Kötü Nefes Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Kötü Nefes Kokusundan Kurtulmanın Yolları

985 görüntülenme

Kötü ağız kokusu hem sosyal stres unsuru hem de önemli bir sağlık sorunudur. Peki, insanın nefesi neden kötü kokar? Kötü nefes kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusu için doğal çözüm önerileri var mıdır? İşte ağız kokusunda işinize yarayacak çok önemli doğal çözüm önerileri.

Hem sosyal bir stres unsuru olan kötü ağız kokusu hem de sağlıklı ters giden bir şeyler olduğuna işaret eder. Tabii ki sarımsak, soğan, sigara, alkol kahve gibi unsurlarda kötü nefes kokusuna neden olabilir. Fakat biz sizlere kronik ağız kokusu olarak nitelendiren ve sağlığı ilgilendiren boyutundan bahsetmek istiyoruz. Kötü nefes sorununu birçok kişi yaşasa da bu konuyu konuşup çözüm bulmak konusunda biraz çekingen kalır.

Peki, nefesimiz neden kokar kötü ağız kokusu neden olur? Vücudunuz sağlıklıysa kronik ağız kokusu sorunu yaşamazsınız. Aynı Yorgunluk ve baş ağrısı gibi kötü nefes kokusu da vücudun Aslında büyük bir sorun olduğuna işaret etmesinin bir yoludur. Genellikle ciddiye alınmayan kötü ağız kokuları Yapılan araştırmalar sonucunda kötüye giden sağlığın bir göstergesi olduğunu ortaya koymuştur.

Kötü Nefes Kokusundan Kurtulmak için Doğal Çözüm Önerileri

Bugün sizlere kötü nefes kokusu oluşumuna önleyecek ya da şiddetini azaltmaya yardımcı olacak Bazı kolay doğal çözüm önerilerinden bahsedeceğiz.

Tuzlu Su Durulama:

Boğazda ve ağızda bakterilerin birikmesine önlemek için tuzlu su ile durulama oldukça önemli bir yöntemdir. Asidik özelliği bulunan tuz kötü nefeste neden olan mikropların büyümesine neden olabilecek alkali ortamı dengeler.

Fermente Gıdalar:

Fermente gıdalar daha fazla tüketmek kötü bir nefeste neden olabilecek Maya ve diğer bakterilerle savaşan sağlıklı bir bağırsak florasının korunmasına yardımcı olur. Siz de bol miktarda Fermente ve taze gıda ile sağlıklı bir diyette başlayabilirsiniz.

Yağ Çekme:

Eski bir Ayurvedik uygulama olan yağ çekilmesi toksinleri ağızdan çeker ve bir gecede biriken ölü hücreleri yok eder. Bunu yapmak için 2 çay kaşığı kadar 2 çay kaşığı fraksiyone organik hindistancevizi yağını ağzınıza koyun ve ağzımızda yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca bu yağı çalkalayın. Fakat bu işlemi yaparken yağın boğazımızın arkası ile temas etmesine izin vermeyin. İşlemi tamamladıktan sonra dişlerinizi Normalde olduğu gibi fırçalayabilirsiniz.

Lif:

Kötü nefes kokusuna neden olan zararlı toksinleri vücuttan atmak için daha fazla lif tüketebilirsiniz. Özellikle portakal, avokado, tatlı patates havuç, yulaf ve badem gibi lif oranı yüksek besinler ile beslenmeli sınıf.

Karbonat:

Az miktarda karbonatı diş macununuzu ekleyerek ya da kendi diş macununuzu karbonat ile yaparak hem dişlerinizi beyaz tutabilir hem de ağızdaki ph değerini değiştirebilirsiniz.

Dili Fırçalama:

İnatçı bakterilerden kurtulmak için dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamak da yarar var.

Bitkiler:

Rezene, zerdeçal, zencefil ve karabiber gibi bitkilerle sindirim fonksiyonunu güçlendirmek mümkündür. Yemeklerden 20 dakika önce bir bardak zencefil çayı içerek sindirime yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda Karanfil çiğneme de kötü nefesi rahatlatmak için iyi bir yoldur.

Su Tüket:

Kötü nefes kokusundan kurtulmak için bol su içmek de faydalıdır. Ağızda istenmeyen bakterilerin büyümesine engel olmak için yeşil çay tüketebilir aynı zamanda onun güçlü antioksidan özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Aloe Vera:

Hem antifungal hem de antibakteriyel özellikleri bulunan aloe vera bakteri ölmek öldürmek ve ağzınızı taze tutup harika kokular yaymak için birebirdir. Ağzınızı %100 Aloe Vera suyu ile çalkalamanın durumunda kötü nefesten kurtulabilirsiniz.

Yine de kronik olarak devam eden bir ağız kokusu sorununuz varsa Doktora başvurmanızda yarar var.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir