Menepoz İçin Etkili Olan Doğal Yağlar

Menepoz İçin Etkili Olan Doğal Yağlar

1056 görüntülenme

Kadınların hayatındaki en önemli kilometre taşı menopoz dönemi diyebiliriz. Kadınlarda menopoz dönemi ile birlikte ateş basması terleme uykusuzluk gibi belirtiler ortaya çıkar ve hatta bu belirtiler günlük yaşamak satacak kadar rahatsız edici hale gelebilir. Menopoz dönemine giren kadınlar bu sene sorunlarla Baş edebilmek için bitki ve yağların doğal gücünden yararlanabilirler. Sizlere bugün menopozun etkilerini azaltacak doğal yağların listesini yapacağız.

Menopoz kadınların hayatında adet döngülerinin ve en önemlisi de doğurganlığın sona erdiğini gösteren oldukça önemli bir olaydır. Bazı kadınlarda otuzlu yaşlarda menopoz belirtileri ortaya çıkmaya başlarken bazı kadınlarda ise Kırklarelili yaşlara kadar belirtileri görülmez. Bir kadın 12 ay boyunca üst üste adet görmezse menopoza girmiş kabul edilir. İşte menopoz döneminde yardım alabileceğiniz doğal yağlar...

1- Adaçayı Yağı:

Menopozun en bilinen ses tonlarından olan sıcak basması ve anksiyete gibi belirtileri Adaçayı yağı ile azaltabilirsiniz. Aynı zamanda Adaçayı yağı gece terlemesinin yoğunluğunu ve adet kurallarına azaltabilir. Adaçayı yağı ile bu halini yükseltebilir hormonları düzenleyebilir ve depresyonla mücadele edebilirsiniz.

2- Papatya Yağı:

Sıcak basmalarına ve stresi azaltmak için papatyadan yardım alabilirsiniz. Mısırlılar döneminde papatya yağının soğutma etkisinin yanı sıra yatıştırıcı özelliği de kullanılmaktaydı. Sinirlilik halini alması için isterseniz papatya yoluna Adaçayı yağı ile birlikte kullanabilirsiniz.

3- Nane Yağı:

Serinleten canlandıran ve insanın modunu yükselten nane yağı sıcak basması ya da gece terlemesi aniden vurduğunda vücudun derinlemesine yardım eder. Cilt tarafından doğal bir şekilde Eminem bu ya vücuda serin hissi yayar. Aynı zamanda menopozla ilgili yaygın bir problem olan yorgunlukla mücadele etmek için de tercih edilebilir. Çünkü menopoz döneminde kadınların büyük çoğunluğu günlük işlerini zorlaştıracak büyük yorgunluklar yaşayabilirler.

4. Limon Yağı:

Hem vücuda hem de Zihni serinletici bir etki sağlayan limon yağı menopoz semptomları ile mücadelede de etkilidir. Konsantrasyonunuzu ve odaklanmanın artması için yorgunluk ya da beyin Sisi ortaya çıkması durumunda evde ya da ofiste kokunun yayılması size çok iyi gelecektir. Menopoz döneminde sinirlilik hali de çok sık görüldüğü için limon ruh halimizi yükseltmeye ve kaygılarımızın azalmasına yardım eder.

5. Kekik Yağı:

Dünya üzerindeki en güçlü antioksidanlardan biri olan kekik yağı antik çağlardan bu yana tıbbi malzeme olarak kullanılır. Kekik yağı sayesinde başta sinir sistemi olmak üzere vücudun birçok sistemini destekleyebilirsiniz. Ayrıca kekik yağı menopozal semptomlarla mücadelede hormonları dengelemek için kullanılan en iyi yağlardan biri olarak kabul edilmektedir.

6. Lavanta Yağı:

Rahatlama ve sakinliği teşvik eden lavanta yağı aynı zamanda menopozun en sinir bozucu etkilerinden biri olan uykusuzluktan etkilenen kişiler için bu halini yükseltmek ve kaliteli bir uyku sağlamak konusunda ünlüdür. Bu konuda araştırma yapan Uzmanlar lavanta yağının vücudu yeterince sakinleştir dini ve bu sayede hormon seviyelerinin doğal dengesinde kalmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Nemlendirici içerisine 5-10 damla lavanta yağı ekleyerek hem kokusundan hem de duygusal denge için faydalarından yararlanabilirsiniz.

7- Selvi Yağı:

Eğer menopoz döneminde şişkinlik ya da sıvı tutmak gibi bir sorun yaşıyorsanız mükemmel bir Detoks imkanı size Selvi yağı ile gelecektir. Selvi yağı aynı zamanda sinir sisteminde sakinleştirici etki yapar ve hormonal dengenin geliştirilmesine yardım eder.

Not: Burada sizlere tavsiye ettiğimiz yağlar tamamen bizim tavsiyelerimizdir. Menopoz durumunda çok ciddi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir doktordan yardım almanız gerekir.

İlgili Etiketler: Kadınsal Sağlık Sorunları

0 Yorumİlginizi Çekebilir