Pirinç Suyu ile Saç ve Cilt Bakımı Önerileri

Pirinç Suyu ile Saç ve Cilt Bakımı Önerileri

1198 görüntülenme

Başta sivilce olmak üzere birçok cin sorunundan kurtulup pürüzsüz bir cilde kavuşmak için pirinç suyundan yardım alabilirsiniz. Pirinç suyu sadece cilt üzerinde değil aynı zamanda canlı ve yumuşak saçlara sahip olmak konusunda da oldukça etkili. Peki, fermente pirinç suyu nasıl hazırlanır? Saça ve cilde pirinç suyunun faydaları nelerdir? İşte pirinç suyunun faydaları ve kullanım önerileri…

Bundan sonra Pilav yaparken pirinç suyunu almayacaksınız. Çünkü pirinç suyu cildi ve saçları güzelleştirmek için kullanabileceğiniz En etkili ve en ucuz malzemelerden biri. Asya ülkelerinde yüzyıllar boyu cildin genç görünümünü korumak, sağlıklı ve daha uzun saçlara kavuşmak için çok kullanılan pirinç suyunu Artık siz de kullanmaya başlayacaksınız.

Anti-inflamatuar özellikler içeren pirinç suyu aynı zamanda ferulik asit ve güçlü bir antioksidan olan allantoin da içerir. Bunun yanı sıra pirinç suyunun içerisinde cilt ve saç için gerekli olan vitamin mineral ve Amino asitler bulunur. İçerisinde bu kadar yararlı bileşen bulunan pirinç suyunu nasıl değerlendirebiliriz? İşte saç ve cilt bakımında kullanabileceğiniz pirinç suyunu hazırlama konusunda öneriler...

Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır?

Güzellik rutininin bir parçası haline getirmek isteyeceğiniz pirinç suyunu hazırlamak için birkaç farklı yöntem bulunuyor. Elinizin altında nasıl bir pirinç varsa onu kullanabilir harika tarifler hazırlayabilirsiniz.

1- Pirinç suyu hazırlamak için hızlı yöntem:

Bir bardak su ile pirinci durulayarak Kkir ve pisliklerden tamamen temizleyin. Bu işlemi yaparken içme suyu kullanmaya Özen gösterin.

Daha sonra bir kabın içerisinde pirinci koyun ve yine temiz suyu üzerine ekleyerek 30 dakika kadar bu şekilde bekledim. Bu bekleme süresi sırasında pirincin içerisinde bulunan bütün vitamin ve mineraller suya geçecektir. Ara sıra hafif bir şekilde pirince ellerinizle oluşturun ve karıştırın. Daha sonra pirinç suyunu süzerek temiz bir kabın içerisine alın. İşte pirinç suyu kullanım için hazır.

2- Fermente pirinç suyu hazırlama yöntemi:

Bir bardak su ile pirinci önce doğrulayarak tamamen temizleyin. Daha sonra pirincin üzerine yeniden su ekleyin ve 15 - 20 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra suyunu süzüp bir kenara alın. Eğer haftada birkaç defa pilav yapanlardan sanız her seferinde suyu bu şekilde ayırarak saçlarınızı durulamak için yeterli miktarda su elde edebilirsiniz. bir iki gün süreyle pirinç suyunu oda sıcaklığında bekle etmeniz durumunda hafifçe ekşi olacak ve fermantasyon başlayacaktır. Pirinç suyunun ekşimesinin hiç endişelenmeyin çünkü sarmanti olan pirinç suyu faydalı besin maddeleri içerir. iki gün boyunca oda sıcaklığında beklettiğiniz pirinç suyunun fermantasyon işlemini durdurmak için buzdolabına koymanız yeterli olacaktır. Eğer bu suyun kötü koku canlı düşünürseniz birkaç damla uçucu yağ ekleyerek saçlarınızın daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise ferman tapuyu oldukça güçlüdür bu nedenle kullanmadan önce bir veya iki bardak ılık su ile seyran etmeniz gerekir.

Pirinç Suyu Nasıl Kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden biri ile pirinç suyunu hazırladıktan sonra cildinizdeki iltihaplanmayı ve kızarıklığı önlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca pirinç suyu sivilcenin iyileşmesine ve salgının kızarıklığının azalmasına yardım eder. Cilt sorunlarını iyileştirmek için pirinç suyu kullanmak istiyorsanız pamuklu bir bez ya da pamuk pirinç suyuna batırın ve sorumlu bölgeleri bununla silin. Cilt lekelerinden kurtulmak için kullanacağınız pirinç suyu yöntemi ise yine aynı şekildedir.

Başta da söylediğimiz gibi pirinç suyu hem saç sağlığı hem de cilt sağlığı için oldukça önemli. Saç sorunlarını gidermek ve saçların daha hızlı uzamasını sağlamak yerine saçlarınızı sadece suyla değil pirinç suyu ile durulamaya özen gösterin. Saçlarınızı normal yıkama rutininde yıkayın saç kreminizi de uyguladıktan sonra normal su yerine hazırladığınız pirinç suyu ile haftada 2 kez durulamayı özen gösterin.

Eğer hızlı saç uzatmak için pirinç suyu kullanmak istiyorsanız daha önce sizlere tarifini verdiğimiz fermantasyonu pirinç suyu yöntemini takip etmeniz ve içerisinde birkaç damla biberiye ya da lavanta esansiyel yağ eklemeniz yeterli olacaktır. İsterseniz normal şampuanlama aşamasında da bu yöntemi kullanabilirsiniz. Daha sonra sizlere pirinç suyu ile bakım önerileri vermeye devam edeceğiz.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir