kafa derisi temelde farklı koşullarda iken, bunları düzeltmek için aynı tedavileri kullanabilirsiniz. Saç derisinin düzgün bir şekilde nemlendirilmesini sağlayarak, kafa derisinin yağ üretimini düzenleyebilir ve bu sinir bozucu kepek sorunundan kurtulabilirsiniz! İşte size yardımcı olacak 5 ipucu…

1. Kepek ve Pullu Kafa Derisi İçin 5 Kolay Çözüm

Bu Doğal Kepek Tedavisini deneyin

Doğal kafa derisi bakımı, kafa derisi dökülmesini ve düzenli yağ üretimini azaltmaya yardımcı olabilecek 3 güç kaynağı içerir: hindistancevizi yağı, çay ağacı yağı ve elma sirkesi. Hindistan cevizi yağı nemi sağlarken, çay ağacı yağı kepek semptomlarını kontrol etmek için antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Elma sirkesi yeni cildi uyarmaya yardımcı olur ve ayrıca cildinizin pH seviyesini dengelemeye yardım eder. Bunları nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Adım 1 - Yıkama

Normal miktarda şampuan için 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin, sonra saçınızı yıkamak için kullanın. Parmaklarınızın ucu ile iyice kafa derisine masaj yapın.

Adım 2 - Tedavi

Küçük bir kasede, 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağını 3-5 damla çay ağacı yağıyla karıştırın. Yağ karışımını tüm saçınıza ve saç diplerine uygulayın, ardından duş başlığı veya plastik bir bone ile saçlarınızı kaplayın. 15-30 dakika bekletin, sonra hindistancevizi yağını çıkarmak için tekrar saçlarınızı yıkayın. Belirtileriniz düzelene kadar bu adımları bir veya iki ay boyunca haftada 2-3 kez tekrarlayın. (Unutmayın, doğal ilaçlar genellikle sonuçları fark etmeden önce bir veya iki düzenli kullanım grektirir!)

2. Bir Kepek Şampuanı Kullanın

Kepek tedavisi için başka bir seçenek, tahmin edebileceğiniz gibi), bir mağaza tarafından satılan kepek şampuanı kullanmaktır. Renk işlemine tabi tutulmuş saçlarınız varsa, sülfat içermeyen bir şampuan seçtiğinizden emin olun! Kepek şampuanınızı en iyi sonuç için şişede belirtilen şekilde kullanın.

3. Stresi Azaltın

Stres, bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve kuruluk ve kaşıntı gibi semptomları kötüleştirebilir. Stresli hissediyorsanız veya biraz gergin olursanız, egzersiz, meditasyon veya hatta sadece sıcak banyo gibi stres giderici faaliyetler için zaman ayırdığınızdan emin olun.

4. Daha fazla Omega-3 yiyin

Kepek sorununu azaltmaya yardımcı olmak için Omega-3'ler gibi yağ asitleri alımınızı artırın. Yağ asitleri vücudunuzun yağ üretimini ve hidrasyonunu düzenlemesine yardımcı olur ve yara iyileşmesini de destekler. Bazı iyi Omega-3 kaynakları yağlı balık, keten tohumu, chia tohumu ve ceviz içerir. İsterseniz omega – 3 takviyesi de alabilirsiniz.

5. Probiyotik Gıdalar yiyin

Probiyotikler, bağışıklık sisteminize destek sağlayabilecek sağlıklı bakterilerdir. Lahana turşusu ve yoğurt gibi fermente gıdalar yiyerek veya probiyotik takviyesi alarak onları alabilirsiniz .

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir