Serotonin Salgısını Arttırarak Ruh Halini İyileştirmenin Yolları

Serotonin Salgısını Arttırarak Ruh Halini İyileştirmenin Yolları

922 görüntülenme

Beyinde bir kimyasal olan serotonin aynı zamanda ruh hali Üzerinde büyük etkilere sahip. Vücudun daha fazla serotonin üretmesine sağlamak için Triptofan adlı temel amino asidi içeren gıdaları mutlaka tüketmek gerekiyor. Yumurta, somon balığı, Çekirdekler ve ıspanak tüketmek serotonin doğal yollarla arttırmanın bir yolu.

Beyinde, bağırsaklarda, bağ dokularda ve kanda bulunan bir kimyasal olan serotonin, Kan damarlarının kasılması sağlayarak sinir sistemi boyunca bilginin aktarılmasını imkan veriyor. Beyin fonksiyonları ve genel sağlık için oldukça etkili olan serotonin insanlar tarafından pozitif ruh haliyle bağdaştırılır. Beyin oldukça karmaşık bir yapı olduğu için serotonin tam olarak nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla araştırma yapılması şart.

Fakat şu anda yapılan mevcut araştırmaları içerisinde serotonin düşüklüğünün ruh hali bozuklukları ile ilişkili olduğu belli. Serotonin eksikliği Depresyonda da önemli bir rol oynuyor. Ayrıca serotonin seviyesinin düşmesi beyin de hafıza problemlerine yol açabileceği gibi ruh hali bozukluklarına da neden olabiliyor. Özellikle daha önceden depresyon geçiren kişilerde düşük serotonin düzeyleri daha fazla olumsuz etkiye neden olabiliyor.

Serotonin ve Triptofan

Vücutta serotonin üretiminde kullanılan bir amino asit olan Triptofan, aynı zamanda beyin fonksiyonları için gerekli olan sağlıklı bir uykuya da olanak veriyor. Insan bedeni kendi kendine bu amino asidi üretilmediği için bazı besinlerden yardım almak gerekiyor. Ne yazık ki serotonin gıdalarda bulunmuyor ama triptofanı almak hiç Zor Değil. Zihinsel ve fiziksel sağlık için Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak oldukça önemli. Beslenme düzeni içerisinde Triptofan kaynaklarına yer vermek ruh hali, Enerji düzeyi ve uyku düzeni üzerinde oldukça etkili.

Serotonin Salgısını Doğal Olarak Arttıran Sekiz Gıda

Genelde protein içerikli gıdalarda serotonin üretiminde kullanılan triptofan adlı amino asit bulunuyor.

Somon

Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan bu balık sağlık için oldukça önemli. Sağlıklı bir cilt, güçlü kemikler ve sağlıklı göz fonksiyonları için Omega 3 yağ asitleri ön plana çıkıyor. Aynı Zamanında iyi bir D vitamini kaynağı olan somon Haftada 2 porsiyon tüketilmesi durumunda triptofan alımına katkı sağlıyor.

Beyaz Et

Yüksek miktarda protein ve az miktarda yağ içeren tavuk,kaz, hindi gibi besinleri de tüketmek oldukça önemli.

Yumurta

Yumurtada Protein bakımından oldukça zengin fakat pişirmenin bazı yöntemleri diğer yöntemlere göre daha sağlıklı ve yararlı. Yağda pişirmek yerine yumurtayı haşlamak sağlıklı yöntemlerden biri.

Ispanak

Ispanak koyu yapraklı bir sebzedir ve çok iyi bir triptofan kaynağıdır. Ispanak içerisinde bol miktarda Demir bulunması vücudun alyuvar üretimine de katkı sağlar.

Çekirdekler

Yukarıda saydığımız besinler kadar çekirdek türlerinde triptofan bulunmasa da Vejeteryan ve vegan var için oldukça iyi bir alternatif. Beslenmenize çekirdek eklemek için isterseniz salataya çekirdekleri ilave edebilir, Kuruyemiş ve çekirdekleri atıştırmalık olarak kullanabilir, Çekirdekli ekmek nasılsın olabilir ya da kahvaltılık gevrekler ve yoğurtla çekirdek ekleyebilirsiniz.

Süt

Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt Kemik yapımı ile dişleri büyük katkı sağlar. Beslenme düzeninize özellikle düşük yağlı sütleri tercih ederseniz Doymuş yağ alımında dikkat edebilirsiniz.

Soya Ürünleri

Triptofan soya ürünleri içerisinde de bol miktarda bulunmaktadır. Yine bu seçenek de vegan ve vejeteryanlar için ideal olacaktır.

Kuruyemişler

Bol miktarda protein sağlıklı yağ ve lif içeren kuruyemişler da yemek arasında bir kaç tane tüketilebilir. Bu aynı zamanda uzun süre Tok hissetmenizi de sağlayacaktır.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir