Saçlara Özel Hindistan Cevizi Yağı ile Hazırlanan Tarifler

Saçlara Özel Hindistan Cevizi Yağı ile Hazırlanan Tarifler

1160 görüntülenme

Antioksidan bakımından Bir Hayli zengin olan Hindistan cevizi yağı güzellik konusunda da her derde deva. Genel zararlı kimyasallar barındırmayan Hindistan cevizi yağı saçlar için kullanıldığında sağlıklı bir şekilde saç derisinin destekliyor enfeksiyonları ve mantarları uzaklaştırıyor. Ayrıca saç uzamasına Hindistan cevizi yağının katkısı oldukça büyük.

Ünlü Kozmetik markalarının ürünlerini etiketlerini okumanız durumunda içerisinde Hindistan cevizi yağı olduğunu göreceksiniz. Fakat birçok kozmetik ürün üzerinde etkilerini çok az gösterirken Hindistan cevizi yağı Tek başına bile her derde deva olmaya devam ediyor. Saç ve cildimizde kalıcı seviyede zararlar görmek istemiyor ve doğal yöntemler denemek istiyorsanız organik şampuanlar ya da organik ürünler tercih etmenizde yarar var. Eğer siz de bu yönde düşünüyorsanız banyo dolabında mutlaka bir Hindistan cevizi yağı ekleyin.

Hindistan Cevizi Yağı Şampuanı

Bugün sizlere saç bakımı için kullanabileceğiniz Hindistan cevizi yağı ile hazırlanan tarifler vereceğiz. Bunlardan ilki ise Hindistan cevizi yağı şampuanı.

Malzemeler:

  • 1/3 bardak Hindistan cevizi sütü
  • 1 bardak sıvı doğal sabun
  • 50-60 damla sevdiğiniz bir yağ
  • 1/3 bardak Hindistan cevizi yağı

Çok düşük sıcaklıkta Hindistan cevizi yağı ve Hindistan cevizi sütünü birlikte eritin. Daha sonra sabun ile birlikte bu karışımı Bir şişeye boşaltın. 50 - 60 Damla kadar sevdiğiniz yağlardan ekledikten sonra şişeyi iyice sallayın. Yağ seçimi yaparken lavanta tane portakal limon otu biberiye ya da Adaçayı gibi yağlar tercih ederseniz saçlarınız için mükemmel olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Kremi

Şampuan hazırladığımıza göre Şimdi de güzel bir de hazırlayalım.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı E vitamini yağı
  • 2/3 bardak hindistan cevizi yağı
  • 10 damla yağ
  • 1 yemek kaşığı Jojoba yağı

Bir kase içerisinde bütün malzemeleri iyice karıştırın Ve pürüzsüz kremsi bir doku elde edin. Yukarıda hazırladığımız Hindistan cevizi yağı şampuanı ile duşta saçlarınızı iyice yıkadıktan sonra bir ya da iki çay kaşığı kadar kremle saçlarınızı pürüzsüz hale getirin. Krem saçlarınıza iyice nüfus ettikten sonra saçlarınızı durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi

Son olarak ise sizlere Hindistan cevizi yağı kullanarak hazırlayabileceğiniz güzel bir saç maskesi tarifi hazırladık.

Özellikle saç diplerinden başlayarak 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını Masaj yapacak şekilde saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Eğer saçlarınız fazla yıpranmış ve çok kuru ise saçlarınızda bu yağı bekletme süresine biraz uzatabilirsiniz. Çok hafif ve kolay emilen bir yağ olan Hindistan cevizi yağı gece boyu saçınızda da kalabilir bunda bir sakınca yoktur. Eğer saçlarınızı toplayıp bir duş bonesi takarak gece boyu bekletirseniz rahatlıkla bakımını yapabilirsiniz. Normal saçlar için Hindistan cevizi yağı ile Hazırladığınız bu saç maskesinin 30 dakika beklemesi yeterli olacaktır.

Not: Eğer saçlarınız boyalı ise Hindistan cevizi yağı kullanırken dikkat etmenizde yarar var. Çünkü Hindistan cevizi yağının renkleri soldurma gibi bir özelliği vardır Bu nedenle boyalı saçlar için çok uygun olmayabilir. Eğer Boyalı saçlara sahipseniz bir uzmana danışmadan Hindistan cevizi yağı kullanmayın.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir