Kış Hastalıkları ile Doğal Mücadele Yöntemleri

Kış Hastalıkları ile Doğal Mücadele Yöntemleri

1060 görüntülenme

Kış ayları yavaş yavaş yaklaşırken grip, kuru öksürük, soğuk algınlığı, titreme Ateş ve burun akıntısı gibi kış hastalıkları da yavaş yavaş kapımızı çalmaya başladı. Çok sık görülen kış hastalıkları ile mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve Dinç kalmanız gerekiyor. İşte sizlere kuşu hastalıkları ile mücadelede kullanabileceğiniz doğal yöntemler…

Kış mevsimi Hastalıkları en kolay yakalandığımız ve kendimize bakmadığımız Mevsimlerden biri. Tam da bu zamanlarda bu hastalıklar daha kolay kapımızı çalıyor. Tabii ki Doktor kontrolünde alınan antibiyotik ilaçlar olabileceği gibi doğal yöntemlerle de bu hastalıklara çare bulmak mümkün. Bilinçsizce ilaç kullanmak yerine doğal yöntemlerden yardımı almak istiyorsanız kesinlikle bu yazımız tam size göre. Bugün sizlere hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olacak doğal yöntemleri anlatacağız.

Kış Hastalıkları ile Mücadelenin Doğal Yolları

Keklik Otu

Antibakteriyel özelliklere sahip olan keklikotu aynı zamanda balgam söktürücü olarak da kullanılabilir. Kozmetik ürünleri koku vermek için tercih edilen Bolt yemeklerde baharat olarak da kullanılmaktadır. keklikotu aynı zamanda Sinüzit hastalığı, mide bulantısı ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir. Antioksidan içeren keklikotu vücudun zararlı toksinlerden temizlenmesine yardım eder. Yağ olarak da alabileceğiniz keklikotu daha çok çay olarak tercih edilir.

Ekinezya

Eğer soğuk algınlığı yaşıyor ve bu süreyi kısaltmak istiyorsanız ekinezya ile bağışıklık sistemini koruyabilirsiniz. Eğer kış aylarında boğaz bölgesinde ya da burnunuz da hasta olabileceğinizi dair belirti hissediyorsanız Ekinezya çayı tüketebilirsiniz.

Ginseng

Soğuk algınlığı gibi hastalıkların süresini kısaltmak için ve şiddetini azaltmak için Ginseng Tercih edebilirsiniz. Eğer hastalık semptomları görünmeye başladıktan sonra Genellikle çay formülü bu bitkiyi tüketirseniz daha kısa sürede iyileştiğinizi göreceksiniz.

Çiğ Sarımsak

Sarımsak genel olarak Büyüklerimizden en çok gördüğümüz ve doğal şifa kaynağı olarak tüketilmesi çok önerilen bitkilerden biridir. Tabii ki onu ballı limonlu bir çay kadar lezzetli sayamayız ama hastalıklardan kurtulmak konusunda en hızlı ve kesin çözümü o sunar. Doğal antibiyotik olarak tanınan sarımsağı çiğ olarak tüketebilir bunun yanı sıra hafif ısırarak suyunu çıkartarak Tıbbiye özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Hem Temizlikte hem de sağlık alanında vazgeçilmezlerinden biri olan elma sirkesi birçok hastalıktan sizi korur. Özellikle ev yapımı elma sirkesi yapıp tüketenler soğuk algınlığı geçirdikleri dönemde vücudun asidik seviyesini arttırabilirler.

Fermente Gıdalar

Bağışıklık sistemini yenilemek ve güçlendirmek için fermente gıdalar bağırsaklarınızı iyi bakterilerle besler. Evde en çok bulunan fermente gıda olarak turşu sayılabilir. Tabii ki fermente tahıl ve süt ürünleri tüketerek kış boyu sağlıklı geçirebilirsiniz.

Tarçın

Kış geldiğinde boza ve salep gibi içeceklerden vazgeçemeyenler derseniz kesinlikle tarçın çok kullanıyorsunuz demektir. Birçok açıdan güç merkezi olan tarçın Antiviral ve Antibiyotik özellikler içerir. Bir çorba kaşığı bal ile tarçını karıştırıp kullanırsanız Öksürüğün yumuşadığını göreceksiniz.

Zencefil

Zencefilin özelliklerinden sizlere sık sık bahsediyoruz. Sağlık konusunda da birçok faydası bulunan zencefil Ateş ve baş ağrısı mide bulantısına iyi gelmektedir.

Okaliptüs Yağı

Hemen hemen hepimizin annesi küçükken bu tedaviyi uygulamıştır. İçine Viks atılan buhar banyoları hepimizin başından geçti. İşte artık banyo sırasında küvetin içerisinde birkaç damla Vicks yerine okaliptüs yağı damlatabilirsiniz.

Soğan

Kokusu dünyaca ünlü olan soğan Aslında Grip ile mücadele için en etkili sebzelerden biridir. Soğanın soymadan ortadan ikiye bölün ve yatak odanızın bir yerine atın. Soğan kokusu odaya yayılıp sizi rahatsız edebilir fakat burun ve boğaz tıkanıklığı gibi sorun yaşıyorsanız bu iyi bir çözüm olacaktır.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir