Saç Düzleştirmek Saçlarınıza Büyük Zarar Veriyor

Saç Düzleştirmek Saçlarınıza Büyük Zarar Veriyor

1026 görüntülenme

Akıcı ve dümdüz saçlara sahip olmak herkesin hayali ancak bunun için saçlarınızda çok iyi bakmanız ve onları çok iyi korumamız gerekir. Ne yazık ki o tercih ettiğimiz Saç düzleştirme cihazları saçları hızlı ve güzel bir şekilde düzleştirmeye sağlasa da uzun vadede büyük yan etkileri bulunuyor.

Son dönemlerde Kısa vadeli çözümler sundukları için saç düzleştiricileri oldukça popüler. Bunun yanı sıra Keratin bakımı ve Brezilya fönü gibi daha uzun süre dayanan tedavilerde mümkün.

Ancak bu tedaviler nedeniyle Saçlardaki bazı Bağlar kopuyor ve onlar yeni bir desenle yeniden birleşiyor. Kısacası Bu işlem sırasında saç önce güzelce temizleniyor daha sonra saça bir güçlendirme solüsyonu uygulanıyor. Solüsyon Bir süre saçı üzerinde bekledikten sonra ise saç bezleniyor ve yüksek ütüde dümdüz hale getiriliyor. 3-6 ay arasında dayanan bu uygulama saç tellerinin yeni yapılarını bu kadar süre korunmasına sağlıyor. Kısacası bu uygulama ile saçınızda su geçirmez bir katman oluşuyor. Bu bakımlardan istenilen düz sonucu almak mümkün ancak zararlı yan etkilerinde bilmek gerekiyor. İsterseniz bugün saç düzleştiricileri ve saç düzleştirme işlemlerini saçlarda oluşturduğu yan etkilere göz atalım.

Kronik Saç Dökülmesi

Her gün belli bir miktarda Saç döküyoruz ve bu estetik anlamda zarar vermiyor. Fakat bu yine de saçlarınızın sağlığının azalmaya başladığından bir işareti olarak görülüyor. Konik saç dökülmesi saç düzleştirmenin en önemli yan etkilerinden biridir. Çünkü bu işlem sırasında kullanılan ısı ve kimyasallar saç foliküllerinin zayıflamasına ve saçların kökten ayrılmasına neden oluyor. Zaman ilerledikçe de saçların bizi azalıyor ve saçlar dökülmeye başlıyor.

Sersemlik, Sulu Gözler ve Cilt Problemleri

Sert kimyasalları yapılan saç düzleştirme işlemleri sonucunda sersemlik, bulantı, ciltte kaşıntı ve gözlerde yanma ortaya çıkabilir. Saç derisinin yanı sıra gözlerde bu etkilerden zarar görebilir. Vücudun hassas organı olan cilt, hasar konusunda da oldukça meyillidir. Bu nedenle bu kimyasalların cildinize zarar verdiğini unutmakta yarar vardır.

Doğal Saç Dokusuna Hasar

Saç düzleştirme işlemi sırasında Disülfit ve amino asitler saçınıza katılırlar. Bu uygulamalar sırasında Aslında saç tellerini boyunca kırılır daha sonra yeniden inşa edilir. Fakat unutmayın ki bir süre sonra yıkadıkça bu yapıştırıcı etkisini kaybedecektir ve saçın doğal yapısı da çoktan bozulmuş olacaktır.

Aşırı Kuruluk

Birkaç ay boyunca saçları dümdüz tutan keratin düzleştirme tedavisinde en çok şikayet edilen konulardan biri birkaç yıkamanın ardından aşırı bir kurulu probleminin ortaya çıkmasıdır. Çünkü bu işlem sırasında toksinler saçlara kökünden ucuna kadar zarar verir ve saç derisi de giderek kurmaya başlar.

Kırık Uçlar

Eğer bu işlemin ardından bir defa saçınızda kırık görürseniz bunun devamının geleceğini de bilmeniz gerekiyor. Eğer saçlarınızı kestirmek istemiyorsanız aylarca süren bir süreçte kırıklardan kurtulmaya çalışmanız gerekecek. Üstelik bu kırıklar yüksek ısı nedeniyle Saç düzleştirme sırasında mutlaka olacak. Ayrıca bu yüksek ısı nedeniyle saçlarınızdaki doğal nem ortadan kalkacak ve kırılma süreci de hızlanacak.

Kepek

En kötü saç problemleri arasında yer alan kepek, sadece bir saat problemi olmasının dışarısı dışında karşıdan da görülebileceği için estetik sorunları da neden olabiliyor. Saç düzleştirme uygulamalarında kullanılan kimyasallar nedeniyle saçlarda kepeklenme süreci başlıyor.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir