Makyaj Malzemelerinin İçinde Bulunmaması Gereken 5 Zararlı Kimyasal

Makyaj Malzemelerinin İçinde Bulunmaması Gereken 5 Zararlı Kimyasal

1049 görüntülenme

Kadınlar güzelleşmek için öncelikle makyajı başvuruyor. Geçmiş yıllara göre özellikle son beş altı yıldır makyaj konusu çok daha profesyonel hale geldi. Kadınlar kullandıkları makyaj ürünlerine çok daha dikkat ediyor ve daha marka ürünleri tercih etmeye yöneliyor. Talep bu kadar fazla olunca daha makyaj markaları ve kullanılan ürünler konusunda da artış oluyor. Tabii ki Makyajın Dünyası rengârenk ve çok güzel ama güzel olayım derken sağlıktan da ödün vermemek gerekiyor. Makyaj malzemesi alışverişi yaparken bir takım kurallara dikkat etmenizde yarar var.

Özellikle alerjik bünyelerde makyaj malzemeleri içerisinde kullanılan bazı hammaddeler alerjiye neden olabiliyor. Sadece alerjik bünyelerde iyi diş sağlığımız ve genel sağlığınız için mutlaka makyaj malzemelerinizin içeriğine dikkat etmeniz gerekiyor. O halde gelin makyaj malzemelerini içerisinde olmaması gereken kimyasallara Birlikte bakalım…

1) Ftalat:

Özellikle plastik malzemeleri elastikiyeti artırmak için kullanılan bu kimyasal, birçok ambalaj malzemesinde görülmektedir. Bu kimyasal günümüzde yapılan incelemelerde bazı oje ve esansı içeren makyaj malzemeleri içerisinde de tespit edilmiştir. Ftalat her ne kadar ülkemizde yasaklanmış olsa da makyaj malzemelerini konusunda kutusundan sitesinden alışveriş yapmayı tercih ediyorsanız ürünün içeriğinde maddenin olmamasına dikkat etmelisiniz.

2) Alüminyum:

Alüminyum da son zamanlarda çok sık duyduğumuz malzemelerden bir tanesi. Vücutta biriken alüminyum ağır metal zehirlenmesi ve Alzheimer gibi hastalıklara neden olabiliyor. Makyaj malzemelerinizi içerik kontrolü yaparken mutlaka alüminyum olup olmadığına da bakın.

3) Parfüm:

Sizin de direkt olarak parfüm sıkmak oldukça zararlı. Bu nedenle cildinize tüm gün boyunca parfümü sürmek ve bu şekilde dolaşmak hiç Doğru bir hareket değil. Eğer makyaj malzemelerinin içeriğinde de parfüm varsa cildinizde akne veya sivilce başta olmak üzere ciddi iritasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle yüzünüzün tamamını uyguladığınız allık, Fondoten ve pudra gibi ürünlerin içerisinde parfüm olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

4) İzopropil Alkol:

Dinlen veya dengesini bozan alkollerden de uzak durmamız gerekiyor. Aldığınız makyaj malzemelerinin içerisinde izopropil alkol bulunuyor olsa mutlaka o makyaj malzemelerinden uzak durun.

5) Petrolatum:

petrolatum neredeyse bir vücudun ana hammaddesi olarak bilinmektedir. Petrol türevi bir hammadde olan Petrolatum, sağlık için büyük tehlike demektir. Çünkü birçok kadın dudaklarındaki ruj yer. Bu durumu da göz önünde bulundurarak mutlaka özellikleri üç tercihlerinizi bitkisel içerikli ürünlerden yana kullanmanızda yarar var.

Yukarıda saydığımız buna ham maddelerin yanı sıra Kozmetik ürünlerinin içerisinde Birçok kimyasal hammadde olduğunu unutmamamız da ve bu kimyasalların çoğunun sentetik olduğunu hatırlamanız da yarar var. Özellikle Cildi çok hassas olan kişilerin bu ürünlerden kesinlikle uzak durması ve sadece bitkisel içerikli ürünler tercih etmesi gerekir. Eğer Cildiniz çok hassas ve alerjik seni mutlaka bir dermatolog ile görüşüp daha sonra makyaj malzemesi kullanmanızda yarar var.

Hem Türkiye'de hem de yurtdışında yapacağınız makyaj alışverişleriniz konusunda Yukarıdaki kriterlere dikkat etmeniz durumunda sağlığınızı biraz daha korumuş olursunuz. Fakat makyaj ürünlerini seçerken birçok Hammaddeyi tanımadığınız için nasıl bir seçim yapacağınız konusunda yanılabilirsiniz. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız ve cildinizde Hassa başta da belirttiğimiz gibi mutlaka bir uzman yardımı almanız da yarar var.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir