Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Bakım Maskeleri

Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Bakım Maskeleri

1109 görüntülenme

Cildin daha uzun süre genç kalması için her zaman nemli olması önemli. Cildin nem oranı korunması için de ihtiyaç duyduğu bakımı özenli ve doğru bir şekilde yapmazsa yarar var. Peki, kuru cilt tipi olan var evde bakım yapabilir mi? evde doğal yöntemlerle hazırlanan nemlendiriciler var mı? Bütün bu soruların yanıtı yazımızda sizleri bekliyor…

Cilt doğru bakım yapılmadığı ya da bazı dış etkenler nedeniyle hızlan evini değiştirebilir ve kaşıntılı deri ya da kızaran deri sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Nemlendiriciler, cildi nemlendirmek için gerekli olan temel bileşenlerden biridir. Bunun için kozmetik mağazalarında satılan yüzlerce çeşit ürün bulmak mümkün. Hücreler arasında oluşan boşlukları dolduran nemlendiriciler cilt yüzeyini pürüzsüz hale getirir ve cildi nemlendirmek için havadaki nemi çeker. Cildi su kaybından korunmak için ek olarak kullanılabilecek bazı ürünler vardır. Bunlarda cilt üzerinde ince ve nefes alabilen bir tabaka oluştururlar.

Özellikle kuru cilt sorunu yaşayanlar için cildin her zaman nemli ve daha uygun süre genç kalması için ihtiyacı olan nemi veren bileşenler doğal yollarla da elde edilebilir. Her evde bulunan doğal çözüm ortakları sayesinde kuru ciltler için harika nemlendirici maskeler hazırlayabilirsiniz. Evde yapılabilecek yöntemler de çeşitlilik oldukça boldur ama biz sizler için en kolay bulunan ürünlerle hazırlayabileceğiniz doğal nemlendiricileri aşağıda listeledik.

Kuru Ciltler için Doğal Nemlendirici Tarifleri

Aloe Vera:

Her derde deva aloe vera jeli Yanıklar için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Cildi yatıştırma özelliği bulunan aloe vera jeli aynı zamanda cildi nemlendirir sivilcelerin büyümesini Önler ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olur. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan aloe vera jelini isterseniz satın alabilir isterseniz de bu bitkiye evde kendiniz Yetiştirerek elde edebilirsiniz.

Argan Yağı:

Cildi nemlendirme ve beslenme özelliğine sahip olan Argan yağı da cilt iltihaplarına karşı oldukça etkilidir. Bu Özellikleri sayesinde ciltte oluşan enfeksiyonları temizleyen Argan yağı aynı zamanda yara iyileşmesinde hızlandırır. Yine güneş hatalarından cildi koruyan argan yağı anti-aging etkisi yaparak yaşlanma belirtilerini geciktirir. Tabii ki bütün bitkilerden yararlanabilmek için doğal yollarla elde edilmiş argan yağı bulmak önemlidir.

Avokado Yağı:

Avokado oldukça zengindir e vitamini kaynağı aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Sağlıklı cilt bakımının anahtarı olan avokado yağı zengin ve yararlı asitler içerir. Avokado yağı çatlamış girdi beslemek ve nemlendirmek için birebirdir. Güneş hasarından cildi koruyan avokado yağı kaşıntıya dindirir ve cildin kolajen üretimini artırır.

Balmumu:

Kozmetik mağazalarından aldığınız bir nemlendirici gibi cilde uygulanması durumunda nemi çeken Balmumu, aynı zamanda cilt için koruyucu bir bariyer oluşturur.

Kakao yağı:

Özellikle bronzluk özelliğinden çok sık yararlanılan Kakao yağı aynı zamanda güçlü bir nemlendiricidir. Bu yağı pürüzsüz ve aromatik bir kıvama getirerek bildiğimiz için harika bir nemlendirici elde edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı:

Yine kadınların bronzlaştırma özelliği nedeniyle çok sık tercih ettiğin Hindistan cevizi yağı, Sivilcelerden muzdarip olanlar için harika bir kurtarıcıdır. Cilt iltihaplarını hafifletme özelliğine sahip olan Hindistan cevizi yağı, cilt yüzeyini nemlendirir. E vitamini bakımından zengin olan Hindistan cevizi yalanı isterseniz Tatlı badem yağı ile birleştirerek etkilerini yüzde 65 oranında arttırabilirsiniz.

Bal:

Kuru ciltler için harika bir balsam olan balı aynı zamanda yara tedavisinde de kullanabilirsiniz. A ve B vitaminleri bakımından zengin olan aynı zamanda içerisinde mineral de barındıran Bal, iyileştirici ve besleyicidir.

Jojoba Yağı:

Yapısal olarak bildim doğal sabun buna benzer özellikleri gösteren jojoba yağı, cilt tarafından kolay emilme özelliğine sahiptir. İçeriğinde bulunan E vitamini ve B vitaminleri gibi cilt dostu bileşenler sayesinde jojoba yağı, Ciltteki aşırı yağ üretimini de engelleme özelliğine sahiptir.

Mango Yağı:

Mango yağı cildi yağlanma etkisi bırakmadan derinlemesine nemlendirir. Hassas cilt tipine sahip olanların bile her gün kullanabilecekleri yüksek biri nem içeriğine sahip olan Mango yağı, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cilt üzerinde oluşan ince çizgi ve kırışıklıkların azaltılmasında da oldukça etkilidir. Bütün bu özellikleri sayesinde Mango yağı cilt yüzeyinin dolmasına ve Tahriş olmuş yaraların hafiflemesine yardımcı olur.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir