Mide Ekşimesi İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Mide Ekşimesi İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

1022 görüntülenme

Mide ekşimesi vardı Hiç nedeniyle mide yanması olarak da tanımlanabilir. Peki, mide ekşimesi neden olur? Evde mide ekşimesi tedavisi için uygulanabilecek doğal yöntemler var mıdır? İşte mide ekşimesi durumu da yapılabilecek olan doğal yöntemler.

Genellikle ileri yaşlarda Hemen hemen herkes de görülen mide ekşimesi önemli rahatsızlıklardan biridir. Mide yanması sorunu genellikle tüketilen besinler eve beslenme düzenine bağlı olarak genç yaşlarda da görülen.

Mide Ekşimesi Neden Olur?

Genellikle bir yemeği takip eden ve rahatsız edici yanma hissi olarak adlandırılan mide ekşimesi mide asitlerinin yemek borusundan geri dönmesi sonucu ortaya çıkar. Mide yanmasının ilk nedenleri arasında düzensiz ve sağlıksız beslenme, çok fazla yemek yeme, yemekten sonra Hemen uyuma gösterilebilir. Mide asidinin salgılanmasını sağlayan her şey mide ekşimesine neden olabilir ve tek başına stres bile mide ekşimesi nedenidir. Aynı zamanda safra kesesi iltihabı, ülser, Reflü ve gastrit mide ekşimesine neden olan başlıca sebeplerdendir. Kadınlarda hamilelik döneminde mide ekşimesi neden çok fazla şikayetçi olan da vardır. Peki, Mide ekşimesini dan kurtulmak için evde uygulanabilecek doğal çözüm yöntemleri nelerdir?

Mide Ekşimesi için Evde Doğal Çözüm Önerileri

Eğer sık sık mide ekşimesi rahatsızlığı yaşıyorsanız beslenme düzeninizi değiştirmeniz deve daha hafif yiyecekler tüketmeniz de yarar var. Mide ekşimesi konusunda alınabilecek başlıca önlemler tetikleyici yiyeceklerden kaçınmak, daha küçük porsiyonlar tüketmek olabilir. Özellikle yağlı ve kızartılmış yiyecekleri minimum düzeyde tutmak önemlidir. Mide ekşimesine evde uygulayabileceğiniz doğal çözümler ise şekildedir;

Elma Sirkesi

Elma sirkesi hemen hemen her derde deva ve mide ekşimesi için en çok kullanılan doğal çözümlerden biridir. Mide ekşimesi bazı durumlarda mide asidinin aksine çok az mide asidi nedeniyle de kaynaklanabilir. Midenin yeterince asit üretememesi durumunda sindirimi engelliler. Elma sirkesi bu durumda asit seviyesini düzenleyerek mide ekşimesi semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Yapmanız gereken şey 250 mililitre suyun içine bir çorba kaşığı elma sirkesi eklemek ve içmek.

Tarçın

Bu konuda yapılmış bilimsel bir çalışma olmasa da bazı araştırmacılar tarçının yemeği takiben yanmayı azalttığını söylemektedir. Tarçın aynı zamanda kan şekerinin yükselmesini de engeller. 250 mililitre suyun içerisine yarım tatlı kaşığı tarçın koyun ve 15 dakika demlendikten sonra için.

Nane Yağı

Faydaları nedeniyle birçok alanda kullanılan nane yağı hazımsızlık, Tahrişe neden olan bağırsak sendromu ve reflüsünün tonlarının yapıştırılması konusunda yardımcı olur. Ancak nane yağı neden olabileceği için içmek yerine teneffüs etmek gerekir. Birkaç damla Nane yağını bir buhar difüzörne koyun ve daha sonra derin bir nefes alın.

Limon

Oldukça asidik olanı limon suyu tüketildiğinde vücut üzerinde alkalize edici bir etkiye sahiptir. Bire 8 oranında normal su ile limon suyunu karıştırın ve yemekten 20 dakika önce tüketin.

Papatya Çayı

2006 yılında Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre mide asidine karşı papatya çayı da yardımcı olabilir.

Elma

Yapılan araştırmalara göre elmanın midede daha alkali bir ortam yaratmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Bir elma yiyerek mide yanmasına önleyebilir ya da büyük bir öğünün ardından tatlı olarak elma tüketebilirsiniz.

Karbonat

En iyi Doğal asitlerden biri olan karbonat geçici olarak mide ekşimesini hafifletir. Yarım çay kaşığı karbonatı 250 mililitre suyun içerisine karıştırın ve için. Fakat tansiyon sorunu olanlar ve sık mide ekşimesi sorunu yaşayanlar Bu karışımı tüketmesin.

Zerdeçal

Uzun süredir vücuttaki oksidatif stresin asit reflüsünde aktif rol oynadığı bilinir. Zerdeçalın içerisinde bulunan Curcumin’in mide ekşimesi semptomların azaltmak konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir.

Badem

Yüksek yağ içeren badem mide asidini etkisizleştirmek konusunda uzmandır. Eğer mide ekşimesinin ilk belirtilerini görmeye başladığınız da küçük bir avuç badem yerseniz semptomların kısa süre içerisinde ortadan kalktığını göreceksiniz.

Tabii ki bunlar tamamen önerilir ve mide ekşimesi gibi Düzenli bir sorununuz varsa Doktora başvurmanızda yarar vardır.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir