Nane Yaprakları ile Sivilce İzlerinden Kurtulun

Nane Yaprakları ile Sivilce İzlerinden Kurtulun

1170 görüntülenme

Genelde yaz içeceklerinin ya da detoks içeceklerini içerisinde bol bol görmeye alıştığımız kutsadığı nane yaprakları altında cilt bakımı için de çok işimize yarıyor. Güzellik ve cilt bakımı için oldukça geniş imkanlar sunan nane yaprakları özellikle sivilce ve sivilce izlerinden kurtulmak için.

Bugün sizlere cilt bakımında nane yapraklarını nasıl kullanacağınıza dair ipuçları vereceğiz. İşte nane yapraklarıyla yapabileceğiniz cilt maskesi tarifleri;

Nane Yaprakları Sivilcelere Nasıl Etki Eder?

Sivilce tedavisinde kullanılan Salisilik asit nane yapraklarının içerisinde bol miktarda vardır. Bahsettiğimiz Bu asit anti-inflamatuvar özellikler gösterir özellikle tıkalı gözeneklerin açılmasını da oldukça etkilidir. Zaten kullandığımız birçok cilt temizlik ürünü ve peeling içerisinde de bu asiti bulmak mümkündür. Nane yapraklarını cilt için diğer faydalarını sayacak olursak;

  • Serbest radikallere karşı savaş açar
  • Ciltteki mikrop aktivitelerinin azalmasını sağlar
  • Sivilce izlerinin tedavisinde etkilidir
  • Ciltteki bakteri gelişimine engel olur
  • Cildi temiz ve yumuşak tutar

Sivilce İzleri İçin Nane Maskesi Tarifi

Nane Yaprağı Macunu

Birkaç damla suyun içerisinde 10-15 nane yaprağını güzelce ezin. Daha sonra ortaya macun kıvamında bir maske çıkacaktır. Yüzünüzde sivilce olan bölgeye bu macunu sürerek kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra da temiz suyla durulayın. Bu maskeyi günlük olarak uygulayabilir bu sayede cildinizdeki akneye sebep olan bakterilerden kurtulabilirsiniz. Bu maske sadece akneler için değil aynı zamanda sivilce izleri için de etkiledi.

Nane Yaprakları ve Bal

Bir çay kaşığı kadar organik bal ve 10-15 iyice ezilmiş nane yaprağını karıştırın. Karışımı daha sonra sivilce sorunu yaşadığınız bölgeye uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Günlük olarak uygulayabileceğiniz bu maskeyi Özellikle kuru cilde olanlar tercih etmeli. Hem nane yapraklarından hem de balda bulunan antibakteriyel özellikler sayesinde sivilceleriniz kısa sürede yok olacak aynı zamanda Balın nem özelliği sayesinde cildiniz nemlenecektir.

Nane ve Gül Suyu

Bir çay kaşığı kadar Gül suyunu 10-15 nane yaprağını ezerek içerisine ekleyin. Daha sonra sorunlu bölgenize bu karışma uygulayın ve 30 dakika beklettikten sonra su ile durulayın. Cildinizdeki sivilce sorunu yok olana kadar bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz. Doğal bir cilt bakım ürünü olan Gülsuyu cildin pH dengesinin korunmasını sağlar ve aynı zamanda cildi nemli ve yumuşak tutar.

Nane ve Yulaf Maskesi

Bir yemek kaşığı yulaf ve 10 - 15 adet nane yaprağını blendırdan geçirin. Daha sonra bir kabın içerisine aldığınız bu karışıma bir yemek kaşığı Salatalık suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu karışımı haftada 3 defa cildinize uygulayabilirsiniz. Bu karışım sayesinde fazla yağlar ve bakteriler yok olacak aynı zamanda cildiniz yenilenecektir.

Nane, Zeytin ve Limon Suyu

Güzelce ezdiğiniz 15 - 20 nane yaprağını yarım çay kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın. Daha sonra karışımın içerisine biraz su ekleyin ve karıştı iyice karıştırdıktan sonra bu macunu temiz yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar yüzünüze bu Macun mesaj yapılmaya cildin iyice macunu emmesini sağlayın. Daha sonra ise ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı haftada 3 defa yapabilirsiniz. Bütün cilt tiplerine uygun olan bu uygulama aknelere sebep olan bakterileri yok eder.

Nane ve Kil Maskesi

Nane yapraklarını iyice ezin ve macun kıvamına getirin. Daha sonra içerisinde bir yemek kaşığı kil ile aynı miktarda yoğurt ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra maskeyi cildinize uygulayın. Maske'nin kurumasını bekledikten sonra cildinize ıslak bir havlu ile temizleyin. Birçok peeling ürününün içerisinde kilo olduğunu biliyorsunuz. Bu maske dedi ki cildimiz için peeling etkisi yapar. Bu etki sayesinde cildinizdeki kediler ve fazla yağ temizlenir. Yoğurt ve nane yaprakları ise cildinizdeki bakterilerin üremesini sağlar ve cebinizde besleyerek parlatır.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir