Kolay ve İyi Bir Uykuya Dalmak İçin 5 Altın Kural

Kolay ve İyi Bir Uykuya Dalmak İçin 5 Altın Kural

1066 görüntülenme

Kaliteli ve güzel bir uyku hem sağlık için hem de iyi bir gün geçirmek için oldukça önemli. Çünkü uyku hem iş hayatınızdaki başarıya Hem de sosyal ilişkilerinizi önemli derecede etkiler. Fakat sağlıklı uykunun faydalarını bilmenize rağmen hala bir türlü uyku uyuyamıyorsanız aşağıda sayacağımız kuralları mutlaka dikkat etmelisiniz. İşte kaliteli ve güzel bir uyku uyumanın 5 altın kuralı;

1-Kafeini kesin

Her Sabah uyanır uyanmaz kahve içiyorsanız ya da gün içerisinde kahve içmeden duramıyoruz sanız kötü haber. Çünkü Kafein gibi uyarıcılar hayat içerisinde ciddi anlamda önem taşıyor. Sadece kahve içerisinde değil yemek sırasında için hangi Gazlı içeceklerin içerisinde de Kafein bulunuyor. Eğer iyi bir uyku uyumak istiyorsanız özellikle saat üçten sonra kahve tüketmeyi kesmelisiniz. Bu saate kadar kahve içebilirsiniz Ancak bu saatten sonra Kahve içmeye keserseniz kafeinin uykunuzu olumsuz etkilemesinin de önüne geçersiniz.

2-Yatmadan 2 saat önce hayatınızdan tüm ekranları çıkarın

Teknoloji çağında bunun çok zor olduğunu biliyoruz. Fakat gerçekten kaliteli ve güzel bir uyku uyumak istiyorsanız yatmadan en az 2 saat önce televizyondan tablete, bilgisayardan telefona her türlü mavi ışık yayan elektronik aletle ilişkinizi kesmemiz gerekiyor. Bunun yerine daha dinlendirici aktiviteler yapabilir Belki de kitap okuyabilirsiniz.

3-Yatak odanıza iş taşımayın

Yatak odanı Sizin çalışacağınız ortam değil. Bu nedenle asla yatak odasına iş çalış taşımayın ve sadece uyuyun. İş taşımayın derken telefonlarından maillerinizi bile kontrol etmemeyi kastediyoruz. Çünkü yatak içerisinde farklı şeylerle uğraşmak beyninize farklısın yerler gitmesine neden olur Bu da kafa karıştırır.

4-Uyku düzenine bağlı kalın

Herkesin vücudunun kendine has bir saat de bulunmuyor. Vücut hava karardıktan sonra melatonin üretmeye başlar ve uykuya hazırlanır. Bu nedenle Her gün aynı saatte uykuya dalmaya Özen göstermek gerekir. Zaman içerisinde vücut saatini bu düzene alışır ve siz Farkına bile varmadan vücut kendini uykuya hazırlar.

5-Egzersiz yapın

Yoğun spor yapmamıza gerek yok. Günde sadece 10 dakikanızı bile ayırarak egzersiz yapmak sizi daha iyi bir uykuya hazırlayacaktır. Gün içerisinde 10 dakika boyunca bisiklete binebilir, koşabilir ya da basit egzersizler yapabilirsiniz. Kısa süre içerisinde uyku kalitenizin ne kadar arttığını göreceksiniz.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir